سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

عکس رادیولوژی در بارداری: خطرناک یا بی خطر؟ | کلینیک ارتوپدی

اگر باردار هستید و نیاز به انجام عکس رادیولوژی دارید، این مقاله را مطالعه کنید.

سالهاست از اشعه ی ایکس برای تهیه ی عکس استخوان ها و بافت های سخت بدن استفاده می شود. اما خطرات تابش این پرتو بر زنان باردار، همواره مورد بحث بوده است. در این مقاله، به بررسی رابطه ی بارداری و انجام عکس برداری رادیولوژی می پردازیم.

بارداری و اشعه ی ایکس

برای تشخیص و درمان بیماری ها و آسیب های استخوانی-عضلانی، جراحان ارتوپد معمولا تهیه ی عکس رادیولوژی را پیشنهاد می کنند. اگر در هنگام بارداری، حادثه ای برایتان اتفاق افتاد، ممکن است نگران تاثیر تابیدن اشعه ی ایکس بر جنین خود باشید. خوشبختانه، احتمال بروز تاثیر منفی بر جنین ناشی از اشعه ی ایکس، به طور کلی کم است. تحقیقات نشان داده اند که مقدار اشعه ای که برای یک بار عکس برداری رادیولوژی به بدن می تابد، بسیار ناچیز است و بنا بر این احتمال بروز خطر برای جنین درحال رشد زیاد نیست.

اشعه ایکس و بارداری

اهمیت عکس برداری رادیولوژی

اشعه ی ایکس یکی از پر استفاده ترین و در دسترس ترین راه های تشخیصی برای عکس برداری از داخل بدن است. این عکس ها می توانند اطلاعات بسیار مهم و حیاتی ای را به پزشک درباره ی بدن شما و حالات آن ارائه کنند. این اطلاعات برای تشخیص مکان استخوان ها و بافت های سخت بدن است. مثلا در صورت سقوط یا زمین خوردن، وضعیت دقیق استخوان ها نسبت به هم در مفصل به وسیله ی عکس رادیولوژی مشخص می شود.

طی عکس برداری رادیولوژی، تکنسین رادیولوژی آن بخش از بدن شما که باید مورد عکسبرداری قرار گیرد را بین دستگاه اشعه ی ایکس و فیلم رادیولوژی می گذارد. سپس از شما می خواهد که در مدتی که دستگاه، تشعشعات الکترومغناطیسی ساطع می کند، کاملا ثابت و بی حرکت بمانید. این تشعشعات مکان دقیق استخوان ها و بافت های نرم شما را بر روی فیلم رادیوگرافی منعکس خواهند کرد.

اگر شما باردار باشید، پزشک شما در صورت امکان از انواعی از عکس برداری استفاده خواهد کرد که در آنها از اشعه ی ایکس برای تشخیص آسیب یا بیماری استفاده نمی شود؛ مثل MRI یا سونوگرافی. البته باید به خاطر داشت که این نوع از عکس برداری ها ممکن است برای مشکل مورد نظر مفید، و یا اصلا در دسترس نباشند. حتی ممکن است آن دسته از اطلاعاتی که پزشک شما نیاز دارد را نتوانند در اختیارش قرار دهند.

چقدر اشعه ی ایکس بی خطر است؟

واحد سنجش میزان اشعه ی ایکس تابیده بر بدن، راد (RAD) یا میلی راد است. هر راد مساوی هزار میلی راد می باشد. مطالعات نشان می دهد که تابش بیش از 10 راد به جنین، می تواند برای سلامت جنین مضر باشد. این میزان ممکن است نقائص مادرزادی، مشکلات یادگیری، بیماری های چشمی، و خطر ابتلا به سرطان در کودکی را افزایش دهد. هرچند بیشتر عکس برداری های اسکلتی-عضلانی –مخصوصا آنهایی که به سمت شکم یا رحم تشعشع نمی کنند – از این میزان بسیار ضعیف تر اند و تنها کسری از یک راد را به جنین می تاباند.

برای مثال، میزان تقریبی تشعشعی که یک جنین در موارد معمول دریافت می کند، بدین صورت است:

  • عکس از اندام های فوقانی و تحتانی: کمتر از یک میلی راد
  • عکس از قفسه ی سینه: کمتر از 100 میلی راد
  • عکس از لگن: بین 40 الی 240 میلی راد
  • عکس از شکم: بین 200 تا 245 میلی راد
  • عکس از ران و پهلو: بین 51 الی 370 میلی راد

نامحتمل است که میزان تشعشع یک عکس برداری رادیولوژی، به 5 راد برسد. برای اینکه 5 راد اشعه به جنین برسد، شما باید از دست یا پای خود پنج هزار بار عکس بگیرید! و یا اینکه از قفسه ی سینه ی شما پنجاه بار عکس برداری شود!

آیا عکس رادیولوژی در بارداری بی خطر است؟

کاهش خطر

هرچند خطر یک بار عکس برداری رادیولوژی برای جنین کم است، اما همواره اقداماتی باید انجام شود تا خطر را به حداقل ممکن برساند. انجام اقدامات زیر، به شما کمک خواهد کرد تا از جنین خود محافظت کنید.

 

اقدامات پیشگیرانه:

  1. همواره از محافظ سربی برای شکم خود استفاده کنید. البته این تنها در مواردی ممکن است که عکس برداری از ناحیه ای انجام می شود که توسط محافظ پوشانده نمی شود. حتی اگر باردار نیستید، پوشیدن محافظ سربی به شما در حفظ سلامت رحم و تخمدان ها کمک خواهد کرد.
  2.  کودک یا حیوانی که درحال انجام عکس برداری اشعه ایکس است را در آغوش نگیرید. اگر مجبور به این کار هستید، از محافظ سربی استفاده کنید.
  3. اگر در محیط کار، در معرض تشعشع پرتوی ایکس قرار می گیرید، لباسی دارای فیلم رادیولوژی بپوشید تا میزان اشعه ی تابیده شده به خود را بسنجید. این لباس میزان اشعه ی دریافتی و خطر احتمالی برای جنین شما را مشخص خواهد کرد. در صورتی که در معرض مقادیر زیادی از تابش پرتوی ایکس هستید، تا هنگام زایمان باید محل کار خود را ترک کنید.
  4. با کارفرمای خود درباره ی راه های کاهش تشعشع به بدنتان صحبت کنید. این راهکارها می تواند شامل محافظت از خود در برابر منبع تابش پرتو باشد.
محافظ سربی حاملگی

از پزشک خود بپرسید:

اگر باردار هستید یا احتمال باردار بودن خود را می دهید، حتما پیش از گرفتن عکس رادیولوژی به پزشک خود اطلاع دهید، مخصوصا اگر قرار است از تنه یا شکم شما عکس برداری شود.

اگر به تازگی عکس برداری رادیولوژی از ناحیه ی مورد نظر را انجام داده اید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است دیگر نیازی به انجام مجدد آن نباشد.

اگر پس از انجام عکس برداری رادیولوژی، متوجه شدید که باردار هستید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. مطمئن باشید که تنها یک بار تابش اشعه ی ایکس تقریبا برای جنین شما بی خطر است. این مساله مخصوصا درمورد عکس برداری از نقاطی از بدن که از شکم دور هستند، صدق می کند.

اگر تحت رادیوتراپی هستید، درباره ی میزان اشعه ای که شما دریافت می کنید و میزانی که ممکن است جنین شما دریافت کند، و همچنین تاثیر آن روی جنین با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است مشورت گرفتن از یک متخصص مهندسی پزشکی جهت برنامه ریزی برای درمان شما بسیار مفید باشد.

رادیولوژی در حاملگی
از پزشک خود بپرسید

درباره ی نگرانی های خود گفتگو کنید

به هیچ وجه از صحبت از نگرانی هایتان درباره ی تاثیر عکس برداری رادیولوژی بر جنین، خجالت نکشید. بسته به نوع یا شدت آسیب شما، ممکن است عقب انداختن عکس برداری رادیولوژی تا بعد از زایمان امکان پذیر باشد. به یاد داشته باشید که گرفتن عکس رادیولوژی مورد تجویز پزشک، مهمتر از کاهش هرگونه ریسک انجام آن خواهد بود. درواقع، در مواردی اگر عکس برداری اشعه ی ایکس انجام ندهید، احتمال وارد شدن آسیب به شما حتی بیشتر است. اگر عکس رادیولوژی شما نمی تواند عقب بیفتد، به یاد داشته باشید که خطر برای جنین شما بسیار کم است.

رادیولوژی در بارداری

ترجمه و تحقیق: امیلی احمدی


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: