سیر لکنت زبان از نظر سنی

لکنت و سن

ممکن است کودکان پیش ‏دبستانی، که لکنت دارند، درجه‏ هایی‏ از اضطراب اجتماعی داشته باشند و از مدرسه رفتن امتناع‏ کنند. در سنین بالاتر، امکان دارد دانش‏ آموز مشکلاتی از نظر ارتباط با همسالان و فعالیت‏های اجتماعی پیدا کند یا برای‏ طفره رفتن از صحبت در کلاس، با افت تحصیلی مواجه شود. در سنین بالاتراحتمال دارد با  مشکلاتی از قبیل محدودیت در انتخاب شغل و پیشرفت‏های اجتماعی مواجه شوند.

در مورد سیر این بیماری از نظر سنی،چهار مرحله تعریف‏ شده است:

1) دوره‏ ی پیش از مدرسه:
در این مرحله لکنت ، گاهی اتفاق می افتد‏ ؛ مثلا چند هفته یا چند ماه وجود دارد؛ ولی در فواصل آن‏ دوره‏ های طولانی،تکلم طبیعی می‏شود. در این دوره، درصد زیادی از بیماران، خودبه‏ خود بهبود می‏یابند.

در این دوره کودک‏ بیشتر وقتی لکنت پیدا می‏کند که هیجان‏زده یا آشفته باشد یا مطالب زیادی را بخواهد یک مرتبه بگوید یا به نوعی تحت فشار باشد.

2) سال‏های اول تحصیل ابتدایی:
معمولا لکنت، مزمن است‏ و گاه گاهی تکلم نرمال است(برعکس مرحله قبل)، در این‏ مرحله فرد از مشکل خودش آگاه است و خود را بعنوان کسی‏ که مشکل گفتاری دارد، می‏شناسد.

3)نوجوانی:
مرحله سوم بعد از سن 8 سالگی آغاز می‏شود و شامل سن نوجوانی نیز می‏گردد ، در این مرحله لکنت عمدتا در پاسخ به وضعیت‏های مختلفی که شخص در آن قرار می‏گیرد تغییر می‏کند: خواندن متن درسی در کلاس، صحبت با غریبه‏ ها، خرید از فروشگاه، صحبت با تلفن،… در این مرحله بیان بعضی از کلمات یا صداها که بسیار سخت‏ تر از بقیه است به وضوح مشخص می شوند.

4)بزرگسالی:
این مرحله شامل اواخر نوجوانی و دوره‏ بزرگسالی است و با علائمی نظیر ترس یا خجالت‏ از حضور در جمع ، دیده می‏شود.

سیر بیماری لکنت ، معمولا طولانی است و شامل مراحلی‏ از دوره‏ه ای بهبودی و تشدید(به مدت چند هفته یا چند ماه) است. تشدید لکنت عمدتا وقتی رخ می‏دهد که فرد تحت فشار و اجبار برای سخن گفتن قرار گیرد.

منبع:

The nature of stuttering

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *