سردردهای شدید مربوط به دوران قاعدگی

علائم عصبی قاعدگی

در حدود 25 درصد از خانم ها دچار سردردهای شدید دوران قاعدگی شده و حتی دفعات تکرار آن بدلیل تغییرات هورمونی بیشتر نیز می شود.

براساس برآورد، 7 تا درصد 14 خانم ها دچار سردردهای میگرنی در طول دوران قاعدگی شده و 52 تا 70 درصد از خانم ها تجربه چنین سردردهایی را در طول ماه و قبل یا بعد از قاعدگی دارند.

نکته جالب توجه این است که قبل از بلوغ، درجه شیوع میگرن در دختران و پسران یکسان است. بیشترین میزان بروز میگرن در دختر خانم ها مربوط به اولین قاعدگی ودر دروان بزرگسالی نیز تعداد دخترانی که از سردردهای شدید رنج میبرند نسبت به پسران بیشتر بوده و به نسبت 3 به 1 است.

میزان این سرددرها در دوران بارداری، یائسگی و حتی در زمان مصرف داروهای ضدبارداری متفاوت و متغیر است. دانشمندان بر این باورند که کاهش سطح تولید هورمون استروژن در بدن از عوامل اصلی بروز سردردهای شدید است و در این میان تاثیر هورمون پروژسترون را نیز نباید نادیده گرفت.

محتمل است که تعداد دفعات بروز و شدت سردردهای میگرنی در دوران بارداری بیشتر گردد؛ با این وجود پس از اولین زایمان، شدت سردرد به بیشترین حالت می رسد.

اثر قرص های ضد بارداری نیز بر میزان میگرن متغییر بوده و ممکن است پیشزفت کند، وخیم شده و یا به صورت گذارا باشد. دوز پایین استروژن خوراکی جلوگیری از بارداری معمولا هیچ اثری بر میگرن نداشته باشد ولی در برخی مواقع نیز موجب پیشرفت آن می شود. در بیشتر موارد، روش درمانی جایگزین استفاده از استروژن موجب وخیم تر شدن سردردهای میگرنی می شود.

روش های جایگزین می تواند شامل مصرف آسپرین، ایبوپروفین، استامینوفن و گاهی اوقات مصرف کافئین به منظور تسکین حمله های عصبی، باشد.

خانواده تریپتان ها که شامل سوما تریپتان ها و دی هیدرورگوتامین یا همان ارگوتامین است، برای تسکین درد میگرن مورد استفاده قرار می گیرند. عوامل پیشگیری میگرن شامل: مسدودکننده های بتا، مسدودکننده های مجراهای حامل کلسیم، داروهای ضد افسردگی، عامل های ضد صرع و داروهای خنثی کننده جذب سروتونین و … می باشد.

برای سردردهای دوران قاعدگی، پروژسترون ارزش درمانی کمی دارد. به طور کلی، به خانم هایی که برای اولین بار دچار سردردهای شدید می شوند، توصیه می شود که حتما به متخصص اعصاب مراجعه کنند.

 

[divider]

مرکز تحقیقات کلینیک مغز و اعصاب و روان آلومینا

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: