درمان آگورافوبیا (ترس از مکان های شلوغ)

ترس از شلوغی

آگورافوبیا ترس شدید نسبت به قرار گرفتن در مکان هایی است که فرد تصور می کند رهایی از آنها مشکل است یا نوعی ترس از قرار گرفتن در اماکن شلوغ می باشد. مثال هایی از آن عبارتند از ترس از بودن در ماشین، ترس از ساختمان های شلوغ یا ترس از خیابان شلوغ. در این شرایط خارج شدن از خانه برای فرد دشوار خواهد بود. این اختلال منجر به بروز مشکلات عاطفی جدی می شود. روش های درمانی مربوط به این اختلال به فرد کمک می کنند تا علائم مربوط به آن را مدیریت کرده و به ترس خود غلبه کند. کار کردن با وجود این ترس ها آسان نیست، اما صبور باشید. روش های درمانی برای برطرف کردن این اختلال وجود دارد.

دارو

مصرف دارو یکی از مهم ترین روش های درمانی برای این اختلال محسوب می شود. داروها می توانند قبل از درمان به بهبود علائم کمک کنند. به علاوه ممکن است در فرایند درمان مصرف داروها ادامه پیدا کند.

درمان

  • شناخت درمانی: این روش درمان به بیمار آموزش می دهد تا افکار مثبت را جایگزین افکار استرس زا کند. به عنوان مثال فرد ممکن است در یک فروشگاه یا پاساژ شلوغ دچار وحشت شود. در این شرایط به وی آموزش داده می شود که به این ترس اتکا نکند و در عوض با خود بگوید: من در حال حاضر عصبی هستم، اما این حالت برطرف خواهد شد و من احساس بهتری خواهم داشت.
  • رفتار درمانی: با کار کردن با درمانگر، فرد بیمار به مرور چگونگی غلبه بر ترس خود را فرا می گیرد. در ابتدا از بیمار خواسته می شود به مکان ها و موقعیت هایی فکر کند که باعث ترس می شوند. سپس وقتی فرد آماده است، می تواند با این ترس روبه رو شود. این بخش احتمالا طی چند مرحله انجام می شود. در ابتدا ممکن است از وی خواسته شود که بیرون فروشگاه بایستد. سپس برای چند دقیقه وارد فروشگاه مورد نظر می شود. در مرحله بعد از فروشگاه خرید می کند. هر زمان که فرد احساس امنیت کرد، وارد مرحله بعد خواهد شد. در هر مرحله فرد ترس کمتری را تجربه خواهد کرد.

تغییر در سبک زندگی

یک سبک زندگی سالم می تواند به شما کمک کند تا به ترس خود غلبه کنید. به این ترتیب بهتر است میوه و سبزیجات و غلات سبوبس دار به مقدار فراوان مصرف کنید. به طور منظم ورزش کنید، یعنی حداقل 30 دقیقه در روز. از مصرف الکل و مواد مخدر اجتناب کنید.

تکنیک های تمدد اعصاب

تکنیک های ریلکسیشن و تمدد اعصاب به کم شدن اضطراب، بهبود علائم جسمی و کاهش ترس کمک می کند. برخی از روش های موثر در این زمینه عبارتند از:

  • تنفس عمیق: این روش به شما کمک می کند با تنفس آعسته و کامل، آرامش خود را حفظ کنید.
  • شل کردن فزاینده عضلانی: در این روش هر عضله را سفت و سپس شل می کنید.
  • تجسم سازی: در این روش با فکر کردن به یک صحنه آرام یاد می گیرید که به اضطراب خود غلبه کنید.
  • بیوفیدبک: یک دستگاه خاص به شما کمک می کند تا بدن خود را آرام سازید.
نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *