مازوخیسم : علائم و درمان

محتوای صفحه (قابل کلیک)

مازوخیسم چیست؟

مازوخیسم : هنگامی که یک فرد به هنگام رابطه جنسی تمایل به تحقیر شدن،درد کشیدن جسمی یا روحی داشته باشد احتمالا می گوییم که به اختلال مازوخیسم جنسی مبتلاست.مهم نیست که چه کسی درد می کشد،(خود فرد یا شریک جنسی ) یا این که درد جسمی باشد یا روانی.چرا که زمانی که اشتیاق و تمایل به این نوع از رفتارهای جنسی بروز پیدا می کنند، بر زندگی شما تاثیر منفی خواهد گذاشت و باید فورا به دنبال درمان باشید.مازوخیسم برای بسیاری از افراد یک جور کشش و جذبه پنهان دارد.اما بهتر است بدانید که این اختلال در زندگی امروزه ما بسیار شایع شده است. آیا تا به حال پیش آمده است که خود را وارد یک جنگ و دعوا کنید؟ سرخوردگی و درد ناشی از آن – هرچند بزرگ یا کوچک – اجتناب ناپذیر است. با این حال، ما به ندرت از چنین فرصت هایی اجتناب می کنیم.

مازوخیسم
مازوخیسم

مازوخیست کیست؟

مازوخیست فردی است که به مازوخیسم مبتلاست.بسیاری از مازوخیست ها به راحتی و روشنی خود را عرضه می کنند.آن ها دقیقا می دانند که چه کاری انجام می دهند و چرا؟

مازوخیست احساسی به ندرت می داند که چرا این کار ها را انجام میدهد.به همین علت این دسته از افراد را “مازوخیست پنهان” می نامیم

مازوخیسم و سادیسم

مازوخیسم و سادیسم هر دو راجع به لذت بردن از درد است.مازوخیسم به لذتی که فرد به هنگام درد کشیدن می برد اشاره دارد و سادیسم به لذت بردن از درد دیگران مربوط است.

جالب توجه است، که بدانید هر مازوخیسم و هم سادیسم، کلمات شناخته شده ای هستند.زبان  انگلیسی دارای هزاران کلمه است که از اسامی افراد واقعی و داستانی گرفته شده است. واژه مازوخیست از نام رمان نویس آلمانی در قرن نوزدهم به نام لئوپد ون ساچر مازوخ  می آید .

واژه سادیسم از نام یک نویسنده فرانسوی به نام مارکوس دو سادی برداشته شده است

این دو کلمه نه تنها اغلب در ارتباط با یکدیگر رخ می دهند، بلکه در یک کلمه به نام “سادومازوخیسم ” نیز ترکیب شده اند.

مازوخیسم
مازوخیسم

علت بیماری مازوخیسم

علت اساسی مازوخیسم جنسی مشخص نیست اما افراد بسیاری باور دارند که این عارضه از مشکلات به وجود آمده در دوران بلوغ ناشی می شود.مخصوصا افرادی که در گذشته قربانی سوءاستفاده جنسی قرار گرفته اند بیشتر در معرض دچار شدن به این اختلال قرار می گیرند.

همچنین شاخص هایی وجود دارد که علت مازوخیست جنسی را با مسائل مربوط به تصویر شما از خودتان  و  تمایل به نفوذ و اعمال قدرت بر دیگران مرتبط می داند که البته فرد نتوانسته است به آن ها دست پیدا کند و در نهایت همین مسئله منجر به این می شود که این اعمال قدرت را بر خودتان بخواهید .فرقی نمی کند که علت این اختلال چیست اما اگر علائم مازوخیسم جنسی بروز پیدا کردند بهتر است هرچه سریع تر به دنبال درمان آن باشید.

درمان مازوخیسم

شکل کلی و اساسی درمان مازوخیسم جنسی در افراد مختلف،متفاوت است اما روان درمانی باید بخش اعظمی از برنامه درمانی را تشکیل دهد

روان درمانی: هدف و قصد این نوع از درمان این است که علت اساسی این اختلال را کشف کند. . به طور خاص، درمان شناختی (نوعی از روان درمانی) برای بازسازی تحریفات شناختی کار می کند؛ این شامل اصلاح باورهای فردی است که ممکن است او را به انجام رفتارهای خطرناک و مضر هدایت کند. همچنین ممکن است به فرد کمک کند تا رفتارها و تمایلات جنسی خود را کنترل کند

دارو: داروهای خاصی هستند که ممکن است برای کاهش میزان جریان تستسترون در بدن و به منظور کاهش بروز نعوظ استفاده می شود.به طور مشابه، ممکن است داروهای ضد افسردگی نیز برای کاهش تمایل جنسی تجویز شد .

مازوخیسم
مازوخیسم

مازوخیسم احساسی و مازوخیسم احساساتی

برای برخی افراد ،سیلی خوردن ممکن است بسیار مسئله ناخوشایند و دردناکی باشد اما برای برخی دیگر، این مسئله می تواند به تجربه ای جذاب و شیرین تبدیل شود.افرادی که از درد کشیدن لذت می برند به “مازوخیست احساساتی ” معروفند.به منظور این که دقیقا بدانید چرا افرادی وجود دارند که از درد کشیدن لذت می برند باید در ابتدا،معنی دقیق واژه “درد” را بدانید و این که متوجه باشید که چرا تجربه درد کشیدن برای این دسته از افراد به کلی متفاوت است

تجربه درد بر حالت روحی فرد می تواند به شدت بر روی درک و تفسیر فرد از درد تاثیر بگذارد. لازم است نگاهی به شرایط روانشناختی ذهنی داشته باشیم که ممکن است بر فعالیت یا واکنش فرد تأثیر بگذارد، اگر چه بررسی آن از منظر فلسفی می تواند به این نتیجه منجر شود  که درد تنها یک رویداد روانشناختی نیست.

علائم مازوخیسم

آغاز یک بحث بدون این که دلیل مشخصی داشته باشید

بلعیدن غذا تا جایی که موجب آزار دیدن شما شود

بی خیال هدف خود شدن درست در هنگامی که همه چیز به خوبی پیش می رود

گریز از رابطه های خوشحال کننده و سالم

استعفا دادن از محل کار خود

پایان دادن به دوستی های خود به علت های واهی و نا مشخص

خرج کردن آگاهانه مقداری زیادی پول و بیش از آن چه که داریم

استفاده بیش از حد از مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی

تحمل افرادی که به ما آسیب می رسانند

تحمل افرادی که ما را کنترل و هدایت می کنند

تحمل افرادی که به ما دستور می دهند و یا نسبت به ما بی توجه هستند

تحمل افرادی که ما را تحقیر می کنند

حاضر به دفاع از  خود نیستیم

به احساسات دردناک وابسته شده ایم

به شدت خود را سرزنش می کنیم

لینک منبع

بیشتر بدانید

2.7 3 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

8 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Alirad

من نسبت به خانومها حالت مازوخیسم جنسی دارم یعنی دلم میخواهم و باید آزارم دهند تا آلتم راست شود(البته نه‌ خیلی شدید ) و از این حالت خجالت میکشم جون نمیتوانم به همه زنان بگویم آزارم دهید تا آلتم راست شود حسم نسبت به جنس موافق دقیقا بر عکس و تا حدی سادیسمی است ولی آنرا کنترل کرده و میل جنسی چندانی به جنس مذکر و موافق ندارم … آیا روشهای درمانی ارزان قیمتی دارد ؟ چون چندی قبل دکتر اعصابی را که برای جلسه درمانی هیپنوتیزم خود ۱۵ میلیون حداقل میخواست رد کرده و نپذیرفتم … لطفا راهنمائیم کنید… Read more »

سلام دوست عزیز
با توجه به مواردی که ذکر کردید توصیه میشود در این زمینه با سکس تراپیست صحبت کنید.
بله قطعا راهکارهای موثر و با قیمت مناسب می تواند در کنترل و بهبود این حالت به شما کمک کند.
با مرکز شماره یک تماس بگیرید همکاران راهنماییتان می کنند.

Reza

درمان یک پسر ۳۱ ساله و مجرد که در کودکی مورد تجاوز قرار گرفته و الان بیشتر حس مفعول شدن و تحقیر و همچنین کتک و بدرفتاری متمایل هست چقدر طول می کشه؟

سلام دوست عزیز
جهت پاسخ دقیق در این خصوص، نیاز به مشاوره و روانکاوی با فرد می باشد.
در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید و از یکی از درمانگران این حوزه تایم و مشاوره و روانکاوری اخذ نمایید.

شیوا

من تو کودکی شدید سرکوب شدم و هم در نوجوانی توسط مادرم همیشه آزار روحی بهم رسوند و خواهرم و مادرم همیشه منو کنترل و سرکوب میکردن ….و نیاز شدید جنسی داشتم که خودارضایی میکردم همیشه تو توهمات خودم دویا داشتم بهم تجاوز بشه آزار جنسی بشه …..ازدواج کردم اصلا تا الان که 5 سال هست یه بار ارضا نشدم ….الان بچه یه ساله دارم و تو خونه توسط همسر کنترل و بسیاری از چیزهایی که دوست دارم کنترل میشه عقده کردم دیگه بعد بچه اذیتم میکنه چند باری زدمش که خیلی گریه کرده بعدش خودخوری کردم و گریه کردم… Read more »

سلام دوست عزیز
توصیه می شود حتما در این خصوص با روانپزشک صحبت نمایید.
عدم کنترل این شرایط هم موجب تشدید این احساس منفی در خودتان می شود هم میتواند موجب آسیب جسمی یا روحی به کودکتان گردد.
درمانگر این موضوع را ریشه یابی می کند و متناسب با علت و شدت این احساس، راهکارهای موثری در خصوص کنترل و بهبود شرایط در نظر خواهد گرفت.
در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

simin

سلام دکتر من دخترم 19 ساله. تصوات جنسی مازوخیستی دارم که این تصورات باعث خودآزاری و خودارضایی من مشه…
واقعا نمیخوام ادامه پیدا کنه ولی وقتی استرس میگیرم بیشترم میشه
و بیشتر یادش میفتم.
دکتر نمیتونم برم فعلا…
میشه بگید چطوری کمتر دچارش شم؟

سلام دوست
جهت بررسی این موضوع و پاسخ دقیق، نیاز به جلسه مشاوره و ارزیابی شما می باشد.
علل متعددی می تواند موجب بروز این رفتار گردد. توصیه میشود در این زمینه با سکس تراپیست صحبت نمایید.
در صورت تمایل می توانید با مرکز شماره یک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.
امکان مشاوره آنلاین هم وجود دارد.

8
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x