درمان وسواس و مقاومت مراجعان در برابر درمان

وسواس 1

محتوای صفحه (قابل کلیک)

90 الی 99 درصد از انسان­ها به نوعی از افکار مزاحم را تجربه می­کنند که برای آنها ناراحت کننده است و آن را عجیب می­دانند. و اگر بدانیم که روزانه نزدیک به 4000 فکر مختلف را تجربه می­کنیم زیاد دور از انتظار نیست که بعضی از این فکرها ناراحت کننده باشند.

تقریبا می­توانیم بگوییم همه انسان­های عادی و آنها که اختلال وسواس را تجربه می­کنند افکار مزاحم شبیه به هم دارند و این یک تجربه جهانی است. چون انسان­ها معمولا از این افکار صحبتی نمی­کنند افراد دچار اختلال وسواس فکری فکر می­کنند که تجربه آنها منحصر به فرد و عجیب و غریب است.

تفاوتی بین افکار بیماران دچار اختلال وسواس و انسان­های بدون اختلال وسواس وجود ندارد تنها تفاوت در شدت و مدت دوام فکرهای مزاحم در افراد دارای اختلال است.

 

درمان وسواس مبتنی بر تکنیک های درمان شناختی رفتاری که درمان شناخته شده برای این اختلال به شمار می­آید. طی این درمان زیر نظر متخصص این حوزه تمرین­ها و آموش­هایی طراحی می­شود که توان مقابله فرد با این افکار مزاحم بالا رود. طی این آموزش­ها با توجه به توان مراجع و شدت اختلال آموزش­هایی طراحی می­شود که فرد به صورت تدریجی توان مقابله و مواجه شدن با این افکار و موقعیت­های اضطراب آور را پیدا کنند.

 

OCD-1

واقعیت این است که درمان اختلال چالش انگیز است و در صورت ادامه درمان لذت بخش.اما آنچه که معمولا باعث می­شود مراجعان درمان را نیمه کاره رها کنند ترس و اضطرابی است که در حین درمان احساس می­کنند متاسفانه مراجعان بخاطر این اضطراب کوتاه مدت که تنها عوارض جانبی گذرای این درمان است، درمان را رها می­کنند و دوباره در دام وسواس و رفتارهای تکراری، خودشان را اسیر می­کنند.

واقعیت این است که این ترس و اضطراب گذرا هستند و به صورت دیرپا دوام ندارند و اضطراب گرچه تجربه ناخوشایندی ولی هیچ زیانی ندارد بلکه مفید هم هست. تزریق آمپول یک تشبیه جالب برای این مقاومت بیماران در برابر درمان وسواس است. واکسن به صورت کوتاه مدت گرچه دردناک است ولی در طولانی مدت منافع خیلی زیادی دارد و مانع ابتلا به بیماری شدید می­شود.

راه کنار رفتن وسواس­ها تنها تمرکز بر منافع بلندمدت درمان است و توصیه این است که اضطراب را انتخاب کنید. به جای فرار و پنهان شدن بهتر است با انها روبرو شویم.

 

[divider]

حمید ضرابی- روانشناس بالینی و درمانگر اختصاصی در زمینه وسواس

 

 

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - درمان وسواس و مقاومت مراجعان در برابر درمان

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: