علائم نوروپاتی (درد و سوزش دستها و پاها)

علائم درد نوروپاتی

علائم درد نوروپاتی

نوروپاتی، اختلالات و یا اختلال در عملکرد اعصاب محیطی است- اعصاب خارج از مغز و نخاع. بیماریهای ارثی، تروما، سموم، عفونت ها، داروها و بیماری های سیستمیک و خود ایمنی می توانند علت به وجود آمدن نوروپاتی باشند که در آن عملکرد حسی و حرکتی- حرکت عضلات و قدرت بدنی- دچار اختلال می شود.

احساس سوزش و سوزن سوزن شدن

نوروپاتی حسی، احساس سوزش و سوزن سوزن شدن دارد که به دلیل دخالت فیبرهای عصبی حسی کوچک است. علاوه بر این علایم، بی حسی، خارش، وضعف نیز دیده می شود. اختلالات همراه با این نوع از درد نوروپاتیک شامل نوروپاتی دیابتی، نوروپاتی مرتبط با HIV ، بیماری لایم، سارکوئیدوز، زونا، لوپوس اریتماتوی سیستمیک، کمبود نیاسین و تیامین، صدمات استرس (مانند سندرم تونل مچ دست)، اسکلروز متعدد و سندرم گیلن-باره است.

مواد سمی ایجاد کننده سوزش و یا خونریزی در درد نوروپاتی شامل الکل در مقادیر زیاد، سرب، جیوه، آرسنیک و حشره کش های آلی و حلال است. توجه کنید که کارهای تفریحی و هنری نیازمند به کار با چسب یا سایر مواد شیمیایی نیز نوروپاتی محیطی ایجاد می کنند. داروهای شیمی درمانی دارای پلاتین، فنی توئین، آمیودارون، هیدرالازین، نیتروفراتن، ایزونیازید و دیگر داروها نیز می تواند منجر به درد نوروپاتی شود.

درد معمول نوروپاتی

احساس سوزش و سوزن سوزن شدن، درد غیر معمول و یا نابجا در نوروپاتی است. درد معمول نوروپاتی، دارای ماهیتی متفاوت است، یعنی این درد کند، تیز،سیخ زننده، ضربان دار، دائمی و با فشار است. برخی بیماریها مانند دیابت، اعتیاد به الکل، مواد سمی، زونا، سارکوئیدوز و لوپوس اریتماتوی سیستمیک ایجاد کننده بیشتر درد نوروپاتی هستند.

آلوداینیا

گاهی نوروپاتی باعث ایجاد درد لمسی می شود که در شرایط عادی به هیچ عنوان درد ناک نیست که این پاسخ غیرطبیعی را “ آلوداینیا ” می نامند. حرکت هوا، پوشیدن لباس، حمام کردن و بسیاری دیگر از کارهای روزمره باعث درد می شوند.

درد عضلانی

درد عضلانی و یا مایچه درد یکی از علایم درد نوروپاتی است. مصرف تریپتوفان با دوز بالا ، فیبرومیالژی، سندرم شوگرن، پورفیری و آمیلوئیدوز باعث درد عضلانی مرتبط با درد نوروپاتی است.

درد موضعی

برخی از دردهای نوروپاتی، موضعی است. نورالژی عصب سه قلو – یا تیک دولورکس – نوروپاتی محیطی عصب سه قلوی صورت است. این اختلال باعث درد شدید اپیزودیک/دوره ایی در یک طرف صورت – معمولا در فک، گونه و یا منطقه خاص- است. آسیب های نخاعی نیز باعث درد موضعی نوروپاتی است- محل درد معمولا تحت تاثیر منطقه آسیب دیده نخاع است.

[divider]

مرکز تحقیقات کلینیک مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *