سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

درمان اعتیاد با نوروفیدبک

اعتیاد ونوروفیدبک

یک تیم تحقیقاتی  بر روی رفتار، اعلام کرد که در یک مطالعه  در رابطه با درمان برای سوءمصرف مواد، که به بیماران بازخوردی در مورد فعالیت الکتریکی مغز داده می شد، میزان بهبود برای معتادان به مواد مخدر دو برابر شده است.

ویلیام اسکات، محقق اصلی این بررسی، اعلام کرد که در سطح کشور برنامه های بازتوانی مواد مخدردر پیشگیری از بروز مجدد،  به طور کل به میزان موفقیت 20 تا 30 درصد دست یافته اند. در این بررسی بیش از 50 درصد افراد تا یک سال پس از درمان به سمت مواد مخدر نرفته اند.

در این تحقیق از روش نوروفیدبک استفاده شد، نوروفیدبک تکنیکی است که به بیمار آموزش داده می شود تا الگوهای امواج مغزی خود را با دریافت اطلاعات در مورد آن الگوها، تغییر دهد. در این روش درمانی محقق الکترودهایی را به سر بیمار متصل می کرد و فعالیت های الکتریکی مغز بیمار روی یک صفحه کامپیوتری و در قالب تمرینات صوتی و تصویری نمایش داده می شدند. فرایند بازخورد بیمار را از موفقیت در ایجاد تغییر آگاه می سازد.

اسکات می گوید: ” فراتر از مفاهیم علمی این تحقیق که بسیار هیجان انگیز است، اهمیت واقعی این فرایند امیدی است که به افراد معتاد، خانواده های آنها و جامعه می دهد. برای کسانی که در زمینه ترک اعتیاد تلاش کرده و شکست خورده اند، در این تحقیق نتیجه ای وجود دارد که می گوید دوباره امتحان کنید. به علاوه فرصتی است برای جامعه و خانواده که از شبح مواد مخدر رهایی یابند.” اسکات ابراز امیدواری کرد که دیگر محققان ادامه خواهند داد و نتیجه این تحقیق دوبرابر خواهد شد.

اعتیاد و نوروفیدبک0

علاوه بر افزیش میزان موفقیت برای معتادان، این تحقیق پیشرفت هایی را در توانایی گروه مورد مطالعه در تمرکز و پردازش اطلاعات نشان داده است. به علاوه موضوعات عملی دستاوردهای چشمگیری در برخی عملکردهای روانشناختی به نمایش گذاشته است.

اسکات بیان می کند که تمام معتادان به راحتی برای برای بازتوانی و درمان از مواد مخدر در دسترس نیستند. این امر منجر به فرسایش قابل توجهی در برنامه های درمانی معتادان می شود. یکی از یافته های مهم مربوط به این تحقیق این است که استفاده از نوروفیدبک در درمان، آسیب دیدگی بیمار به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. پس از تنها 45 روز از درمان، حدود یک سوم گروه تصمیم گرفتند که قبل از موعد مقرر محل درمان را ترک کنند.

دیوید کایسر، روانشناس تجربی که این بررسی را طراحی کرد، بیان می کند که این کار یافته های قبلی را در مورد بهره وری از نوروفیدبک در کمک به معتادان الکلی کامل می کند. این بررسی بیشتر در مورد معتادان به چند دارو و مصرف کننده های داروهای محرک از نوع متامفتامین و کوکائین است. سایر محققان در این بررسی معتقدند که این تحقیق اولین بررسی کنترل شده دقیق در مورد اثر نوروفیدبک در درمان معتادان به مواد مخدر است.

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

 • مریم عبداللهی 
 • روانشناس و نوروتراپیست

 

کلینیک تخصصی آلومینا ، درمان اعتیاد با روش های دارویی و غیر دارویی بدون بستری  


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

3 نظرات
 1. moji می گوید

  اگه همینطور باشه که گفتید خیلی عالیه

  ادرس شماره تماس لطف میکنید ؟؛در پناه حق

 2. امید می گوید

  سلام من مردی هستم 37ساله متاهل و کارمند اعتیاد شدیدی به شیشه وکرسستال دارم ایا درمان سرپایی وجود دارد که من بدون خواب الودگی و خماری واز کار افتادگی اقدام به ترک کنم

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات می گوید

   سلام دوست عزیز، نیاز به بررسی شما می باشد.
   با شعبه آزادی تماس بگیرید از دکتر قاسم زاده تایم ویزیت اخذ نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: