مدیریت درد و پیشگیری از اعتیاد دارویی

مدیریت درد و پیشگیری از اعتیاد دارویی
مدیریت درد و پیشگیری از اعتیاد دارویی

برخی داروهای مورد استفاده برای درد ممکن است اعتیاد آور باشند. اعتیاد به دارو با وابستگی جسمی یا مقاومت به دارو متفاوت است. در حالت وابستگی به دارو علائم ترک زمانی رخ می دهند که مصرف دارو به طور ناگهانی متوقف شود. مقاومت دارویی نیز به این صورت است که میزان مصرف اولیه دارو اثر بخشی خود را به مرور زمان از دست می دهد. اعتیاد نوعی پاسخ روانی و رفتاری است که در افرادی رخ می دهد که از داروهای ضد درد مخدر استفاده می کنند.

افرادی که از گروهی از داروها به نام اپیوئید ها (opioid) برای مدت طولانی استفاده می کنند، ممکن است دچار مقاومت دارویی و حتی وابستگی جسمی به آنها شوند. این به معنای اعتیاد نیست. به طور کل اعتیاد در بین افراد کمی بروز می کند. معمولا داروهای مخدر زیر نظر مستقیم پزشک مصرف می شوند.

محتوای صفحه (قابل کلیک)

داروهای ضد درد اعتیاد آور

اپیوئیدها، گروهی از داروها که دارای تاثیری مشابه اپیوم و مورفین هستند، ممکن است اعتیاد آور باشند. این داروها عبارتند از:

  • کدئین
  • اکسی کدون
  • مورفین
  • مپریدین
  • هیدروکودون
  • هیدرومورفون

چه کسانی در معرض اعتیاد دارویی هستند؟

اکثر افرادی که داروهای ضد درد خود را درست طبق دستور پزشک مصرف می کنند، دچار اعتیاد دارویی نمی شوند؛ حتی اگر دارو را به مدت طولانی مصرف کنند. با این حال برخی افراد ممکن است بیش از دیگران در معرض اعتیاد دارویی باشند. کسانی که سابقه اعتیاد به مواد مخدر را دارند یا در خانواده آنها سابقه اعتیاد به دارو، مواد مخدر یا الکل وجود دارد، بیش از دیگران در معرض اعتیاد دارویی هستند.

چگونه می توان از بروز اعتیاد دارویی پیشگیری کرد؟

مهم ترین روش برای اجتناب از اعتیاد دارویی دنبال کردن دستورات و توصیه های پزشک در مورد مصرف دارو می باشد.

هر گونه سابقه اعتیاد یا سوء مصرف مواد را، در خود یا خانواده تان، با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک برای تجویز داروی مناسب به این اطلاعات نیاز دارد. ترس از بروز اعتیاد دارویی نباید مانع مصرف داروهای مخدر شود.

به یاد داشته باشید که بروز مقاومت دارویی و نیاز به میزان بالاتری از دارو در بین برخی بیماران رایج است. چنین وضعیتی طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. با این حال اگر این شرایط مشکل ساز شده است، به پزشک مراجعه کنید.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x