سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

اضطراب بدون دارو                     

                               

بر طبق مدل فراشناختی ، افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر از نگرانی به عنوان وسیله ای برای پیش بینی مشکلات احتمالی آینده و روش های مقابله با آن استفاده می کنند . نگرانی معمولا به عنوان یک راهبرد مقابله ای در پاسخ به افکار مزاحم فعال می شود. ( برای مثال ،اگر تصادف کنم چه اتفاقی می افتد ؟ ) این فعالیت مشکل ساز نیست ، زیرا تا زمانی که فرد اعتقاد داشته باشد که نگرانی کارساز است و از خطر پیشگیری می کند ، می تواند از نگرانی اش هم لذت ببرد . اکثر افراد به دلیل وجود درجاتی از اعتقاد به باورهای فراشناختی مثبت درباره نگرانی ، از آن به عنوان روشی برای مقابله با مسائل استفاده می کنند.

این باورها عبارتند از ” نگرانی از بروز مشکلات احتمالی آینده جلوگیری می کند ” ، ” نگرانی به من کمک می کند که برای مقابله با مشکلات آماده شوم ” و نگرانی به من کمک می کند با مشکلات مقابله کنم “. با این حال ، در تبدیل نگرانی به اختلال اضطراب فراگیر فعال شدن باورهای فراشناختی منفی بیشترین نقش را دارد .

هنگامی که باورهای منفی شخص درباره نگرانی فعال می شوند ، نشانه های اختلال اضطراب فراگیر ایجاد می شوند.دو نوع از باورهای منفی که اهمیت بسزایی دارند عبارتند از : باورهای منفی درباره کنترل ناپذیری نگرانی و باورهای منفی درباره عواقب مضر یا خطرناک بودن نگرانی.باورهای دسته دوم شامل این باورها است که نگرانی باعث بروز آسیب جسمی ( مانند حمله قلبی ) ، روانشناختی ( مانند فروپاشی روانی ) و یا فاجعه اجتماعی ( مانند طرد شدن توسط دیگران ) می شود.

زمانی که باورهای منفی فعال می شوند ، فرد نگران اندیشی را به صورت عمل منفی ارزیابی می کند، یعنی درباره نگرانی ، نگران می شود و همین امر موجب افزایش اضطراب و احساس ناتوانی برای مقابله می شود .نگرانی از نگرانی مثالی از ارزیابی فراشناختی است .این ارزیابی فراشناختی را به دلیل ارزیابی منفی درباره نگرانی و علایم مرتبط با آن ،” فرانگرانی” یا” نگرانی نوع دوم” می نامند .

مثال هایی از فرانگرانی عبارتند از ” کنترل خودم را از دست می دهم ، دارم دیوانه می شوم ” و دارم به بدنم آسیب می رسانم .” معمولا علایم اضطرابی اشتباها به عنوان یک علامت خطر و یا اثرات ناشی از نگرانی تفسیر می شوند و همین امر سبب تقویت باورهای فراشناختی منفی و تشدید اضطراب می شوند.حملات هراس زمانی اتفاق می افتد که فرد علایم اضطرابی را به عنوان حمله قلبی و یا فقدان کنترل روانی تفسیر می کند.

نگرانی نوع دوم ( فرانگرانی )منجر به ایجاد دو عامل دیگر می شود که در تداوم نگرانی نقش بسزایی دارند .این عوامل به پاسخ های رفتاری و راهبرد های کنترل فکر تقسیم می شوند.

[divider]

ابوالفضل خزاعی ابوالفضل خزاعی. روانشناس بالینی. درمانگر فراشناخت درمانی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

1 نظر
  1. ارزو می گوید

    عالی دستتون دردنکنه کلی کاده من رو راه انداخت

  2. ناشناس می گوید

    امتیاز بینندگان:5 ستاره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: