رواندرمانی اینترنتی| راهنمای جلسات روان درمانی از راه دور

این روزها بخاطر مسئله کرونا به همه افراد توصیه میشود که از خانه جز برای موارد ضروری خارج نشوند. اما هیچ کدام از ما نمیدانیم که قرار است این وضعیت تا کی طول بکشد، از طرفی بسیاری از مراجعین احساس نیاز را درست در همین زمان دارند و البته خارج از بحث احساس ضرورت مراجعین، روند درمان برای بسیاری از ما حائز اهمیت است. اما جلسات رواندرمانی آنلاین قواعد و مقرراتی دارد که در صورتیکه رعایت شود؛ کیفیت جلسات افزایش میابد و چه بسا که فرد از خطرات جدی محافظت شود. به همین خاطر بر آن شدیم که توصیه های یکی از روانکاوان آمریکایی را در خصوص جلسات رواندرمانی اینترنتی یا آنلاین با هم مرور کنیم، به امید اینکه جلسات انلاین با کیفیت بیشتری را در پیش داشته باشیم.

رواندرمانی اینترنتی

 

 1. مهم ترین نکته در جلسات از راه دور (آنلاین) داشتن حریم خصوصی است. در جلسات حضوری تمام تلاش درمانگر بر این است تا از این حریم خصوصی مراقبت کند. اما این موضوع به شما هم بستگی دارد. لطفا برای برقراری این حریم خصوصی هرچه را که لازم است انجام دهید تا امکان اینکه صحبت های شما شنیده شود و یا در حین تماس وقفه ایجاد شود به حداقل برسد. شاید لازم باشد که از اطرافیان بخواهید تا با سرگرم شدن در اتاقی دیگر و یا گوش کردن به چیزی با هدفون به حریم خصوصیتان احترام بگذارند.
 2. سعی کنید راحت باشید اما نه خیلی راحت. اگر میتوانید بر یک صندلی راحت بنشینید.
 3. لطفا از دراز کشیدن بر تخت یا کاناپه تلویزیون و یا نشستن بر زمین و یا راه رفتن بپرهیزید.
 4. تلاش کنید تا خود را در موقعیتی شبیه به جلسه قرار دهید.
 5. یک جعبه دستمال کاغذی در اطراف خود بگذارید. اگر میخواهید میتوانید آب بنوشید. با این حال از خوردن اسنک و یا غذا در طول جلسه بپرهیزید و این کار را به قبل یا بعد از جلسه محول کنید.
 6. همه دستگاها بجز دستگاهی که با آن تماس گرفته اید را خاموش کنید. اگر از تلفن های هوشمند و یا کامپیوتر استفاده میکنید سایر برنامه ها را ببندید و تا جاییکه ممکن است از هدفون استفاده کنید تا دستانتان آزاد باشد. اگر تنها از تماس صوتی استفاده میکنید، مطمئن شوید که صفحه گوشی به سمت پایین است. اگر از کامپیوتر برای تماس صوتی استفاده میکنید، لطفا یا مانیتور را خاموش کنید و یا صفحه نمایش را به کلی تیره کنید.
 7. برای خودتان 15 دقیقه اضافه، قبل و بعد از جلسه رواندرمانی اینترنتی در نظر بگیرید تا بتوانید دور و بر خود بچرخید و ذهنتان را منسجم کنید. شما برای آماده شدن برای جلسه نیاز به مدتی زمان دارید. به همین شکل، وقتی جلسه خاتمه پیدا میکند، پیش از شروع یک کار دیگر کمی زمان صرف کنید. این کار به عمیق تر شدن جلسه پیش از پرداختن به کار دیگر کمک میکند.
 8. مکان اهمیت دارد. لطفا تلاشتان را بکنید تا در این مدت همواره در یک مکان با هم ملاقات کنیم.، هرچند این امر همیشه امکان پذیر نیست. به علاوه وقتی که ما حضوری یکدیگر را ملاقات میکنیم یک مکان ثابت داریم اما در حال حاضر چنین نیست. اگر کنجکاوید که بدانید درمانگرتان کجاست، میتوانید از او در این رابطه سوال کنید.
 9. در رواندرمانی آنلاین مهم است که قواعد پوشش رسمی رعایت شود؛ دقیقا مانند اتاق درمان
 10. از قبل درباره پلتفرم های مختلفی که در آنها میتوانید  جلسه رواندرمانی اینترنتی داشته باشید تحقیق کنید و ببینید شما با کدام آنها راحت تر هستید. اسکایپ، واتساپ، ایمو، فیس تایم یا…
 11. بهتر است دوربین را طوری تنظیم نمایید که پیشانی و کمی بالاتر از آن طرف  نیم تنه جلوی شما، دیده شود.
 12. نگاهتان تا حد ممکن روی دوربین باشد، اگر جای دیگری را نگاه میکنید برای مراجعتان توضیح دهید که مثلا: دارم دنبال پروندتون میگردم…
 13. درمانگر گرامی؛ اگر رویکرد شما به صورتی است که تکلیف دارید، در جلسات رواندرمانی آنلاین هم حتما همین قاعده را رعایت کنید و تمارین مراجع را با ایشان چک کنید و به مراجع در صورت لزوم تمرین بدهید.

نویسنده : Todd Essig روانکاو آمریکایی

مترجم: خانم مریم وحیدی منش

3.8 4 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x