مداخلات درمانی در مصرف کنندگان مواد مخدر

اعتیاد

 

باید توجه داشت که در درمان وابستگی به مواد محرک ، نیازها و اولویت های متعدد درمانی ، وجود دارد و اصولا تمام بیماران مشکلات یکسانی ندارند .

 

در زمان انتخاب الگو و الگوریتم درمانی ، یکی از مهم ترین و اساسی ترین شاخص ها ، وجود یا عدم پسیکوز است.

بنابراین هنگام اخذ شرح حال از مراجع با بستگان وی برای درمانگر بسیار ضروری است که مشخص کند آیا بیمار مبتلا به سایکوز می باشد یا خیر؟

 

 

  • هذیان
  • توهم
  • رفتار از هم گسیخته وبسیار غریب
  • کلام از هم گسیخته به صورت از هم گسیختگی تداعی و کلام نامفهوم

 

علائم پسیکوز ممکن است بخشی از حالتی به نام ” سایکوز ناشی از مواد” یا ناشی از ” سایکوز مسمومیتی” باشد.

 

حالت اول معمولا متعاقب چندین هفته یا ماه مصرف مواد محرک به وجود می آید .در بیماران ، به تدریج حالات بدبینی ،پارانویا و سپس حالات واضح توهم و هذیان ظاهر می گردد.

توهمات بیشتر به صورت شنوایی هستند و هذیان ها نیز تا حدی متمرکز ، پایدار،سازمان یافته و مرتبط می باشند به ویژه هذیان های گزند و آسیب و بی وفایی جنسی در مورد بستگان بسیار شایع است.

 

درعده ای نیز به صورت هذیان های بدنی به صورت باور به وجود آمدن انگل های کوچک زیر جلدی ، خودنمایی میکند این افراد مرتب پوست خود را می کاوند و سعی دارند اجسام کوچک را از زیر پوست خود خارج کنند.

 

 

در حالت دوم یا سایکوز مسمومیتی ،علاوه بر وجود مجموعه ای از هذیان های سازمان یافته و غیر سازمان یافته ، توهمات بینایی و شنوایی ، بیمار از مشکلات عمده ی شناختی ، رفتاری و حتی فیزیولوژیکی نیز رنج می برد ، سطح آگاهی معمولا دچار اشکال است و بیمار از انجام بسیاری از امور ظریف و دقیق عاجز می باشد.

 

 

سایکوز مسمومیتی معمولا به دنبال مصرف مقادیر بالای متآمفتامین یا مصرف توام با سایر مواد روان گردان ایجاد میشود این حالت ملغمه ای از سایکوز و دلیریوم است .

[divider]

مرضیه آقامحمدی

مرضیه آقا محمدی ، روانشناس بالینی و رواندرمانگر اعتیاد

 

کلینیک تخصصی ترک اعتیاد آلومینا زیر نظر متخصصین ترک اعتیاد (روانپزشک و روانشناس)


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

1 دیدگاه دربارهٔ «مداخلات درمانی در مصرف کنندگان مواد مخدر»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *