عوارض نوشیدن چای زیاد

خطرات نوشیدن چای

چای یک نوشیدنی قدیمی است که با ریختن برگ های خشک شده گیاه چای در آب جوش تهیه می شود. نوشیدنی به دست امده حاوی موادی مانند کافئین، فلاونوئیدها و فلوراید است. نوشیدن چای دارای مزیت هایی هم است، از جمله یک بررسی نشان داد که نوشیدن چای تا 11 درصد خطر حمله قلبی را کاهش می دهد. به هرحال مصرف بیش از حد چای عوارض زیادی در پی دارد.

مصرف کافئین

طبق بررسی های انجام شده چای سبز و چای سیاه هر دو داای مقداری کافئین هستند. میزان کافئین موجود در چای بسیار کمتر از کافئین قهوه است. به هرحال مصرف زیاد چای منجر به مصرف کافئین زیاد می شود. نوشیدن زیاد چای در روز منجر به بروز وابستگی به کافئین می شود، تمرکز را مختل کرده و باعث بروز اختلالات خواب می شود.

تداخلات دارویی

چای بر روی اثربخشی برخی داروها نیز تاثیر می گذارد و اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید بهتر است از نوشیدن چای زیاد اجتناب کنید. بررسی ها نشان داده اند که چای منجر به تشدید تاثیر برخی آنتی بیوتیک ها و داروهای رقیق کننده خون می شود. به علاوه در ترکیب با مهار کننده های مونوآمین اکسیداز (MAOI)، برخی داروهای شیمی درمانی و کلوزاپین و ضدبارداری های خوراکی اثربخشی دارو را کاهش داده یا عوارض جانبی را تشدید می کند.

کاهش میزان جذب آهن

چای حاوی تانن و ساختارهای شیمیایی است که بر روی توانایی بدن برای جذب آهن تاثیر می گذارد. بررسی های انجام شده نشان داده اند که چای تا 60 درصد میزان جذب آهن را در بدن کاهش می دهد. برای گیاهخواران یا افرادی که مقدار آهن کمی در رژیم غذایی خود مصرف می کنند، نوشیدن زیاد چای خطر کمبود آهن را در پی خواهد داشت.

کاهش میزان آب بدن

نوشیدن زیاد چای باعث تحریک دستگاه ادراری شده و میزان دفع ادرار را افزایش می دهد. افزایش میزان دفع ادرار باعث کم شدن آب بدن می شود. این امر در هوای گرم مشکل آفرین خواهد بود.

چای داغ خطر بروز سرطان مری را افزایش می دهد!

بررسی هایی که روی چند نفر انجام شد نشان داد افرادی که چای خود را داغ می نوشند، بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان مری هستند.

چای ممکن است منجر به بروز استئوفلوئوروز شود!

شواهدی وجود دارد که نشان می دهند برخی افراد با نوشیدن چای زیاد به استخوان های خود آسیب می رسانند. در این باره می توان به خانم 47 ساله ای اشاره کرد که بر اثر نوشیدن چای زیاد دچار استخوان های شکننده شد و تمام دندان های خود را از دست داد.

چای خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد

بررسی هایی که در این مورد در دانشگاه گلاسگو انجام شده، نشان می دهند افرادی که چای زیاد می نوشند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند. این بررسی حاکی از آن است که مردانی که بیش از 7 فنجان چای در روز می نوشند، تا 50 درصد بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.

توجه داشته باشید که چای باعث بروز سرطان پروستات نمی شود، بلکه در کنار عوامل دیگر، مانند سن و سال، رژیم غذایی، استرس، سابقه خانوادگی و غیره احتمال بروز این سرطان را تشدید می کند.

یکی دیگر از مهم ترین مشکلات ناشی از چای خوردن قند همراه آن است. قند یا هر خوراکی شیرین دیگری که همراه با چای می خورید باعث آسیب رساندن به دندان ها و بالا رفتن قند خون می شود.

داستان واقعی: مردی که بر اثر نوشیدن چای زیاد تقریبا به حال مرگ افتاده بود!

در سال 2014 یک مرد 56 ساله خود را به بیمارستانی در آرکانساس رساند. او دچار ضعف، خستگی شدید و بدن درد شده بود. تیم اورژانس نمونه ای از خون وی را گرفتند و در خون او ماده ای به نام کراتینین یافتند که بیش از حد معمول بود، تقریبا 4 برابر حد معمول. در این شرایط فرد دچار نارسایی شدید کلیوی شده بود. در این شرایط پزشکان دیالیز را آغاز کردند.

چه عاملی باعث بروز چنین شرایطی در وی شده بود؟ سر نخی دیگری که یافتند کمی گیج کننده بود. در آزمایش ادرار این شخص کریستال اگزالات را بیش از دو برابر حد طبیعی مشاهده کردند. پس از بررسی زیاد مشخص شد که این مرد در روز 16 فنجان چای می نوشد.

اگر برای رفع تشنگی چای می نوشید، بهتر است بدانید هیچ نوشیدنی سالمتر از آب نیست. نوشیدن چای به اندازه کافی و مناسب مشکلی ایجاد نمی کند، اما سعی کنید بیشتر از حد میزان چای ننوشید (به اندازه 3 فنجام در روز). به علاوه می توانید دم نوش ای دیگری نیز جایگزین چای کنید که از مزیت های آنها نیز بهره بگیرید.

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

  • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
  • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
  • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
  • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
  • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]

[button color=”blue” size=”medium” link=” https://www.theatlantic.com/health/archive/2015/04/the-man-who-almost-died-from-drinking-tea/389706/” target=”blank” ]منبع شماره 1[/button]   [button color=”blue” size=”medium” link=” http://www.teaanswers.com/side-effects-tea/” target=”blank” ]منبع شماره 2[/button]   [button color=”blue” size=”medium” link=”http://www.livestrong.com/article/556163-can-green-tea-affect-liver-function-test-results/” target=”blank” ]منبع شماره 3[/button]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *