روشهای اصلاح و درمان لکنت زبان

امروزه از روشهای مختلف و متنوعی برای اصلاح و درمان و باز پروری اختلالات گویایی و لکنت زبان استفاده می نمایند. 

از جمله این روشها عبارتند از :

1-روشهای زبانی یا تلفظی : در این روش که بیشتر در مورد کودکان 7 ساله به بالا بکار میرود توجه و تاکید بر اصلاح تلفظ و بازپروری ریتم تنفسی است در این روش تمرینهای مربوط به رها ساختن عضلانی و جلوگیری از گیرو فشار از اهمیت زیادی برخورداراست.

2-روش دوجانبه یا مکمل : در این روش به بازپروری و پرورش جنبه های دوگانه فکری و زبانی اهمیت فراوانی داده می شود .این روش بیشتر در مورد کودکان 3 تا 7 ساله استفاده می شود .و معمولا نتایج ثمر بخشی دارد .هدف این روش پرورش قدرت و صحت تفکر و قدرت و صحت بیان بطور همزمان است .و کودک یاد می گیرد که افکار خود را صریح و روشن دریابد و کلمات و جملات را دقیق و رسا بازگو نماید.

3- روشهای روان درمانی : این روشها بویژه در موارد افرادی که دچار کشمکش های عاطفی و اختلالات روانی هستند بکار می رود ..روش روان درمانی برای کودکانی که در سنین پایین هستند معمولا ثمربخش نمی باشد .

4-روش دارو درمانی : برخی اعتقاد دارند که یکی از عوامل لکنت تنش ها و اضطراب ها و هیجانات عاطفی است لذا داروهای آرام بخش می تواند تا حدودی کودک را از اضطراب و هیجانات عاطفی دور داشته باشد و در نتیجه لکنت زبان او را تقلیل دهد .

5-رفتار درمانی : یکی دیگر از روشهای متداول و نسبتا جدید در اصلاح و بازپروری لکنت زبان روش تغییر و اصلاح رفتار می باشد .نظریه مدافعان این روش این است که یکی از علل لکنت زبان در کودک رفتارهای سازش نایافته و نابهنجار اوست.لذا در این روش سعی بر اصلاح رفتارها و تقلیل لکنت زبان کودک است .

6- روش خود درمانگری : این روش که در واقع می تواند نوعی روش رفتار درمانی نیز تلقی شود بر این اساس استوار است که فرد لکنتی با انگیزه قوی و ایجاد تغییرات لازم در زمینه بازخوردها و نگرش هایش نسبت به لکنت خود با برنامه ای منظم و مشخص و به طور جدی تلاش کند که اختلال گویایی خود را اصلاح نماید . سخن اصلی مدافعان این روش این است که لکنت چیزی است که فرد انجام می دهد و او می تواند در آنچه که انجام میدهد تغییرات و اصلاحاتی ایجاد نماید.اساسا طرح این روش برای افراد بزرگسال لکنتی است .بخصوص کسانی که بدلایلی نتوانسته یا نخواسته اند کمک موثری از مراجعه به گفتار درمانگران دریافت نمایند .تجارب حاصل از انجام این روش توسط افراد لکنتی بزرگسال با اراده قوی فوق العاده موفقیت آمیز بوده است.اضطراب زدایی و غلبه بر ترس و افزایش مهارت اجتماعی پایه های این روش است .

 

کودک و لکنت

 

در مرکز تخصصی آلومینا، تشخیص ، درمان با انواع  روش های دارویی و غیر دارویی مبتنی بر روش های مشاهدات تجربی انجام می پذیرد.

تماس با ما

4 دیدگاه دربارهٔ «روشهای اصلاح و درمان لکنت زبان»

 1. سلام. خسته نباشین.درمورد تلفظ جروف س.ث..ذ.ظ…مشکل دارم.ایاکسی که 28ساله هستش میتونه درمان بشه.لطفا هزینه درمان رو ذکرکنید.مرسی

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بله برای خانم رضوانی و یا خانم معصومی می توانید نوبت ویزیت تهیه فرمائید برای کسب اطلاعات تماس به صفحه تماس با ما مراجعه فرمائید.

 2. درایراد حروف س.ث.ص.ض.ظ.ز.ذ.مشکل دارم.هنگام صحبت زبانم ب دندان های جلویم میچسبد لطفا درمان دارد وچطور از شر این معظل نجات یابم.ایا روشی داره.باتشکر

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   بله
   برای گفتار درمانگر ویژه لکنت و اختلالات بیانی در کلینیک رسالت نوبت بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *