همه چیز درباره سندروم پلی کیستیک تخمدان (بخش دوم)

مهم ترین علت سندروم پلی کیستیک تخمدان
علت سندروم پلی کیستیک تخمدان

برای مطالعه بخش اول این مقاله اینجا کلیک کنید. 

چه عاملی باعث بروز سندروم پلی کیستیک تخمدان می شود؟

پزشک ها علت اصلی سندروم پلی کیستیک تخمدان را نمی دانند. آنها معتقدند بالا رفتن سطح هورمون مردانه باعث می شود تخمدان ها تخمدان ها به طور طبیعی هورمون تولید نکنند و تخمک ایجاد نشود. ژنتیک، مقاومت در برابر انسولین و التهاب عواملی هستند که باعث افزایش تولید آندروژن می شوند.

ژنتیک

بررسی ها نشان داده اند که سندروم پلی کیستیک تخمدان ارثی است. احتمالا چند ژن، و نه تنها یک ژن، باعث بروز این شرایط می شود.

مقاومت در برابر انسولین

بیش از 70 درصد خانم های مبتلا به سندروم پلی کیستیک تخمدان دچار مقاومت در برابر انسولین هستند، به این معنا که سلول های آنها نمی تواند از انسولین به درستی استفاده کند.

انسولین هورمونی است که پانکراس تولید می کند تا بدن از قند غذاها برای تولید انرژی استفاده کند. زمانی که سلول ها نمی توانند به درستی از انسولین استفاده کنند، تقاضای بدن برای انسولین افزایش پیدا می کند. بنابراین پانکراس برای جبران انسولین بیشتری تولید می کند. افزایش سطح انسولین باعث می شود تخمدان ها هورمون مردانه بیشتری تولید کنند.

چاقی یکی از مهم ترین علل مقاومت بدن در برابر انسولین است. چاقی و مقاومت در برابر انسولین هر دو عواملی هستند که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.

التهاب

خانم های مبتلا به سندروم پلی کیستیک تخمدان دچار افزایش میزان التهاب در بدن خود هستند. اضافه وزن نیز منجر به التهاب می شود. بررسی ها نشان می دهند که بالا رفتن التهاب باعث بالاتر رفتن سطح آندروژن خواهد شد.

علائم سندروم پلی کیستیک تخمدان

برخی خانم ها علائم این بیماری را در زمان اولین پریود خود مشاهده می کنند. برخی دیگر تنها پس از افزایش وزن یا به علت مشکل در باردار شدن متوجه می شوند که دچار سندروم پلی کیستیک تخمدان هستند.

رایج ترین علائم مربوط به سندروم پلی کیستیک تخمدان عبارتند از:

  • پریودهای نامنظم. عدم تخمک گذاری باعث می شود ریزش دیواره رحم در هر ماه اتفاق نیفتد. برخی خانم های مبتلا به این بیماری در سال کمتر 8 بار پریود می شوند.
  • خونریزی های سنگین. لایه داخلی رحم برای مدت طولانی ریزش ندارد و این مسئله باعث می شود پریودها سنگین تر خواهند شد.
  • رشد مو. بیش از 70 درصد خانم های مبتلا به این شرایط دچار رشد بی رویه موهای صورت و بدن خود خواهند شد، به ویژه در ناحیه گردن، شکم و قفسه سینه. افزایش بی رویه مو هیرسوتیسم نامیده می شود.
  • آکنه. هورمون های مردانه باعث چرب شدن پوست شده و در نتیجه جوش های پوستی در بخش هایی مانند صورت، قفسه سینه و پشت بیشتر خواهد شد.
  • افزایش وزن. بیش از 80 درصد خانم های مبتلا به سندروم پلی کیستیک تخمدان دچار اضافه وزن یا چاقی می شوند.
  • طاسی با الگوی مردانه. موهای روی سر نازکتر شده و ریزش پیدا می کنند، این ریزش با الگوی مردانه اتفاق می افتد.
  • تیره شدن پوست. لکه های تیره بر روی پوست افزایش پیدا می کنند. این لکه ها در ناحیه گردن، کشاله ران و زیر پستان ها مشاهده می شود.

سندروم پلی کیستیک تخمدان بر روی بدن تاثیرات مختلفی می گذارد که در مقالات بعدی به تاثیرات و پیامدهای این بیماری می پردازیم.

[button color=”blue” size=”medium” link=” https://www.healthline.com/health/polycystic-ovary-disease#health-effects5″ target=”blank” ]لینک منبع[/button]

نگارنده: سمیه محمدی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)