درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT)

پذیرش

 

مقصود و غایت اصلی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT)، بوجود آوردن یک زندگی هدفمند و ارزشمند است، هر چند که گذران زندگی با آلام و رنج هایی همراه است، البته با هشیاری تمام می توان به این چنین زندگی هدفداری دست یافت.

(ACT) رفتار درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی ست که ترکیبی از مهارت های تمرکز ذهن را بهمراه گستره وسیعی از تمرینات ورزشی و مداخله گرهای درمانی مورد استفاده قرار می دهد.

 

6 مرحله مختلف درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد عبارتند از: 

 

 

 1. تشنج زدایی کردن یا از وخامت چیزی کاستن به معنای عقب نشینی یا گسستن از افکار، تصورات و اندیشه ها و خاطرات است. در عوض غرق شدن و گرفتار شدن در چنگال افکار و خیالات، ما می بایست آنها را همان طور که هستند ببینیم؛ نه چیزی کمتر و نه چیزی بیشتر از واژگان و تصاویر.
 2. پذیرش به معنای جای دادن آلام، درد ها و رنج ها در قلب است. به جای تقلا کردن، جنگیدن و مقاومت در برابر احساسات، می بایست آنها را طوری بپذیریم که هستند.
 3. من خویشتن به عنوان بافتار و زمینه: این مورد به تفاوت در ضمیر متفکر افراد اشاره دارد، بخشی از وجود ما که همواره در حال تفکر، قضاوت و مشاهده ست، قسمتی از ما که همواره به آنچه ما می اندیشیم، احساس و درک می کنیم، آگاه است.
 4. ارزش ها: ارزش گذاری و توضیح روشن اینکه چه چیزهایی در زندگی ما از اولیت بیشتری برخوردارند، اولین قدم برای دست یابی به زندگی هدفمند است.
 5. تعهد یعنی اینکه ما زندگی خود را بر پایه اصول، عقاید و ارزش های خود بنا کنیم و آنچه را که درست است انجام دهیم، حتی اگر موجبات درد و رنج و ناراحتی ما را فراهم کند.
 6. در زمان حال زندگی کنیم: بدین معنی است که همواره ذهن و وجود مان در زمان حال باشد و نسبت به جهان اطراف مان و آنچه که در ان رخ می دهد، هشیار باشیم.

 

این شش مرحله از فرآیند مستقل از یکدیگر عمل نمی کنند و به گونه ای با هم هم پوشانی دارند، اما  بهتر است که آنها را همچون تراشه و یا سطوح مختلف یک الماس تصور کنیم که خودش به تنهایی قابلیت انعطاف پذیری روان شناختی دارد.

 

قابلیت انعطاف پذیری روان شناختی، قابلیت بودن و زندگی کردن در زمان حال است در حالی که فرد هشیاری و آگاهی کاملی نسبت به تجارب و محیط اطراف خود دارد و بر طبق اصول و ارزش های تعیین شده در مسیر زندگی به پیش می رود.

 

 

سرینامی که به طور خلاصه و کوته وار قسمت های تشکیل دهنده مدل (ACT) را بیان می کند:

 

 

(A: (Accept : پذیرش افکار و احساسات و زندگی در زمان حال

(C: (Choose : انتخاب اولویت ها و حرکتی هدفمند به سوی ارزش ها

(T: (Take Action : اقدام کرد و با قدم های استوار به پیش رفتن

 

 

منبع:

counselling-directory.org.uk


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

1 دیدگاه دربارهٔ «درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT)»

 1. همایش دکتر علی میرصادقی به اسم اکسیژن که درباره روانشناسی اکت هست فوق العاده است.من ۸شهریور رفتم.
  چقدر زندگی آدک عوض میشه با اکت
  ممنون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *