علت مرگ نوزادان در خواب

مرگ نوزادان در خواب

علیرغم هشدارهای زیادی که در مورد وضعیت خواب نوزادان داده شده است، اما والدین هنوز اشتباهاتی می کنند که با خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) همراه است.

درسال، در امریکا حدود 3500 نوزاد به طور ناگهانی و بدون دلیل فوت می کنند. در بسیاری از این موارد علت مرگ SIDS بیان شده است – SIDS رویدادی است که محققان هنوز در مورد آن اطلاعات زیادی ندارند.

یک مسئله که واضح است این است که محیط نوزاد در بروز این مشکل نقش مهمی دارد. از دهه 1990پزشکان و محققان والدین را تشویق کردند تا نوزادان خود را به پشت بخوابانند و بستر نرم نوزاد را در طول شب از گهواره خارج کنند و برخی اقدامات دیگر را توصیه کردند.

مطالعاتی که در 15 اوت 2016 منتشر شدند، نشان دادند که این پیغام ها دریافت نشده اند. محقق ارشد، دکتر یان پل، استاد طب اطفال در کالج پزشکی پن استیت در این باره می گوید: آنچه ما دریافتیم نگران کننده بود.

برخلاف مطالعات گذشته که متکی به صحبت های والدین بود، این بررسی از دوربین های فیلمبرداری برای ثبت فعالیت های والدین در خانه استفاده کرد (والدین از وجود این دوربین ها آگاهی داشتند).

پس از مشاهده فیلم ها محققان دریافتند که تقریبا تمام والدین نوزادان خود را در گهواره می خوابانند در حالی که اشیا دیگری نیز در گهواره وجود دارد، از جمله بالشت، ملافه و پوشک نوزاد، که همه این موارد خطر ابتلا به SIDS را افزایش می دهد.

به علاوه 14 درصد تا یک سوم کودکان به پهلو یا به شکم خوابانده می شدند و نه به پشت. پل در این مورد توضیحاتی می دهد. وی می گوید: یک علت بروز این مسئله آگاهی کم والدین است. یکی دیگر اینکه والدین تصور می کنند اتفاقی برای نوزادشان نمی افتد. و مسئله دیگر اینکه والدین نوزادان واقعا خسته هستند.

به دلایل ذکر شده والدین فقط می خواهند نوزادشان راحت باشد و کمی بخوابد. به همین دلیل او را در موقعیت های پرخطر قرار می دهند.

برخی محققان می گویند تحقیقات انجام شده واقعیت زندگیست و همه مردم خواستار این هستند که والدین توصیه های بهداشتی را رعایت کنند، اما در واقع زندگی پیچیده تر از آن است که تصور می شود.

در تحقیق ذکر شده 160 خانواده موافقت کردند تا تجهیزات ویدئویی در اتاق خواب کودک خود داشته باشند و محققان شرایط خواب کودک را در سه شب ثبت و بررسی کردند. سه شب در سه سن مختلف: 1 ماهگی، 3 ماهگی و 6 ماهگی.

یافته های این بررسی به این شکل بودند که 21 درصد از نوزادان 1 ماهه بر روی سطحی خوابانده می شدند که ایمن نبود، به عنوان مثال روی تخت والدین، صندلی ماشین یا تاب کودک. 91 درصد از آنها نیز با وجود اشیا اضافه و ناامن در اطرافشان می خوابیدند مانند : بالشت، حیوانات اسباب بازی، پوشک و غیره.

86 درصد نوزادان 1 ماهه به پشت خوابانده می شدند که به مرور زمان این شرایط تغییر می کرد. در 6 ماهگی یک سوم نوزادان به پهلو یا شکم خوابانده می شدند.

به علاوه در مورد بسیاری از نوزادان، به ویژه نوزادان 1 ماهه، این مسئله رایج بود که جای خواب نوزاد در طول شب عوض می شد و تقریبا همیشه آخرین مکان برای وی تخت والدین یا یک موقعیت پر خطر دیگر بود. پل معتقد است که در اینجا خستگی بیش از حد پدر و مادر باعث بروز شرایط پرخطر برای نوزاد می شود. دیگر محققان نیز با وی موافقند زیرا بسیاری از مادران دارای نوزاد یک ماهه معمولا بسیار خسته اند و در طول شب بیدار ماندن یا حتی بیدار شدن برایشان بسیار دشوار است.

به همین دلیل است که بسیاری از پیغام های هشدار دهنده موثر واقع نمی شوند.

http://www.webmd.com/children/news/20160815/babies-often-put-to-sleep-in-unsafe-positions?page=2

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *