در مورد اختلال اضطراب فراگیر بیشتر بدانیم

در متن زیر توضیحاتی توسط خانم دکتر ندا فرزانه روانپزشک در مورد یکی از اختلالات روانپزشکی که علائم و عوارض جسمی نیز دارد،توضیحاتی داده شده است.

تعریف

“”” تعریف علمی اضطراب چیست؟؟؟؟؟ آیا ترس و نگرانی و اضطراب از لحاظ تعریف علمی با همدیگر مترادفند؟””””

-در سلسله مقالات همکاران محترمم در سایت توضیح های لازم و مفیدی در مورد تفکیک این موارد و نحوه برخورد با این موارد به شایستگی بیان شده است.در این مقاله سعی من بر تاکید بر روی نوعی از اختلال روانپزشکی به نام اختلال اضطراب فراگیر است که از بیماریهای شایع اضطرابی است .دربعضی از مقالات قبلی سعی کردم که تعدادی از اختلالات روانپزشکی که علاوه بر علایم روانشناختی ، عوارض جسمی هم دارند و به اصلاح میتوان گفت که علایم روان – تنی دارند را بیان کنم.با توجه به اینکه اختلال اضطراب فراگیر یکی از بیماریهای روانپزشکی امروز جامعه است، در متن زیر مطالب مختصری را برای خوانندگان محترم سایت بیان میکنم.

در مورد اختلال اضطراب فراگیر بیشتر بدانیم
در مورد اختلال اضطراب فراگیر بیشتر بدانیم

-مورد مهمی که در جامعه امروزه با آن مواجه هستیم، شکایت از اضطراب و دل نگرانی است که بعضی از مراجعان به عنوان شکایت اصلی از جملاتی استفاده میکنند تا منظور خود را به رواندرمانگر بیان کنند تا اینکه بتوانند ناراحتی و رنج خود را به درمانگر خود منتقل کنند .

در مورد اختلال اضطراب فراگیر بیشتر بدانیم
در مورد اختلال اضطراب فراگیر بیشتر بدانیم

علایم

-از علایم مشخصه اصلی آن به اضطراب فراگیر به صورت مستمر و مکرر یاد میشود که با عاملی که فرد به عنوان استرس زا بیان میکند، متناسب نیست و باعث افت عملکرد فرد در زمینه های مختلف زندگی مثل شغلی، اجتماعی، زناشوئی…. میشود.از علائم جسمی آن میتواند این موارد باشد:”بدن درد و کوفتگی عضلات،بی حسی ودرد دست و پا، اختلالات خواب به صورت طول کشیدن برای به خواب رفتن، نیمه های شب بیدار شدن، کاهش اشتها،تپش قلب ،مشکل حافظه، سردرد و…..

-از موارد مهمی که برای تشخیص آن مهم است، این است که فرد ذکر میکند :” کنترل نگرانی برای من سخت است” که به صورت جملات زیر میتواند باشد:

“-هرچقدر که سعی میکنم تا افکار نگران کننده را متوقف کنم، نمیتوانم”.
-“وقتی که نگرانی هایم شروع میشود ، نمیتوانم جلوی آنها را بگیرم”.
-“درباره افکارم که نگرانم میکنن،زیاد فکر میکنم”
-“دائم و در طول شبانه روز در حال کلنجار رفتن با نگرانیهام هستم و نمیدونم که چی کار کنم”
-همیشه گوش بزنگم که نکنه یه اتفاقی بیفته اما دست خودم نیست”
-“این نگرانی و بلاتکلیفی نمیزاره که روی کارهام تمرکز کنم”
-“این نگرانیهام دیگه از کنترل من خارج شده و نگران این همه نگران شدنم هستم”!

-نتیجه اینکه در اکثر موارد این افکار منفی ، خودشان باعث بدتر شدن اضطراب فرد میشوند و نیز میتوانند زمینه ساز اختلالات دیگر مثل افسردگی و تشدید بیماری های جسمی مثل فشار خوب بالا، زخم معده ، دیابت و ……شوند.

نکات عملی

-از نکاتی که برای بهبود این نگرانیها کمک کننده اند، داروهای روانپزشکی ، درمانهای غیر دارویی و موارد زیر اند:

در مورد اختلال اضطراب فراگیر بیشتر بدانیم
در مورد اختلال اضطراب فراگیر بیشتر بدانیم

– مصرف قهوه، چای و مواد کافئین دار را کاهش دهید.

-از یوگا و نرمشهای روزانه در کنترل اضطراب کمک بگیرید.

-با کمک روانپزشک و روانشناس سعی کنید تا تفکر خود را باز بینی کرده و موارد اضطراب زا را اصلاح کنید.

-وقتی دچار نگرانی میشوید ، بدترین احتمالات را در نظر نگیرید .

-سعی کنید که راه کارهای عملی را برای کنترل نگرانی خود بیاموزید .

-در موارد بروز مشکل ، به توانائیهای خود در مورد کنترل مشکل فکر کنید.

-سعی کنید که به تاثیرات مثبت کنترل نگرانی در زندگی فردی، شغلی و خانوادگی خود فکر کنید تا کنترل لازم را برای غلبه بر نگرانیها به تدریج به دست آورید.

-سعی کنید که در موارد بروز مشکلات ، از آنها اجتناب نکنید و با کمک روانپزشک یا روانشناس به دنبال راهایی برای مواجهه و رفع آن باشید.

— متاسفانه مشاهده شده که تعداد کمی از افراد با اختلال اضطراب فراگیر برای درمان روانپزشکی داروئی یا رواندرمانی در مراحل اولیه مراجعه میکنند و در ابتدا ترجیح میدهند که به علایم جسمی اضطراب بپردازند تا به مولفه روانشناختی اضطراب! که همین مسئله باعث مشکل شدن روند درمان میشود.توصیه من و همکارانم به افزایش توجه به مقوله” سلامت روان ” در خانواده، مدرسه، جامعه میباشد.

سلامت روان تا چقدر مهم است؟
سلامت روان تا چقدر مهم است؟

-بیشتر بدانیم

[button color=”blue” size=”small” link=”https://gyrusclinic.com/%DA%86%D9%87-%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B6%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%A8-%D9%86%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/” target=”blank” ]چه زمانی اضطراب نرمال است[/button]

 

دکتر ندا فرزانه

دکتر ندا فرزانه
روانپزشک و روان درمانگر
بورد تخصص اعصاب و روان از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران
عضو انجمن رواندرمانی از 1396
عضو انجمن روانپزشکان ایران از 1391
عضو علمی انجمن ترنس سکچوال از 1396


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «در مورد اختلال اضطراب فراگیر بیشتر بدانیم»

  1. من یک پژوهشگر و روان شناس هستم که دچار شدید ترین حملات پنیک .اضطراب فراگیر اگورفوبیا خودبیماری انگاری شدم و هستم .من خیلی تحقیق و پژهش کردم درمان میشه این جریان من مطمنم و یک چیزیکه مهمه با تمامی اشراف و اگاهی من باز لحظه اتک نمیشه جلوشو گرفت من فکر نکنم روان شناختی باشه من احساس میکتم ربطی به دوپامین های مغز داره ببینید من بارها شد حمله گرفتم بدون فکر قبلی درست فکر و موقیتم تاثیر گذاره ولی یکجای از مغز من احساس میکنم دچار مشکل شده روحی نیست جریان اگه روحی و روانی باشه من خیلی کار کردم روش من حتی مرگ رو هم پذیرفتم اصلا جریان این نیست لحظه اتک مغز نمیدونم چی میشه که هیچ تحلیلی رو نمی پذیره نمیشه حتی بگی مسخ شخصیت چون بعد حمله مسخ میشی تو حمله مغز کلا ترس ترشح میکنه تو اون لحظه هیچ جوری نمیشه کنترول کرد فقط یک نصفه الپرلازم تو دهنت بذاری اب شه .واسه من عجیبه دوپامین زیاد میشه کم میشه بهم میریزه یک اتفاق روحی روانی نیستی مغزی هستش

    1. با سلام
      البته نمیتوان از روی مواردی که گفتید تشخیص داد که علت مغزی ست. چون مشکلات روانشناختی نیز گاهی طی سالها با علائم متفاوتی بروز میکنند و ممکن است رابطه علی معلولی را نتوانید کشف کنید. مثلا ممکن است کسی بخاطر فوت همسرش بعد از چندین سال دچار حالتی مشابه دچار فلج عضلات شود و…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *