درد مزمن پس از زونا

 

زونای حاد ناشی از فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است که فرد معمولا در دوران کودکی به آن مبتلا شده است. انتظار می رود درد ناشی از زونای حاد در عرض حدود سه هفته فروکش نماید.

در صورتیکه این درد بیش از ۴تا ۶ هفته ( وبه تعبیری بیش از ۳ ماه) به طول بيانجامد، به آن سندرم نورآلژی پس از زونا اطلاق میشود (Post herpetic neuralgia).

احتمال ابتلا به این سندرم در افرادی که دچار زونای حاد شده اند، حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد است. وجود برخی از شرایط باعث بیشتر شدن این احتمال می شود، از آن جمله است: سن بالا، درد شدیدتر در هنگام ابتلا به زونای حاد، بثورات جلدی وسیعتر در زمان ابتلا به زونای حاد، بروز درد قبل از ظاهر شدن بثورات جلدی به هنگام ابتلا به زونای حاد و وجود همزمان برخی بیماریها ازجمله: دیابت، بدخیمی، نقص سیستم ایمنی. همچنین بروز زونای حاد در صورت، احتمال بالاتری از سایر نقاط بدن برای مزمن شدن درد دارد.

درد در سندرم نورآلژی پس از زونا معمولا بصورت سوزشی، تیر کشنده و مداوم است. معمولا الگوی انتشار درد منطبق بر درد زونای حاد است واز پشت شروع شده به جلو تیر میکشد( در ناحیه قفسه سینه یا شکم). در محل بروز درد ممکن است جوشگاه و بثورات سطحی رنگ ورو رفته از تاولهای زونای حاد به جا مانده باشد.

درموارد نادر زونای حاد بدون بثورات جلدی و تنها با درد تظاهر می یابد. این افراد در صورت مزمن شدن دردشان خاطره ای از بثورات جلدی ندارند.

 

زونا

 

درد زونای مزمن می تواند همراه با هیپراستزی(درک بیش از حد طبیعی حس لامسه)، هیپرآلجزی(واکنش تشدید یافته به تحریک دردناک) و آلودینی(ایجاد درد بدنبال تحریک غیر دردناک، همچون تماس لباس) باشد.

درد سندرم نورآلژی پس از زونا، معمولا غیرقابل تحمل گزارش میشود. مواردی از خودکشی ناشی از عدم تحمل درد هم گزارش شده است.

درمان این بیماری معمولا با مداخلات دارویی شروع میشود. پیگیری پروسه درمان توسط بیمار، اهمیت به سزایی در رسیدن به کنترل مطلوب درد دارد.

در صورت شکست درمان دارویی، اقدامات نیمه تهاجمی توسط متخصص درد پیشنهاد میشود که در اغلب موارد منجر به کنترل مطلوب درد و بهبود کیفیت زندگی می شود. این اقدامات بسته به محل درگیری انتخاب می شود واز تنوع بالایی برخوردار است.

در موارد نادر نیاز به مداخلات جراحی وجود دارد.

 

[divider]

 

فوق تخصص درد

فلوشیپ تشخیص و درمان درد از آلمان

 

*بورد تخصصی آنستزیولوژی و مراقبت های ویژه از

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران

 

*دکترای علوم اعصاب بالینی از مرکز بین المللی علوم اعصاب هانوفر آلمان (پروفسور سمیعی)

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «درد مزمن پس از زونا»

 1. با سلام از همكاران پزشك از دوسلدورف المان هستم ايا براي درمان دردهاي نورولوژيك زونا درماني پيشنهاد ميكنيد؟ پدرم دو هفته اس به زوستر مبتلا شدن تاول ها فروكش كردند ولي درد در اون ناحيه خيلي شديد هست خواستم ازتون براي درمان در تهران راهنمايي بخواهم
  با تشكر

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام همکار گرامی
   لطفا با مرکز تماس بگیرید همکاران به صورت آنلاین راهنماییتان می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *