درمان های لازم برای اختلال نافرمانی مقابله ای در کودکان

 

 

درمان اختلال نافرمانی مقابله ای به طور کلی شامل انواع مختلفی از روان درمانی و آموزشی برای کودک و همچنین برای پدر و مادر است. درمان معمولا چندین ماه یا بیشتر طول می کشد.

 

داروها به تنهایی به طور کلی برای ( ODD) اختلال نافرمانی مقابله ای استفاده نمی شود مگر اینکه اختلال دیگری وجود داشته باشد. اگر فرزند شما همزمان با اختلال دیگری به خصوص ADHD  همراه باشد داروها ممکن است به طور قابل توجهی به بهبود علایم کمک کند.

 

اختلال نافرمانی یا ODD

 

شالوده درمان ODD معمولا شامل:

 

آموزش به  پدر و مادر.

ارائه دهنده سلامت روان ممکن است به شما کمک کند  تا مهارت های فرزند پروری مثبت تر و کمتر خسته کننده برای شما و فرزندتان توسعه دهند.

 

درمان تعامل پدر و مادر با کودک (PCIT).

در طول این درمان ( PCIT)  درمانگران به  پدر و مادران یاد میدهدند که  با فرزندان خود تعامل داشته باشند. در یک روش، درمانگر پشت یک آینه یک طرفه نشسته و با استفاده از دستگاه های صوتی، از طریق استراتژی های که رفتار مثبت فرزندان  را تقویت می کند راهنمایی هایی را به  پدر و مادر ارائه میدهد. به عنوان یک نتیجه، پدر و مادر تکنیک های فرزند پروری بیشترو  موثرتر یاد می گیرند تا کیفیت رابطه پدر و مادر کودک را بهبود می بخشد و رفتارهای مشکل ساز را کاهش میدهد.

 

فرد و خانواده درمانی.

مشاوره فردی برای کودک شما ممکن است به او کمک کند تا کنترل خشم و بیان احساسات را در راه سالم فرا گیرد . مشاوره خانواده ممکن است به بهبود ارتباطات و روابط شما کمک کند.

 

آموزش حل مسئله و مسائل شناختی .

این نوع درمان به کودک شما در شناسایی و تغییر الگوهای فکری که منجر به مشکلات رفتاری میشود کمک می کند.روش حل مساله به کودک شما کمک می کند تا راه حل های مختلفی را برای رفع مشکلاتش یاد بگیرد و به کار بندد.

 

 

آموزش مهارتهای اجتماعی.

فرزند شما باید یاد بگیرد که چگونه ارتباط بیشتر وموثرتری با همسالان خود  برقرار کند.

 

 

بخشی از آموزش به پدر و مادر برای مدیریت رفتار کودک :

 

  • دادن دستورالعمل روشن  از طریق اعلام عواقب مناسب زمانی که مورد نیاز است.
  • شناخت و ستایش رفتارهای خوب فرزند شما و ویژگی های مثبت برای ترویج رفتارهای مطلوب.
  • اگر چه برخی از تکنیک های فرزند پروری ممکن است مشترک به نظر مبرسد و یادگیری و استفاده از آنها آسان نیست، به خصوص اگر عوامل استرس زای  دیگری در خانه وجود داشته باشد اما  یادگیری این مهارتها به سازگاری و صبر نیاز دارد.

 

نکته مهم در درمان سازگاری ، عشق بی قید و شرط و پذیرش فرزند حتی در شرایط دشوار و مخل کننده می باشد.

 

 

منبع :

mayoclinic.org

 

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ،روانشناس و نوروتراپیست


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *