درمان با بیوفیدبک را بیشتر بشناسید

بیوفیدبک 5

بیوفیدبک تکنیکی است که به شما کمک می کند تا عملکردهای بدن خود را کنترل کنید، به عنوان مثال ضربان قلبتان. در روش بیوفیدبک شما به حسگرهای الکتریکی متصل می شوید. این حسگرها به شما کمک می کنند که اطلاعاتی را در مورد بدن خود دریافت کنید.

این اطلاعات به شما کمک خواهند کرد تا تغییرات ظریفی در بدن خود ایجاد کنید، به عنوان مثال برخی عضلات را شل کنید تا نتیجه مورد نظر را دریافت کنید، مانند کاهش درد. اساسا بیوفیدبک به شما این قدرت را می دهد تا با استفاده از افکار خود بدن خود را کنترل کنید و اغلب شرایط جسمی یا فعالیت های فیزیکی را بهبود می بخشد.

انواع بیوفیدبک

درمانگر ممکن است از روش های مختلف بیوفیدبک استفاده کند. تعیین روش صحیح بیوفیدبک که مناسب شما باشد بستگی به مشکلات جسمی و هدفتان دارد. روش های بیوفیدبک عبارتند از:

  • امواج مغزی: این روش از سنسورهای سر استفاده می کند تا امواج مغز را با استفاده از دستگاه نوار مغزی (EEG) کنترل کند.
  • نفس کشیدن: در طول بیوفیدبک تنفسی، نوارهایی در اطراف شکم و قفسه سینه قرار می گیرند تا الگوی تنفسی و تعداد تنفس شما را کنترل کنند.
  • ضربان قلب: این نوع بیوفیدبک حسگرهایی را با استفاده از دستگاهی به نام photoplethysmograph به انگشتان یا لاله گوش متصل می کند، یا حسگرهایی را روی قفسه سینه قرار می دهد یا با استفاده از دستگاهی به نام الکتروکاردیوگرام (EEG) حسگرهایی را به مچ دست متصل می کند تا ضربان قلب و تغییرات آن را اندازه بگیرد.
  • عضلات: در این نوع بیوفیدبک با استفاده از دستگاه الکترودرموگراف (EDG) حسگرهایی به عضلات اسکلتی کف دست یا مچ دست متصل می شوند تا فعالیت غدد عروقی و میزان تعریق بر روی پوست و هشدار اضطراب را ارزیابی کنند.
  • درجه حرارات: حسگرها به انگشتان دست یا پای شما متصل می شوند تا جریان خون را به پوست شما اندازه گیری کنند. از آنجا که درجه حرارات در مواقع اضطراب افت پیدا می کند، بنابراین پایین آمدن درجه حرارت نشان می دهد که شما در معرض اضطراب هستید.

دستگاه های بیوفیدبک

بیوفیدبک

آموزش بیوفیدبک در کلینیک های فیزیوتراپی، مراکز پزشکی و بیمارستان ها انجام می شود. تعداد زیادی از دستگاه ها و برنامه های بیوفیدبک نیز برای استفاده در منزل به بازار عرضه شده اند، از جمله:

  • برنامه های تعاملی کامپیوتر و موبایل: برخی از دستگاه های بیوفیدبک تغییرات فیزیولوژیکی بدن، مانند فعالیت ضربان قلب و تغییرات پوستی را اندازه می گیرند که با اتصال حسگرهایی به انگشتان دست یا گوش انجام می شوند. این حسگرها را به کامپیوتر خود متصل کنید.

با استفاده از گرافیک کامپیوتری، دستگاه ها به شما کمک می کنند تا از طریق تنفس آهسته، شل کردن عضلات و افکار مثبت اضطراب خود را تحت کنترل قرار دهید. بررسی ها نشان داده اند که این نوع دستگاه ها در زمان بروز اضطراب و رسیدن به احساس آرامش موثر خواهند بود.

نوع دیگری از درمان با بیوفیدبک شامل پوشیدن پیشانی بندی است که مغز شما را در زمان تفکر کنترل می کند. این دستگاه با استفاده از صدا به شما نشان می دهد که چه زمانی ذهن شما فعال و چه زمانی آرام است و از این طریق به شما آموزش می دهد که چگونه اضطراب خود را کنترل کنید. اطلاعات هر جلسه در کامپیوتر یا تلفن همراه ذخیره خواهد شد.

  • دستگاه های قابل پوشیدن: یک نوع از این دستگاه ها شامل پوشیدن یک حسگر در اطراف کمر می باشد که تنفس را کنترل کرده و الگوهای تنفس را با استفاده از یک برنامه قابل دانلود دنبال می کند. اگر دچار تنش طولانی مدت شوید، برنامه هشدار می دهد و راهنمایی هایی برای تنفس ارائه می دهد تا دوباره احساس آرامش کنید.

سازمان غذا و دارو یک دستگاه بیوفیدبک به نام Resperate را تایید کرده است که به کاهش اضطراب و کاهش فشار خون کمک می کند. این دستگاه نوعی دستگاه قابل حمل است که به تنفس عمیق کمک می کند.

به هرحال دستگاه های خانگی بیوفیدبک که در بازار موجود هستند، توسط سازمان غذا و دارو کنترل شده نیستند. قبل از استفاده از دستگاه های بیوفیدبک خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

به یاد داشته باشید که برخی محصولات ممکن است به دروغ به عنوان دستگاه بیوفیدبک در بازار عرضه شوند که از نظر پزشکان معتبر نیستند.

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

  •  مریم عبداللهی
  • روانشناس و نوروتراپیست

جهت کسب نوبت ویزیت با ایشان در کلیه شعب تهران و کرج اینجا را کلیک کنید

 

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *