سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

درمان بیش فعالی بدون استفاده از دارو

Schoolboy sitting in primary class

برای کودکان 2 تا 5 ساله مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) رفتار درمانی بهتر از مصرف دارو تشخیص داده شده است. مشخص شده که رفتار درمانی علائم بیش فعالی را در کودکان کم سن و سال بهبود می بخشد و می تواند به اندازه دارو موثر باشد و عوارض جانبی نداشته باشد.

محققان دریافته اند که نتایج و مزایای رفتار درمانی سالها به قوت خود باقی خواهد ماند. داروهایی مانند ریتالین برای برخی کودکان مناسب است. اما رفتار درمانی دارای عوارضی مانند درد معده، تحریک پذیری، از دست دادن اشتها و اختلالات خواب نخواهد بود. به علاوه اثرات مصرف طولانی مدت داروهای بیش فعالی برای کودکان کم سن و سال هنوز ناشناخته باقی مانده است.

به همین دلیل مراکز کنترل بیماری (CDC) پزشکان و متخصصان را تشویق می کنند تا با خانواده ها کار کنند و اطمینان حاصل کنند که کودک مبتلا به ADHD مناسب ترین درمان را دریافت می کند. این اقدام در اولین مرحله شامل بحث در رابطه با رفتار درمانی خواهد بود.

ADHD منجر به بیش فعالی، تکانشگری و مشکلات توجه خواهد شد. حدود 2 میلیون از 6 میلیون کودک امریکایی مبتلا به ADHD قبل از 6 سالگی به این بیماری تشخیص داده شدند.

در سال 2011 آکادمی اطفال امریکا پیشنهاد داد که قبل از تجویز دارو به کودکان کم سن و سال، والدین باید تحت آموزش های رفتار درمانی قرار گیرند. اما طبق گزارش جدید CDC، حدود 75 درصد کودکان درمان شده شروع به مصرف دارو می کنند و تنها نیمی از آنها از خدمات روانشناسی، از جمله رفتار درمانی، بهره مند می شوند.

در بیشتر از 8 جلسه رفتار درمانی، روانشناس به والدین آموزش می دهد که چگونه رفتار مثبت را در کودک تشویق کرده و پیوند را با کودک نیز تقویت کند. براندون کرمن، رئیس عصب شناسی در بیمارستان کودکان نیکلاس در میامی با این روند موافقت کرده و خود را یکی از بزرگترین طرفداران آموزش رفتار معرفی می کند.

وی بیان می کند این نوع درمان ساختاری برای کودکان دارای مشکل ارائه می دهد تا بتوانند تمرکز کنند و برنامه ها و دنیای خود را منظم کرده و به جلو برند.

برخی والدین ترجیح می دهند به کودکان خود دارو بدهند تا مشکل را حل کنند، اما در روش رفتار درمانی نه تنها والدین چگونگی مقابله با رفتار فرزندان خود را یاد می گیرند، بلکه می توانند مجرایی برای بهبود رفتار باشند و این بهترین روش برای درمان کودک می باشد.

بهبود رفتار، کنترل بهتر خود و بهبود عزت نفس در مدرسه، خانه و در برقراری روابط به کودکان کمک می کند. گرچه یادگیری و تمرین این مهارت ها از باز کردن یک بسته قرص سخت تر است، اما مزایا و اثرات این روش ماندگارتر خواهند بود.

مهارت های کلیدی تاکید بر روی موارد زیر می باشد:

  • ارتباط مثبت: والدین یاد می گیرند توجه کاملی به فرزندان بدهند و کلمات آنها را یک به یک انعکاس دهند. این نشان می دهد که والدین به فرزند گوش می دهند و به آنچه می گویند اهمیت می دهند.
  • تقویت مثبت: تشویق یک کار درست به کودکان کمک می کند تا کار درست را دوباره انجام دهند.
  • ساختار و نظم و انضباط: زمانی که دنیای کودک قابل پیش بینی باشد، کودک عملکرد بهتری خواهد داشت. برقراری نظم و برنامه به کودک کمک می کند تا از انتظارات هر روز مطلع باشد و پاسخ مشابه به رفتارهای کودک یادگیری را تسریع می بخشد.

آموزش های رفتاری در همه جا در دسترس نیست، با این حال برخی مراکز جلسه های گروهی را پیشنهاد می کنند. به یاد داشته باشید والدین علت بروز ADHD در کودکان نیستند، اما نقش مهمی در درمان این مشکل دارند.

منبع:

http://www.webmd.com/add-adhd/childhood-adhd/news/20160503/for-adhd-start-with-behavior-therapy-not-drugs-cdc?page=2

درمان غیردارویی اختلال بیش فعالی با روش نوروفیدبک در تمامی شعبات تهران ، کرج و سایر نمایندگی های آلومینا

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

اگه دوست داشتید ستاره بدید!

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

بدون نظر
  1. ناشناس می گوید

    امتیاز بینندگان:4 ستاره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: