در مورد بیماری روده تحریک پذیر بیشتر بدانیم….

در متن زیر توضیحاتی در مورد “بیماری روده تحریک پذیر” توسط خانم دکتر ندا فرزانه روانپزشک برای خوانندگان محترم ذکر شده است.
در مقاله ای که با عنوان اطلاعات در مورد “اختلالات روان-تنی” یا سایکوسوماتیک نوشته شده بود، در حین توضیح این دسته بیماریها توضیحاتی نیز در مورد سندرم روده تحریک پذیر که علایمی مشابه با این بیماریها میتواند داشته باشد، داده شد که در ادامه سعی میکنم که به طور مختصر بعضی از علائم شایع آن را بیان کنم.

در مورد بیماری روده تحریک پذیر بیشتر بدانیم....
در مورد بیماری روده تحریک پذیر بیشتر بدانیم….

سندرم روده تحریک پذیر نوعی اختلال گوارشی کارکردی است که با تغییرات اجابت مزاج و درد یا ناراحتی شکمی، بدون وجود اختلالات جسمی مرتبط مشخص می‌شود. هیچ نشانگر تشخیصی واضحی برای آن وجود ندارد. بنابراین تشخیص در بیماری براساس تظاهر بالینی استوار است. استرس، اضطراب و افسردگي در اين بيماران شايع است وبا شروع و شدت علايم ارتباط نزدیکی دارند که همین مسئله در مورد “اطلاع رسانی در مورد جنبه های روانشناختی ” و درمانهای داروئی یا رواندرمانی این بیماری مهم هست . همچنـين در افـراد مبـتلا بـه این بیماری ، شيوع اختلالات روانپزشكي به طور ثابت شده ای طبق مطالعات علمی بیشتر از معمول است که البته در ایران آمار دقیقی که چه میزان بالاتر است وجود ندارد اما درافراد مبتلا به این بیماری بیماریهای افسردگی اساسی و اختلالات اضطرابی به علل اولیه یا ثانویه یا همزمانی که در مطالعات مختلف متغیر ذکر شده بیشتر هستند.
-حدود 20-10 درصد از بزرگسالان و جوانان در جهان، علائمی منطبق با سندرم روده تحریک پذیر دارند و همان طور که در مقاله قبلی ذکر شد ، در خانمها شایعتر از آقایان است علایم آن بجز در موارد شدید به صورت دوره ای ظلاهر میشوند و شدت علائم نیز متغیر است و می‌تواند به نحو قابل توجهی کیفیت زندگی را مختل کند و موجب هزینه‌های سنگین مراقبت سلامتی شود.

بیماری کولیت عصبی
بیماری کولیت عصبی

– در بيماران مبتلا به سندرم روده تحريک پذير، علايم روانشناختي با علايم غير روده اي در ارتباط هستند زنان مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر معمولا از تشدید علایم در طی مراحل پیش از قاعدگی و قاعدگی شکایت دارند( بیماری ملال قبل از قاعدگی که مقاله ای نیز در این زمینه برای علاقمندان در سایت وجود دارد). مورد جالب توجه که میتواند بر روی بهبود “سلامت روان” مبتلایان موثر باشد این است که علایم غير روده اى میتوانند با دیگر علایم در بقیه نقاط بدن مثل درد در دیگر نقاط مختلف بدن ، سردرد، درد کمر و علائم ادراری- تناسلی همراه باشند که تاثیر مخرب این علایم بر روی كيفيت زندگى بيماران حتى از تاثيرعلايم روده ای مثل درد شکم،اسهال و…بیشتر است. مورد دیگر اینکه هر چند اغلب بیماران اولین علائم خود را قبل از 45 سالگی دارند اما اختلالی است که میتواند همه سنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

-شایع ترین علایم آن به صورتهای زیر عنوان میشوند:

” درد یا ناراحتی شکمی “

ممکن است آن قدر خفیف باشد که فراموش شود یا فعالیت‌های روزانه را مختل کند.
پس از اجابت مزاج تسکین یابد.
شروع آن همراه با تغییر در دفعات دفع باشد.
شروع آن همراه با تغییر در قوام مدفوع باشد.
درد میتواند در اطراف ناف یا نقاط مختلف ناحیه شکم باشد.
معمولا به صورت احساس ناگهانی برای دفع توسط بیماران اظهار میشود که همین مسئله میتواند موجب تداخل حضور این افراد در مراکز عمومی باشد بخصوص در نوعی که با علایم اسهال غالب است.
درد اغلب در اثر غذا خوردن یا استرس هیجانی تشدید می‌شود و با خروج گاز یا مدفوع تسکین می‌یابد.

درد شکمی تقریبا همیشه فقط در ساعات بیداری تظاهر می‌یابد که ذکر این مسئله برای اینکه بتوان به فرد در مورد اینکه بتواند در جوامع عمومی با فراغت خیال بیشتر ظاهر شود، میتواند بسیار کمک کننده باشد.

“تغییر اجابت مزاج”

شایع‌ترین الگوی تغییر اجابت مزاج، یبوست و اسهال متناوب است که معمولا یکی از موارد به صورت غالب است.
-همچنین اکثر بیماران دچار احساس تخلیه ناقص مدفوع هستند که منجر به تلاش‌های مکرر برای دفع در یک فاصله زمانی کوتاه می‌‌شود.
– ممکن است خوردن غذا یا استرس هیجانی موجب تشدید نوع با علامت غالب اسهال شود.
– بیماران مبتلا به طور مکرر از اتساع شکمی و آروغ یا نفخ زیاد شکایت می‌کنند و همه این علایم را به افزایش میزان گاز نسبت به می‌دهند.
-بعضی از بیماران از بزرگ شدن شکم به علت نفخ شکمی شکایت دارند.

لذا توصیه من و همکاران محترم روانپزشک و روانشناس به مبتلایان به این بیماری این است که با توجه به نقش مهم فاکتورهای روانشناختی در سیر این بیماری در کنار درمانهای داروئی تجویز شده توسط متخصصین محترم داخلی برای این بیماری،بررسی و درمان از نظر روانپزشکی را لحاظ نمایند که این مسئله اهمیت به سزائی در بهبود کیفیت زندگی و سیر بیماری دارد.

لزوم درمان روانپزشکی در این بیماری
لزوم درمان روانپزشکی در این بیماری

بیشتر بدانیم:

[button color=”blue” size=”small” link=”https://en.wikipedia.org/wiki/Irritable_bowel_syndrome” target=”blank” ]wikipedia[/button]

دکتر ندا فرزانه

دکتر ندا فرزانه

روانپزشک و روان درمانگر

بورد تخصص اعصاب و روان از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

عضو انجمن رواندرمانی از 1396

عضو انجمن روانپزشکان ایران از 1391

عضو علمی انجمن ترنس سکچوال از 1396


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «در مورد بیماری روده تحریک پذیر بیشتر بدانیم….»

  1. من استرس و اضطراب بیش ازحد دارم رفتم دکتر فوق تخصص گوارش..آخه اولاش فکر میکردم ک بیماری گوارشی دارم لیکن فهمیدم ک ضعف بدنم ناشی از رودی تحریک پذیر ک از عوامل تحریک کنندش استرس و اضطراب و…است یک ماه پیش قرسهایی منجمله بیسموت ساب سیترات+کلیدینیوم+امپرازول+مترونیدازول +آموکسی سیلیین در ویزت اولی البته بعد از انجام آزمایشات این داروها را واسم تجویز کرد و مابعد یک ماه دوباره رفتم مراجعه کردم قرص کلیدنیوم+امپرازول+آسنترا100 رو واسم تجویز نمود واسه دوماه.دکتر مهران بهبهانیان واقعا دکتر..هشدار: الشفاء هو من الله عزوجل دکتر فقط یک مسبب ولیس مشافی.

    1. دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

      با سلام و احترام
      توصیه میکنم که به مقالاتی که در سایت در مورد “بیماری روده تحریک پذیر بیشتر بدانیم و همه چیز در مورد اختلالات روان-تنی “هست مراجعه نمایید.برای بررسی مجدد تشخیصی میتوانید به دکتر فرزانه در کلینیک شریعتی یا آزادی مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *