درمان وسواس و مقاومت مراجعان در برابر درمان

وسواس 1

90 الی 99 درصد از انسان­ها به نوعی از افکار مزاحم را تجربه می­کنند که برای آنها ناراحت کننده است و آن را عجیب می­دانند. و اگر بدانیم که روزانه نزدیک به 4000 فکر مختلف را تجربه می­کنیم زیاد دور از انتظار نیست که بعضی از این فکرها ناراحت کننده باشند.

تقریبا می­توانیم بگوییم همه انسان­های عادی و آنها که اختلال وسواس را تجربه می­کنند افکار مزاحم شبیه به هم دارند و این یک تجربه جهانی است. چون انسان­ها معمولا از این افکار صحبتی نمی­کنند افراد دچار اختلال وسواس فکری فکر می­کنند که تجربه آنها منحصر به فرد و عجیب و غریب است.

تفاوتی بین افکار بیماران دچار اختلال وسواس و انسان­های بدون اختلال وسواس وجود ندارد تنها تفاوت در شدت و مدت دوام فکرهای مزاحم در افراد دارای اختلال است.

 

درمان وسواس مبتنی بر تکنیک های درمان شناختی رفتاری که درمان شناخته شده برای این اختلال به شمار می­آید. طی این درمان زیر نظر متخصص این حوزه تمرین­ها و آموش­هایی طراحی می­شود که توان مقابله فرد با این افکار مزاحم بالا رود. طی این آموزش­ها با توجه به توان مراجع و شدت اختلال آموزش­هایی طراحی می­شود که فرد به صورت تدریجی توان مقابله و مواجه شدن با این افکار و موقعیت­های اضطراب آور را پیدا کنند.

 

OCD-1

واقعیت این است که درمان اختلال چالش انگیز است و در صورت ادامه درمان لذت بخش.اما آنچه که معمولا باعث می­شود مراجعان درمان را نیمه کاره رها کنند ترس و اضطرابی است که در حین درمان احساس می­کنند متاسفانه مراجعان بخاطر این اضطراب کوتاه مدت که تنها عوارض جانبی گذرای این درمان است، درمان را رها می­کنند و دوباره در دام وسواس و رفتارهای تکراری، خودشان را اسیر می­کنند.

واقعیت این است که این ترس و اضطراب گذرا هستند و به صورت دیرپا دوام ندارند و اضطراب گرچه تجربه ناخوشایندی ولی هیچ زیانی ندارد بلکه مفید هم هست. تزریق آمپول یک تشبیه جالب برای این مقاومت بیماران در برابر درمان وسواس است. واکسن به صورت کوتاه مدت گرچه دردناک است ولی در طولانی مدت منافع خیلی زیادی دارد و مانع ابتلا به بیماری شدید می­شود.

راه کنار رفتن وسواس­ها تنها تمرکز بر منافع بلندمدت درمان است و توصیه این است که اضطراب را انتخاب کنید. به جای فرار و پنهان شدن بهتر است با انها روبرو شویم.

 

[divider]

حمید ضرابی- روانشناس بالینی و درمانگر اختصاصی در زمینه وسواس

 

 

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *