درمان و کنترل تغذیه ای اسکیزوفرنی

رژیم غذایی عاری از گلوتن و کازیین

رژیم عاری از گندم
رژیم عاری از گندم

گلوتن، پروتئین موجود در گندم و سایر غلات و کازئین، پروتئین لبنی، که از عوامل اصلی در حساسیت های غذایی می باشند در تشدید علایم اسکیزوفرنی نقش دارند .

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که رژیم عاری از کازئین و گلوتن تا حد زیادی باعث کاهش علایم اسکیزوفرنی می شوند.در یک مطالعه که دربیمارستان انجام شده بود در یک مدت کوتاه رژیم غذایی بدون گلوتن همراه با داروهاپیشرفت زیادی

در بهبودی بیماران داشت ولی هنگامی که گلوتن دوباره به رژیم غذایی اضافه شد نشانه های جنون جوانی هم به بیماران بازگشت.

ویتامین B3: نیاسین

نیاسین
نیاسین

دوز مگا نیاسین در طولانی مدت برای درمان اسکیزوفرنی استفاده می شود.

عوارض جانبی بالقوه از مصرف بیش از حد نیاسین، مانند سوزش قلب و افزایش اضطراب وجود دارد، اما در صورت استفاده از نیاسین آمید این عوارض رخ نمی دهد.

ویتامین B ₉: اسید فولیک

فولیک اسید
فولیک اسید
ویتامین ب
ویتامین ب
مواد غذایی حاوی  ب 9
مواد غذایی حاوی ب 9

بیماران اسکیزوفرنیک تمایل بیشتری به کمبود اسید فولیک نشان می دهند .

جالب توجه است، نشانه های کمبود فولیک اسید شبیه به اسکیزوفرنی هستند، و دو مطالعه نشان داده اند کمبود اسید فولیک مانع از تشخیص به موقع اسکیزوفرنی شده است به دلیل مشابهات علایم کمبود این دو مورد با هم .

ویتامین C:  

ویتامین ث
ویتامین ث

دانشمندان گزارش داده است که ویتامین C توهم، و افکار آشفته در 77٪ از بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی نیز تحت درمان با داروهای روانی کاهش یافته است.

روی: 

مواد غذایی حاوی روی
مواد غذایی حاوی روی
مکمل روی
مکمل روی

روی به کنترل نفوذپذیری سد خونی مغزی  کمک می کند .منافع شناخته شده  روی برای عملکرد مغز به خوبی شناخته شده است ..برخلاف روی. ماده معدنی مس در مقادیر زیاد غذایی می تواند باعث روان پریشی شود و با اسکیزوفرنی همراه است.  روی می تواند استرس اکسیداتیو را کاهش و باعث بهبودعلائم شیزوفرنی شود.

اسید چرب ضروری (EFA ها):

مواد غذایی حاوی امگا 3
مواد غذایی حاوی امگا 3

 اسید چرب ضروری EPA در انواع روغن های ماهی و مکمل های دارویی روغن ماهی می تواند یاعث کاهش علائم و عوارض بالینی ناشی از داروهای آنتی سایکوتیک و آنتی دپرشن و آنتی کولینرژیک ( داروهای مورد استفاده در درمان بیماری های

مکمل امگا 3
مکمل امگا 3

روانی ) شود .

به طور کلی، اسید های چرب EPA و DHA  در مکمل های روغن ماهی ( کپسول های امگا 3 ) به عنوان درمان های دارویی در این بیماران مورد استفاده قرار گرفت و در بعضی از گزارشات آمده که استفاده روتین از این مکمل ها با عث بهبودی بسیار قابل توجه در بیماران شیزوفر شده است به طوری که دیگر نیازی به استفاده از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای  نداشتند .

[divider]

متخصص تغذیه    زهرا ویسی، مشاور تغذیه و رژیم درمانی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

1 دیدگاه دربارهٔ «درمان و کنترل تغذیه ای اسکیزوفرنی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *