روزه داری و مصرف داروهای روانپزشکی

محتوای صفحه (قابل کلیک)

همه ساله در ماه رمضان، با این سوال از سوی بیماران مواجه میشوم که ” آیا میتوانم روزه بگیرم و داروهایم را بخورم؟ ” آیا مصرف داروهای روانپزشکی باعث میشود که نتوانم روزه بگیرم؟”  ” اگر روزه بگیرم و دارو هم بخورم برای من مشکلی ایجاد نمیشود؟” و صدها سوال مشابه.

بگذارید اول یک نکته را روشن کنم: نمیشود یک نسخه کلی برای همه پیچید. باید در مورد هر شخص به طور جداگانه تصمیم گرفت. این تصمیم با توجه به نوع داروهای مصرفی، شرایط جسمانی بیمار، کارکرد کبد و کلیه و برخی موارد دیگر اتخاذ میشود.

 

نکته دوم اینکه به هیچ وجه خوددرمانی نکنید، ساعات مصرف دارو را خودسرانه تغییر ندهید و میزان مصرف دارو را کم و زیاد نکنید.

تداخلات دارویی

در این میان اما یک داروی ویژه هست که باید در شرایط روزه داری با آن بسیار با دقت و احتیاط برخورد کرد: لیتیوم!

اگر لیتیوم میخورید باید برای روزه گرفتن حتما، تکرار میکنم، حتما، با روانپزشک خود مشورت کنید. اگر به هر دلیل به پزشک خود دسترسی ندارید، تا زمانی که امکان ویزیت پیدا کنید روزه نگیرید و اگر در فصل گرم سال قرار دارید روزی حداقل هشت لیوان آب در فواصل منظم مصرف کنید. گرما و کم آبی بدن در کسانی که لیتیوم مصرف میکنند میتواند منجر به مسمومیت دارویی شود و دردسرهای زیادی را برای شما ایجاد کند.

خلاصه اینکه بدون مشورت با روانپزشک خود، روزه داری نکنید و داروهای خود را تغییر ندهید.

 

[divider]

دکتر رضا شیرآلی    دکتر رضا شیرآلی، روانپزشک و رواندرمانگر 

1.5 2 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x