شخصیت چیست؟

شخصیت

چه چیزی شخصیت شما را می سازد؟ شما احتمالا نظراتی در مورد نوع شخصیت خود دارید – آیا احساساتی هستید یا بالعکس فرد محکمی هستید؟ روانشناسانی که سعی می کنند، دانش مربوط به شخصیت ما را بررسی کنند، شخصیت را به عنوان تفاوت های فردی در طرز فکر افراد، احساسات و رفتار آنها تعریف می کنند.

روش های زیادی برای سنجش شخصیت وجود دارد، اما روانشناسان بیشتر سعی دارند بشریت را به طور منظم به انواع آن تقسیم کنند. در عوض آنها بر روی صفات شخصیتی تمرکز می کنند. قابل قبول ترین لیست صفات شخصیتی عبارتند از:

  • تجربه گرایی فرد
  • وجدان
  • برونگرایی
  • سازگاری
  • عصبی بودن

شما، به راحتی می توانید این صفات را با تکیه بر قوه ی حافظه OCEAN که در دست دارید، حفظ کنید ( در این مورد CANOE نیز کار می کند.).

5 مورد اصلی مولفه هایی هستند که شخصیت هر فرد را می سازند. یک فرد باید تا حدی نسبت به محیط اطراف خود فکر باز داشته باشد، وجدان داشته باشد، تا حدی بردنگرا باشد، تا حد زیادی سازگاری با محیط برای فرد لازم است و اصلا حالت های عصبی نداشته باشد. برخی افراد هم هستند که ممکن است عصبی، درونگرا باوجدان و با سازگاری کم نسبت به محیط باشند.  در اینجا مواردی را می بینید که هر صفت در بر می گیرد:

 تجربه گرایی

تجربه گرایی میزان تمایل فرد برای کسب تجربه است. افرادی که میزان تجربه گرایی بالایی دارند، از ماجراجویی لذت می برند. این افراد کنجکاو و به دنبال هنر و تخیل و موارد جدید هستند. شعار افراد تجربه گرا : ” تنوع چاشنی زندگی است”.

افرادی که زیاد اهل کسب تجربه نیستند، درست نقطه ی مفابل هستند: آنها بیشتر به دنبال عادت های خود می باشند و از کسب تجربه ی جدید جلوگیری می کنند و احتمالا زیاد ماجراجو نیستند. تغییر شخصیت معمولا یک پروسه ی سخت محسوب می شود، اما تجربه گرایی یک صفت شخصیتی است که معمولا در سنین بزرگسالی تغییر می کند.

صحبت استفاده از مواد مخدر تجربی در فرهنگ کالیفرنیا افسانه نیست. یک بررسی در ارتباط با صفت های شخصیتی در ایالات متحده که در سال 2013 منتشر شد، نشان می دهد که تجربه گرایی در ساحل غربی بسیار رایج تر است.

وجدان:

افرادی که باوجدان هستند، افراد مرتبی هستند که بسیار وظیفه شناس نیز می باشند. این افراد قابل اعتماد، منظم و متمرکز هستند. چنین افرادی هرگز با یک کوله مسافرت نمی کنند، بلکه بسیار برنامه ریزی شده عمل می کنند.

افرادی که از لحاظ وجدانی در سطح پایین تری هستند، بی برنامه تر هستند و ناگهانی تر تصمیم می گیرند. این افراد دقت کمتری دارند، چرا که با دستاوردهای مدرسه و کار در ارتباط می باشد.

برونگرایی:

برونگرایی در مقابل درونگرایی احتمالا یکی از مشخص ترین ویژگی های شخصیتی پنج مورد ذکر شده می باشد. هر چقدر یک فرد برونگراتر باشد، بیشتر در جمع مورد توجه می باشد. افراد برونگرا پرحرف، خوش مشرب هستند و به جمع انرژی می دهند. این افراد تمایل دارند در تعاملات اجتماعی خود دارای اعتماد به نفس و شاد باشند.

از طرف دیگر افراد درونگرا نیاز به تنهایی بیشتری دارند، شاید به خاطر اینکه مغز این افراد تعاملات اجتماعی را به شکل متفاوتی پردازش می کنند. افراد درونگرا معمولا خجالتی هستند، اما درونگرایی و خجالت دو مورد مجزا هستند. خجالت باعث می شود که فرد دچار ترس در برقراری تعاملات اجتماعی باشد یا ناتوانی برای برقراری روابط اجتماعی. فرد درونگرا در جمع کاملا قابل احترام است – چنین فردی فقط تنهایی یا گروه های اجتماعی کوچک را ترجیح می دهد.

سازگاری:
سازگاری یک فرد، میزان مهربانی و صمیمیت وی می باشد. هرچه یک فرد سازگارتر باشد، از نظر بقیه قابل اعتمادتر، مفیدتر و دلسوزتر می باشد. افراد ناسازگار در برخورد با دیگران سرد و بدگمان هستند، و کمتر اهل همکاری با دیگرانند.

مردانی که دارای سازگاری بیشتری هستند، معمولا در مهمانی ها بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. اما در محل کار افراد ناسازگار موفق تر هستند. اما این مسئله در مورد خانم های ناسازگار زیاد صدق نمی کند و خانم ها نمی توانند از این ویژگی در محیط کار استفاده کنند.

762068

عصبی بودن:

این افراد اغلب نگران هستند و دچار اضطراب و افسردگی می شوند. حتی اگر همه چیز به خوبی پیش رود، این افراد دلیلی برای نگرانی پیدا می کنند. یک بررسی انجام شده در سال 2012 نشان می دهد که وقتی افراد عصبی که در محل کار خود حقوق دریافتی خوبی دارند، افزایش حقوق هم می گیرند، این افزایش حقوق درواقع آنها را خوشحال نمی کند. در مقابل افرادی که خونسرد هستند، از لحاظ احساسی نیز ویژگی های ثابتی دارند.

عجیب نیست که افرادی که کمی عصبی هستند، بیشتر دچار مشکلات و بیماری ها می شوند. افراد مضطرب در سنین پایین تر فوت می کنند، شاید به خاطر اینکه این افراد برای آرامش اعصاب خود به تنباکو و مشزوبات الکلی پناه می برند.

شاید وحشتناک ترین حقیقت در مورد عصبی شدن این است که انگل ها هم می توانند مشکل اضطراب را برای افراد ایجاد کنند. . در رابطه با این افراد، در مورد یک اضطراب طبیعی صحبت نمی کنیم که فرد پس از اینکه می داند یک موجود زنده در روده اش زندگی می کند، دچار آن می شود. بررسی ها نشان داده اند که افراد مبتلا به انگل توکسوپلاسما گوندی ممکن است بیشتر در معرض روان رنجوری باشند.

دیگر مقیاس های شخصیت:

گرچه گونه های شخصیتی در تحقیقات روانشناختی مدرن زیاد مورد بحث قرار نمی گیرند، اما هنوز توسط مشاوران و همچنین شرکت های بزرگ برای کمک به درک مردم از خود، مورد استفاده قرار می گیرند. شاید معروفترین آنها شاخص مایرز بریگز است. یک پرسشنامه براساس کارهای اولیه ی روانشناس کارل جانگ، مردم را بر اساس مولفه هایی در چهار گروه قرار می دهد: احساس، شهود، احساس و تفکر و همچنین برونگرایی / درونگرایی.

سنجش و شهود اشاره دارد به چگونگی ترجیح مردم به جمع آوری اطلاعات در مورد جهان، چه از طریق اطلاعات ملموس (حواس) و چه از طریق احساسات و عواطف (شهود). فکر کردن و احساس کردن اشاره به چگونگی تصمیم گیری مردم دارد. فکر پیرو منطق است، در حالیکه احساس با قلب درگیر می شود.

سیستم مایرز – بریگز حول دوگانگی قضاوت / درک قرار می گیرد که توصیف می کند چگونه مردم با جهان تعامل دارند. نوع قضاوت به سمت اقدامات قاطع تمایل دارد، در حالیکه درک موارد گزینه های باز را ترجیح می دهد.

استفاده از طرح مایر – بریگز بحث برانگیز می باشد، زیرا محققان پیشنهاد می دهند که نوع شخصیت ها با رضایت شغل و توانایی ها به خوبی سازگار باشد.

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *