روانشناس خوب | 8 ویژگی برتر یک روانشناس بالینی خوب | متخصص روانشناسی کودک

روانشناس خوب

8 ویژگی یک روانشناس بالینی خوب

 

باید بدونید که روانشناسان بالینی در بیمارستانها، مراکز خصوصی و سایر مراکز درمانی و روانشناختی یا دانشگاهی کار می کنند و در حوزه های سلامت روان کودک، سلامت روانی افراد بزرگسال، ناتوانی های یادگیری، اختلالات هیجانی، مصرف مواد مخدر و روانشناسی سلامت به فعالیت می پردازند.

روانشناسان بالینی مستقیما با مراجعان خود در تماس هستند و به عنوان متخصصین علوم پزشکی در حوضه تخصصی خود به تحقیقات می پردازند. هدف اصلی آنها بهبود سازگاری رفتار با محیط، تأثیر گذاری مثبت بر روی مراجعان، رضایت آنها و در نهایت بهبود کلی سلامت روان افراد می باشد.

روانشناس خوب

در این مطلب می خواهیم بررسی کنیم که یک روانشناس خوب لازم است چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 

1) روانشناس باید ارتباط خوب داشته باشد

یکی از مهم ترین مهارت های یک روانشناس خوب برقراری ارتباط خوب با مراجعین است. یک روانشناس  باید بتواند با مراجعین، پزشکان و سایر متخصصان و سایر افراد و سازمانها ارتباط خوبی داشته باشد. آنها باید قادر باشند به خوبی برنامه درمانی و افکار خود را انتقال دهند.

روانشناس خوب
روانشناس خوب

2) روانشناس خوب باید مهارت های دیداری و شنیداری داشته باشد

بسیاری از روانشناسان علاوه بر مهارت گفتاری خوب ارتباط دیداری خیلی خوبی با مراجعان خود برقرار می کنند. آنها علاوه بر گفتار مراجع به رفتارهای غیر کلامی مراجع  توجه ویژه ای دارند و اطلاعات زیادی را از طریق مشاهدات و حرکات بدنی مراجع جمع آوری می کنند.

مسائلی مانند زبان بدن، حالتهای چهره و رفتارهای غیر کلامی می توانند اطلاعات بسیار عمیق تری نسبت به کلام مراجع به ما بدهند.

روانشناس خوب
روانشناس خوب

 

3) روانشناس بالینی خوب باید صبور باشد

یک روانشناس بالینی باید در حرفه خود صبوری زیادی داشته باشد.در بسیاری از موارد روانشناس به فرد کمک می کند تا بتواند به حل مشکلات و مسائل خود بپردازد که این موضوع در افراد مختلف می تواند با سرعت متفاوتی اتفاق بیافتد و سرعت هر فرد در تغییر متفاوت باشد،در اینجا صبوری روانشناس نکته بسیار مهمی است که می تواند در ادامه درمان کمک کننده باشد.

روانشناس خوب
روانشناس خوب

 


4) مهارت های منحصر به فرد و شخصی

از آنجایی که روانشناس روزانه با مردم زیادی در ارتباط است باید دارای مهارتهای انفرادی و تاثیر گذار باشد. یک روانشناس  باید ذاتأ در ارتباط با دیگران مهارت تأثیر گذاری بر روی آنها را داشته باشد.

روانشناس خوب
روانشناس خوب

 

5) روانشناس بالینی خوب باید مهارت حل مسأله داشته باشد

افرادی که به روانشناس مراجعه می کنند برای کمک گرفتن از روانشناس به کلینیک می آیند زیرا آنها مهارت حل مسئله مشکلات خود را ندارند یک روانشناس باید مهارت حل مسأله عالی داشته باشد. گاهی اوقات راه حل های ساده می تواند مشکللات را حل کند خلاقیت روانشناس برای حل مسائل بسیار حائز اهمیت است تا بتواند با ساده ترین راه مشکلات را حل کند.

روانشناس خوب
روانشناس خوب

 

6) روانشناس بالینی خوب باید اعتماد به نفس خوبی داشته باشد

یکی از مهمترین خصیصه های یک روانشناس اطمینان از خود اوست. اگر یک مراجع احساس کند که درمانگر اعتماد و اطمینان لازم را ایجاد نکرده است رابطه درمانی خوبی بین درمانگر و مراجعه کننده بوجود نمی آید. ایجاد یک رابطه درمانی خوب بین درمانگر و مراجعه کننده تنها راه ایجاد رابطه تأثیر گذار بر روی مراجعه کننده است.

روانشناس خوب
روانشناس خوب

 

7 ) یک روانشناس بالینی خوب قضاوت کننده نیست

روانشناسان بالینی نه تنها از مراجعان خود بی قید و شرط حمایت می کنند بلکه از نقاط ضعف مراجع نیز انتقاد نمی کنند، قضاوت نقاط منفی مراجعه کننده اعتماد درمانی بین درمانگر و مراجع را کاهش می دهد و اثر بخشی درمان روانشناس کاهش پیدا می کند. هیچ درمانگری نباید مراجع خود را قضاوت کند یا در برخوردش تبعیض قائل شود.

روانشناس خوب
روانشناس خوب

8) یک روانشناس بالینی از خلاقیت بالایی برخوردار است

از آنجایی که هر مراجعه کننده با مشکل متفاوتی مراجعه می کند روانشناسان بالینی باید افراد خلاقی باشند. روانشناس خلاق راه حل های جدید را به مراجعه کننده ارائه می دهد و از تکنیک ها و پیشنهادهای مختلف برای حل مشکل استفاده می کند. روانشناس خلاق سعی در استفاده رویکرد های جدیدتر و بروز تر برای درمان مشکلات دارد.

روانشناس خوب
روانشناس خوب


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *