درمان فراشناختی

درمان فراشناختی نوعی درمان نوظهوراست که امروزه تمام درمان‌های شناختی رادربرگرفته است. این نوع درمان از سابقه‌ی اندکی در حوزه روانشناسی برخورداراست. ولزدرمانگرشناختی وبنیانگذارمکتب فراشناختی معتقداست : آنچه عامل مشکلات مطرح شده درشناخت درمانی است،شناخت فرآیندهای ناسازگار و چگونگی فکردرباره آنهاست.

درمان فراشناختی(MCT) پیشرفت جدیدی دردرک علل مشکلات بهداشت روانی و درمان آن‌ها است. این رویکرد براساس نظریه‌ي بنیادی کارکرد اجرایی خودنظم‌بخش استواراست.

فراشناخت

این رویکرد ابتدا درمورد اختلال اضطراب فراگیر به‌ کاربرده شد و بعد به ‌عنوان یک رویکرد درمانی کلّی گسترش یافت. یکی از ویژگی‌ های اختلال‌های روان‌شناختی نظیر اضطراب یا افسردگی آن است که تفکّر دچار سوگیری می شود و کنترل آن دشوارمی‌شود و همین امر موجب بدترشدن و تداوم ناراحتی هیجانی می‌شود. اکثر بیماران گزارش می‌نمایند که احساس می‌کنند کنترلی برافکار و رفتارشان ندارند. یک خصیصه‌ي مهم دیگر اختلال‌های روان‌شناختی آن است که الگوهای تفکّر و توجّه شخص بر خود و موضوعات تهدیدکننده متمرکز می‌شود. درمان فراشناختی بر تغییر این الگوهای تفکّر تأکید می‌کند و آن را بسیار مهم می‌داند. رویکرد فراشناختی این الگوهای تفکّر و توجّه را «سندرم شناختی-توجّهی» می‌نامند.

این الگو شامل نگرانی،اندیشناکی،توجّه تثبیت شده  و راهبردهای خودتنظیمی یا رفتارهای مقابله‌ای ناسازگارنه‌ای است که فرد آن‌ها را مفید می‌داند، امّا نتیجه‌ي معکوس دارند و به تداوم مشکلات هیجانی منجر می‌شوند.

سندرم شناختی- توجّهی توسط فراشناخت‌ها کنترل می‌شود و حذف آن از طریق کمک به بیمار در کسب راه‌های جدید برای کنترل توجّه،برقراری رابطه با افکار و باورهای منفی، و تغییر باورهای فراشناختی ایجادکننده الگوهای تفکّر ناسازگارانه ضروری است.

[divider]

 

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
6 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
زهرا

با سلام من از خانم فاطمه اميري فوق ليسانس روانشناسي باليني يک سوال دارم چطور ميتونم با ايشون تماس بگيرم؟

سلام
لطفا سوالتان را همین جا مطرح نمایید ودر پایان سوال قید نمایید که از خانم امیری پرسیده اید.
سپاس

جعفر محمدی

با سلام خدمت متخصصین مرکز مشاوره آلومینا -خانم فاطمه امیری
سرکار خانم بنده یک بار درخواستمو ارسال کردم ولی احساس کردم ثبت نشد بنابر این دوباره تایپ میکنم
من جعفر محمدی ترم آخر کارشناسی ارشد بالینی هستم و میخواهم در رابطه با در مان فرا شناختی فعالیتی تحت عنوان پایان نامه داشته باشم میخواهم ببینم این امکان هست که در این راستا در صورت لزوم ازتون کمک بگیرم؟ایمیلمم ثبت کردم .متشکرم

در این زمینه کلینیک آلومینا فعالیت چندانی ندارد و میتوانید به مراکزی دانشگاهی مانند بیمارستان روزبه مراجعه نمایید.

نگین کریمی

سلام خسته نباشید میخواستم ببینم درمان فراشناختی روی استرس بتنهایی تاثیر گذار هست؟ تا حالا تحقیقی پیرامون درمان فراشناخت روی مساله استرس انجام گرفته

سلام
هیچ درمانی قطعی نیست اما بسیار اثر بخش بوده و نیاز به هماری شما با درمانگرتان دارد.

6
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x