شناخت درمانی چیست؟ (معرفی درمانهای غیردارویی در روانپزشکی)

شناخت درمانی

شناخت درمانی چیست؟ (معرفی درمانهای غیردارویی در روانپزشکی)

شناخت درمانی توسط آرون بک به عنوان درمانی دارای ساختار،کوتاه مدت و متمرکز بر حل مشکلات جاری و تغییر تفکر و رفتار نا کارآمد در دانشگاه پنسیلوانیا در اوایل دهه (1960) شکل گرفت. به طور خلاصه مدل شناختی می گوید که تفکر تحریف شده یا نا کارآمد ( که روی خلق و رفتار بیمار تاثیر می گذارد) وجه مشترک تمامی آشفتگی های روان شناختی است.ارزش یابی واقع بینانه و تغییر واقع گرایانه تفکر منجر به بهبود خلق و رفتار می شود.بهبود پایدار با تغییر باورهای نا کارآمد زیر بنایی بیمار حاصل می شود.

اصول خاصی هستند که زیر بنای شناخت درمانی برای همه بیماران محسوب می شوند.

الف. شناخت درمانی مبتنی بر مدل شناختی ویژه بیمار است.افکار کنونی بیمار که موجب تداوم مشکلات بیمار شده و رفتارهای مشکل ساز وی را نیز پیدا می کنند.

سپس عوامل تسریع کننده ای که روی ادراکات بیمار تاثیر می گذارد شناسایی می شود.و سپس رویدادهای رشدی و الگوی پایدار تفسیر آن رویدادها بررسی می گردد.

ب. شناخت درمانی مستلزم اتحاد درمانی قوی است.رابطه درمانی مبتنی بر گرمی،همدلی،اعتماد و توجه خالصانه است.

پ. شناخت درمانی مبتنی بر همکاری دوجانبه ومشارکت فعال است.درمان یک کار تیمی است و بیمار و درمانگر با هم تصمیم می گیرند هر جلسه روی چه چیز کار کنند.در ابتدا درمانگر  نقش فعالتری در تعیین سمت و سوی جلیات درمان دارد وبا گذشت جلسات بیمارنقش  فعالتری بازی می کند.

ت. شناخت درمانی معطوف به هدف و متمرکز برحل مساله است.درمانگر در جلسه اول می خواهد که بیمار مشکلاتش را فهرست کرده و اهداف خود را مشخص کند تا با کمک درمانگر به صورت واقع بینانه ای نیل به این اهداف را دنبال کنند.

ث. شناخت درمانی بر زمان حال تاکید می ورزد.درمان اغلب بیماران مستلزم تاکید جدی بر مشکلات کنونی و موقعیتهای خاصی است که بیمار را تحت فشار قرار می دهد.

ج. شناخت درمانی آمورشی است.هدف این است بیمار بیاموزد خود درمانگر خودش باشد وبر پیش گیری از عود تاکید می کند.

چ. شناخت درمانی محدودیت زمانی دارد.بیماران مبتلا به اضطراب خفیف در چهار تا چهارده جلسه شرکت می کنند.البته همه بیماران ظرف چند ماه بهبود نمیابند.برخی بیماران به یک الی دو سال درمان نیاز دارند تا بتوانند باورهای ناکارآمد انعطاف پذیر و الگوهای رفتاری که منجر به ناراحتی مزمن می شوند را تغییر دهند.

ح.جلسات شناخت درمانی ساختار دارند.ابتدا در شروع جلسه خلق بیمار بررسی شده و با همکاری بیمار دستور جلسه تعیین می گردد.از بیمار خواسته می شود درباره جلسه قبل نظر دهد،تکالیف درمانی مرور می شوند،تکالیف جدید تعیین می شود،محتوای جلسه متوالیا خلاصه می شود و در پایان جلسه از بیمار خواسته می شود در باره جلسه نظر و بازخورد بدهد.این ساختار در طی جلسات درمانی همواره ثابت است.

خ. شناخت درمانی به بیماران می آموزد که افکار و باورهای نا کارآمد خود را شناسایی  و ارزیابی کرده وبه آنها پاسخ دهد.درمانگر به بیمار کمک می نماید که افکار خود را به چالش کشیده و اعتبار و کارآیی آنها را ارزیابی کند.

ر. شناخت درمانی از فنون متنوعی برای تغییر تفکر،خلق و رفتار استفاده می کند.انتخاب یک فن برمبنای ضابطه مندی درمانگر از بیمار وهدف درمانگر درآن جلسه به خصوص صورت می گیرد.

مطالب فوق بر گرفته از کتاب ( شناخت درمانی ،مبانی و فراتراز آن ) با تالیف جودیت اس.بک و ترجمه دکتر لادن فتی وهمکاران می باشد.

در کلینیک آلومینا شناخت درمانی توسط متخصصین روانپزشکی و روانشناسی انجام می شود

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

0 دیدگاه دربارهٔ «شناخت درمانی چیست؟ (معرفی درمانهای غیردارویی در روانپزشکی)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *