درمان بیش فعالی بدون استفاده از دارو

Schoolboy sitting in primary class

برای کودکان 2 تا 5 ساله مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) رفتار درمانی بهتر از مصرف دارو تشخیص داده شده است. مشخص شده که رفتار درمانی علائم بیش فعالی را در کودکان کم سن و سال بهبود می بخشد و می تواند به اندازه دارو موثر باشد و عوارض جانبی نداشته باشد.

محققان دریافته اند که نتایج و مزایای رفتار درمانی سالها به قوت خود باقی خواهد ماند. داروهایی مانند ریتالین برای برخی کودکان مناسب است. اما رفتار درمانی دارای عوارضی مانند درد معده، تحریک پذیری، از دست دادن اشتها و اختلالات خواب نخواهد بود. به علاوه اثرات مصرف طولانی مدت داروهای بیش فعالی برای کودکان کم سن و سال هنوز ناشناخته باقی مانده است.

به همین دلیل مراکز کنترل بیماری (CDC) پزشکان و متخصصان را تشویق می کنند تا با خانواده ها کار کنند و اطمینان حاصل کنند که کودک مبتلا به ADHD مناسب ترین درمان را دریافت می کند. این اقدام در اولین مرحله شامل بحث در رابطه با رفتار درمانی خواهد بود.

ADHD منجر به بیش فعالی، تکانشگری و مشکلات توجه خواهد شد. حدود 2 میلیون از 6 میلیون کودک امریکایی مبتلا به ADHD قبل از 6 سالگی به این بیماری تشخیص داده شدند.

در سال 2011 آکادمی اطفال امریکا پیشنهاد داد که قبل از تجویز دارو به کودکان کم سن و سال، والدین باید تحت آموزش های رفتار درمانی قرار گیرند. اما طبق گزارش جدید CDC، حدود 75 درصد کودکان درمان شده شروع به مصرف دارو می کنند و تنها نیمی از آنها از خدمات روانشناسی، از جمله رفتار درمانی، بهره مند می شوند.

در بیشتر از 8 جلسه رفتار درمانی، روانشناس به والدین آموزش می دهد که چگونه رفتار مثبت را در کودک تشویق کرده و پیوند را با کودک نیز تقویت کند. براندون کرمن، رئیس عصب شناسی در بیمارستان کودکان نیکلاس در میامی با این روند موافقت کرده و خود را یکی از بزرگترین طرفداران آموزش رفتار معرفی می کند.

وی بیان می کند این نوع درمان ساختاری برای کودکان دارای مشکل ارائه می دهد تا بتوانند تمرکز کنند و برنامه ها و دنیای خود را منظم کرده و به جلو برند.

برخی والدین ترجیح می دهند به کودکان خود دارو بدهند تا مشکل را حل کنند، اما در روش رفتار درمانی نه تنها والدین چگونگی مقابله با رفتار فرزندان خود را یاد می گیرند، بلکه می توانند مجرایی برای بهبود رفتار باشند و این بهترین روش برای درمان کودک می باشد.

بهبود رفتار، کنترل بهتر خود و بهبود عزت نفس در مدرسه، خانه و در برقراری روابط به کودکان کمک می کند. گرچه یادگیری و تمرین این مهارت ها از باز کردن یک بسته قرص سخت تر است، اما مزایا و اثرات این روش ماندگارتر خواهند بود.

مهارت های کلیدی تاکید بر روی موارد زیر می باشد:

  • ارتباط مثبت: والدین یاد می گیرند توجه کاملی به فرزندان بدهند و کلمات آنها را یک به یک انعکاس دهند. این نشان می دهد که والدین به فرزند گوش می دهند و به آنچه می گویند اهمیت می دهند.
  • تقویت مثبت: تشویق یک کار درست به کودکان کمک می کند تا کار درست را دوباره انجام دهند.
  • ساختار و نظم و انضباط: زمانی که دنیای کودک قابل پیش بینی باشد، کودک عملکرد بهتری خواهد داشت. برقراری نظم و برنامه به کودک کمک می کند تا از انتظارات هر روز مطلع باشد و پاسخ مشابه به رفتارهای کودک یادگیری را تسریع می بخشد.

آموزش های رفتاری در همه جا در دسترس نیست، با این حال برخی مراکز جلسه های گروهی را پیشنهاد می کنند. به یاد داشته باشید والدین علت بروز ADHD در کودکان نیستند، اما نقش مهمی در درمان این مشکل دارند.

منبع:

http://www.webmd.com/add-adhd/childhood-adhd/news/20160503/for-adhd-start-with-behavior-therapy-not-drugs-cdc?page=2

درمان غیردارویی اختلال بیش فعالی با روش نوروفیدبک در تمامی شعبات تهران ، کرج و سایر نمایندگی های آلومینا

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

0 دیدگاه دربارهٔ «درمان بیش فعالی بدون استفاده از دارو»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *