داروی گاباپنتین (نورنتین)؛موارد مصرف و عوارض جانبی

گاباپنتین

آشنایی با داروی گاباپنتین (نورنتین)؛موارد مصرف و عوارض جانبی

نورونتین ( گاباپنتین ) ، یک داروی ضد صرع است که برای درمان تشنج،سردرد،دردهای ناشی از صدمات عصبی و سایر انواع درد به کار می رود.این دارو از دسته داروهای ضد تشنج است ولی عموما بیشتر برای درد بکار می رود تا تشنج

نکات مهم در مورد این دارو و نحوه مصرف آن:

 •  نورونتین ( گاباپنتین ) را دقیقا همانگونه که پزشکتان گفته است مصرف کنید و هیچگاه سرخود دارو را شروع یا قطع نکنید.
 • عوارض جانبی شایع  گاباپنتین شامل تاری دید ، برونشیت ( در کودکان ) ، سرگیجه، خواب آلودگی ، خستگی، تب ( در کودکان ) ، مختصری حرکات غیر ارادی چشم ، خارش و آبریزش بینی ، فقدان هماهنگی عضلانی ، تهوع، لرزش ، عفونت ویروسی ( در کودکان ) ، استفراغ گهگاهی، و افزایش وزن ( در کودکان ) است .
 • این دارو برای درمان سردرد و درد های دیگر با دوزهای متفاوتی بکار می رود ،لذا از مصرف سرخود آن با توصیه دوستان و بدون نظر پزشک خودداری نمایید.
 • این دارو موجب خواب آلودگی می گردد و بهتر است قبل از اقدامات نیازمند هوشیاری کامل مانند رانندگی مصرف نشود.
 • اگر شما هر گونه مشکل کلیوی دارید و یا تحت همودیالیز هستند،حتما قبل از مصرف دارو به پزشکتان بگویید.

 


گاباپنتین دارویی است که در درجه نخست جهت درمان اپیلپسی (صرع) استفاده میشود، ولی بطور معمول در موردها دیگری بجز صرع نیز گاباپنتین تجویز می‌گردد.

در این نوشتار با جزییات بیشتری به معرفی داروی گاباپنتین می‌پردازیم.

قرص گاباپنتین (گابانتین) چیست و چه عوارضی دارد؟

گاباپنتین (گابانتین) ۱ داروی ضد تشنج و تسکین دهنده درد است. گاباپنتین بر روی مواد کیمیایی (شیمیایی) و اعصابی در پیکر (بدن) اثر میگذارد که در پیدایش تشنج و برخی انواع درد گرفتار هستند.

گاباپنتین در بالغین و بزرگسالان جهت درمان دردهای نوروپاتیک (دردهای عصبی) ناشی از میکروب (ویروس) تبخال یا زگیل استفاده میشود. گاباپنتین بنام تجاری Horizant نیز جهت درمان سندرم پاهای بی قرار استفاده میشود.

گاباپنتین بنام تجاری نورنتین هم جهت درمان تشنج‌های افراد بزرگسال و بچه‌های (اطفال) دست کم ۳ ساله استفاده میشود. تنها از گاباپنتینی بهره جویی کنید که توسط دکتر تجویز شده است.

اطلاعات اساسی و مهم در زمینه گاباپنتین

برخی اشخاص در وقت استعمال خصوصا در آغاز استعمال گاباپنتین گهگاهی به خودکشی فکر می‌کنندکودکانی که گاباپنتین استعمال میکنند امکان دارد گرفتار دگرگونی (تغییرات) رفتاری شوند نسبت به دگرگونی (تغییرات) خلقی و برخی نشانه‌های دیگر هوشیار باشید و هرنوع نشانه جدید یا نامطلوب‌تر شدن نشانه‌های را به دکتر (پزشک) اطلاع دهید.

استعمال گاباپنتین را بطور غیرمنتظره قطع نکنید، حتی چنانچه حس می‌کنید حالتان خوب است.

پیش از استعمال گاباپنتین

چنانچه به گاباپنتین حساسیت دارید، نباید از این دارو بهره جویی کنید. جهت اینکه یقین حاصل کنید که استفاده از دارو جهت شما بدون خطر است، چنانچه تاکنون به هر ۱ از مشکلات زیر گرفتار شده اید، پیش از آغاز استعمال گاباپنتین قطعا به دکتر (پزشک) اطلاع دهید:

 • بیماری کلیوی (یا چنانچه در حال دیالیز هستید)
 • مرض قند (دیابت)
 • دلمردگی (افسردگی)، اختلال خلقی یا فکر و مبادرت (اقدام) به خودکشی
 • تشنج (مگر اینکه گاباپنتین را جهت درمان تشنج اخذ کنید)
 • بیماری کبد
 • بیماری قلبی
 • (بیماران گرفتار (مبتلا) به سندروم پای بیقرار) چنانچه در طی روز می‌خوابید یا شیفت شبانه کار انجام می‌دهید (می کنید)

برخی اشخاص در وقت استعمال داروی گاباپنتین به خودکشی فکر میکنند. دکتر (پزشک) اثر بخشی دارو را طی ملاقات‌های بسامان (منظم) مورد وارسی قرار می‌دهد. خانواده و اطرافیان نیز باید نسبت به دگرگونی (تغییرات) خلقی و نشانه‌های به وجود آمده در فرد هوشیارتر باشند.


گاباپنتین در دوره حاملگی

مشخص نشده است که آیا گاباپنتین به نوزاد متولد نشده زیان می‌زند یا خیر قبل از استعمال گاباپنتین چنانچه حامله (باردار) هستید یا قصد حاملگی دارید، قطعا به دکتر خود اطلاع دهید.

کنترل تشنج در دوره حاملگی خیلی پراهمیت است و تشنج در دوره حاملگی هم به مادر و هم به نوزاد زیان می‌زند. در دوره حاملگی استعمال گاباپنتین را جهت تشنج بدون مشاوره دکتر (پزشک) آغاز یا متوقف نکنید و چنانچه حامله (باردار) سهمگین و شدید بی درنگ به دکتر (پزشک) اطلاع دهید.

گاباپنتین میتواند وارد شیر مادر شود، ولی اثرات آن بر روی نوزاد ناشناخته است. چنانچه در حال شیردهی به نوزاد هستید، قبل از آغاز استعمال گاباپنتین به دکتر (پزشک) اطلاع دهید.

نکاتی در زمینه استعمال گاباپنتین

گاباپنتین را درست طبق دستور دکتر (پزشک) استفاده کنید و این دارو را کم‌تر یا افزون‌تر از میزان سفارش شده استعمال نکنید. استعمال گاباپنتین را بطور غیرمنتظره متوقف نکنید.

قطع غیرمنتظره استعمال گاباپنتین امکان دارد سبب ازدیاد تشنج‌ها شود.

در زمینه کاهش مقدار استفاده دارو دستورالعمل‌های دکتر (پزشک) را دنبال نمایید.

۱ برچسب هشدار یا کارت شناسایی همراه داشته باشید که نشان بدهد. داروی گاباپنتین مصرف میکنید. بعلاوه به هر پزشکی که مراجعه می‌نمایید، می‌بایست در جریان استعمال داروی گاباپنتین توسط شما قرار گیرد.

داروی گاباپنتین بر روی برآیند برخی آزمایش‌ها اثر میگذارد، بنابراین جهت انجام هرنوع آزمایش یا معاینات پزشکی به دکتر (پزشک) اطلاع دهید که داروی گاباپنتین مصرف میکنید. قرص و کپسول گاباپنتین را در درجه حرارت اتاق حفاظت کنید و از نور و رطوبت دور نگه دارید.

اقدامات احتیاطی در وقت استعمال گاباپنتین

این دارو بر روی افکار و عکس العمل‌های شما اثر می‌گذارد در وقت استعمال گاباپنتین چنانچه تصمیم به رانندگی دارید یا کاری می‌کنید که احتیاج به هوشیاری دارید، خیلی احتیاط نمایید.

۲ ساعت پیش و ۲ ساعت پس از استعمال گاباپنتین از استعمال آنتی اسیدها پرهیز کنید. آنتی اسیدها جذب گاباپنتین را جهت پیکر (بدن) دشوار میکند. بعلاوه آشامیدن الکل در وقت استعمال گاباپنتین امکان دارد سبب پیدایش اثرات ناخواسته جدی شود.

اثرات ناخواسته گاباپنتین

چنانچه نشانه‌های بازتاب حساسیتی را در خور تماشا انجام می‌دهید (می کنید)، بی درنگ به دکتر (پزشک) مراجعه نمایید. نشانه‌های بازتاب حساسیتی به گاباپنتین شامل: مشکل تنفسی، ملتهب شدن صورت، لب‌ها، زبان یا حلق

چنانچه ۱ بازتاب جدی نسبت به دارو نشان دادید که بر روی بخش‌های گوناگون بدن اثرگذاری (تاثیر) گذاشته است، قطعا به دکتر (پزشک) مراجعه نمایید. واکنش‌های جدی نسبت به گاباپنتین شامل: جوش‌های پوستی، تب، غده‌های ملتهب، نشانه‌های همانند به آنفلوآنزا، دردهای ماهیچه‌ای (عضلانی)، سستی سهمگین و شدید، کبودی غیر معمولی یا زرد شدن پوست یا چشم‌ها این واکنش‌ها امکان دارد چند هفته پس از آغاز استعمال گاباپنتین اتفاق بیوفتد.

هرنوع نشانه جدید یا نامطلوب‌تر شدن نشانه‌های را به دکتر (پزشک) گزارش دهید، بعضی از این علائم شامل: دگرگونی (تغییرات) رفتاری یا خلقی، پریشانی (اضطراب)، آفند (حمله) هراس، مشکل در حین خواب یا حس تحریک پذیری، خشم، تهاجمی شدن، بیقراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی)، دلمردگی (افسردگی) یا فکر به خودکشی یا صدمه زدن به خود

در حالت بروز هر ۱ از نشانه‌های زیر در وقت استعمال گاباپنتین به دکتر مراجعه کنید:

 • افزایش تشنج و حملات مشابه تشنجی
 • سستی یا ملال و خستگی سهمگین و شدید
 • چالش در اعتدال یا جنبش ماهیچه‌ها (عضلات)
 • درد قسمت والای شکم
 • درد قفسه سینه
 • سرفه‌های جدید یا نامطلوب‌تر شدن سرفه‌ها به همراه تب و مشکل تنفسی
 • احساس سوزش سهمگین و شدید یا بیحسی
 • حرکات غیرارادی و تند چشمها
 • مشکلات کلیه – کاهش ادرار، درد یا بروز چالش در زمان خروج ادرار، ملتهب شدن در پاها و مچ پاها

اثرات ناخواسته گاباپنتین در اطفال

برخی اثرات ناخواسته زیادتر در کودکانی بروز میکند که درحال استعمال گاباپنتین هستند.چنانچه فرزند شما در حال استعمال داروی گاباپنتین است و هر ۱ از نشانه‌های زیر را در وی تماشا انجام می‌دهید (می کنید)، قطعا به دکتر (پزشک) اطلاع دهید:

 • دگرگونی (تغییرات) رفتاری
 • چالش در حافظه
 • دشواری هایی در تمرکز
 • بیقراری و خشونت کلامی و گاهی فیزیکی

رایج‌ترین اثرات ناخواسته گاباپنتین

اثرات ناخواسته معمول مرتبط به گاباپنتین شامل:

 • درد سر (سردرد)، گیجی (سرگیجه)، خواب آلودگی و ملال و خستگی
 • تورم در دست یا پا
 • چالش در چشم‌ها
 • چالش در هماهنگی
 • (در کودکان) تب، تهوع و بالا آوردن

موردها قید شده لیست کاملی از اثرات ناخواسته گاباپتین نیستند. این دارو امکان دارد عارضه‌های دیگری نیز داشته باشد. در حالت بروز هرنوع پیامد بی درنگ به دکتر (پزشک) مراجعه نمایید.

تداخلات دارویی با گاباپنتین

تداخلات دارویی بر روی اثربخشی دارو اثرگذاری (تاثیر) گذاشته و ریسک ظهور اثرات ناخواسته را افزایش میدهد. در اینجا به بااهمیت‌ترین تداخلات دارویی با گاباپنتین اشاره میکنیم ولی تمام تداخلات را در بر نمی‌گیرد. لیستی از تمام دواهایی که مصرف میکنید (داروهای با نسخه، بی نسخه، مکمل‌ها و دواهایی گیاهی) به همراه داشته باشید و آنرا به دکتر خود ارائه دهید. استعمال داروی گاباپنتین را بطور غیرمنتظره و بدون مشاوره با دکتر (پزشک) آغاز یا متوقف نکنید و مقدار استفاده دارو را تغییر ندهید.

یکی از دواهایی که با گاباپنتین تداخل دارد داروی اورلیستات* orlistat است.

*اورلیستات orlistat: جهت کاهش جذب چربی و درمان فربهی (چاقی) از آن استفاده میشود این دارو در ایران عمدتاً بنام تجاری لیپونیل (Liponile) و در بخش زیادی از کشورها بنام تجاری Xenical عرضه میشود.

 

چنانچه در حال استعمال دواهای دیگری هستید که سبب خواب آلودگی و گیجی می‌شوند، به طور مثال الکل، ماری جوانا، آنتی هیستامین‌ها، دواهای خواب آور یا دواهای پریشانی (اضطراب)، شل کننده‌های ماهیچه‌ای (عضلانی) و ضد دردهای روانگردان (مانند کدوئین و مورفین) پیش از استعمال گاباپنتین به دکتر (پزشک) اطلاع دهید.

برچسب مرتبط به آمیزه‌ها (ی) داروها را با دقت وارسی نمایید زیرا این داروها امکان دارد دربردارنده (حاوی) آمیزه‌ها (ی) خواب آور باشند. (مانند دواهای حساسیت و دواهای سرفه و سرماخوردگی)

داروی گاباپنتین را با دیگر دواهایی که شامل گاباپنتین هستند استعمال نکنید.

گاباپنتین روی برخی آزمایش‌های ادرار که جهت رسیدگی (بررسی) پروتئین ادرار انجام می‌شوند، اثر میگذارد. قطعا به دکتر درمانگر و پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید که درحال استعمال داروی گاباپنتین هستید.


عوارض جانبی: برگه بعدی را ببینید (اینجا کلیک کنید)

3.2 13 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

844 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
علی

سلام .برادرم 29 سالشه یکسال و نیم پیش دچار حمله هراس شد و بعدش افسردگی. دوبار سابقه بستری داره . دکترش تشخیص بایپولار و حملات پانیک مزمن داده . و دپاکین و ریسپریدوم.گاباپنتین.سرترالین.اولانزاپین
.کوئتیاپین.بوسپرون.کلونازپام مصرف میکنه.و توی پروندش بیقراری .عود علایم. کاهش عملکرد.مشکلات کاری و شغلی.حملات پانیک.بیخوابی.ذکر شده.چون نظامیه کمیسیون پزشکی فرستادنش پیش دو دکتر.یکیشون تایید کرده bmdو همه مواردو.یکی از دکترا گفته چون قرص لیتیو مصرف نمیکنه و مانیا توی پروندش نیست افسردگی تک قطبی داره. لطف بفرمایید مرا راهنمایی کنید چطور از خودمون دفاع کنیم که برادرم اختلال دو قطبی داره .؟

سلام
جهت بررسی بیشتر با تمام مدارک پزشکی برای جناب دکتر قاسمی در شعبه شریعتی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

علی

سلام با تشکر از سایتتون

ابراهیم

آیا قطع مصرف گاپانتین درد و بی قراری به همراه داره؟سه هفته است مصرف میکنم

سلام
بستگی به نوع و علت مصرف دارد وحتما باید طول درمان کامل شود.

علی

سلام
دکتر به خاطر اینکه در حین خونگیری پرستار نوک سوزن را به عصب دستم زده
گاباکیم ۱۰۰ داده
این فقط ضد درد است یا خاصیت ترمیمی نیزدارد.
در ضمن ناراحتی معده دارم ک پنتاپرازول مصرف می کنم
دکترم متخصص ارتوپدی است

عصب خودبخود ترمیم میشود و نیازبه داروی ترمیمی ندارد
خاصیت صد درد دارد

علی

با سلام..
دستور دامپزشک محترم به اینصورت یک سوم محتویات کپسول روزی یک بار
میشه راهنمایی کنید محتوایات یک کپسول باید با چند سی سی اب مخلوط کنم و چند سی سی با سرنگ بکشم ؟ فک کنم با اب قاطیش نکنم مواد تشکیل دهنده کپسول به طور کامل مخلوط نشه..در ضمن این دارو به منظور مسکن درد تجویز شده….با سپاس

علی

با سلام
من چند ماهی میشه که درد بیضه دارم
پیش دکتر اورولوژی رفتم گفت فتق بیضه و واریکوسل داری
این دارو رو تجویز کرده و ویتامین B
چه تأثیری توی درملن داره ???

کاهش التهاب و درد

Armin Vhp

سلام دوست عزیز من دیسک کمر دارم و درد سیاتیک پا دارم ..دکتر دیروز به من گاباپانتین ۱۰۰ داده با ناپروکسن ۵۰۰ آیا در روند بهبودی سیاتیک اثر بهبودی کامل داره یا نه ..لطفا راهنمایی کنید ..سپاس

سلام، دوست گرامی بله موثر است. به پزشک معالج خود اعتماد کرده و دارو را طبق تجویز وی مصرف کنید.

پریشان

سلام.من چند روز پیش که از خواب پا شدم دیدم کمرم خشک شده و درد شدید دهره.رفتم دکتر داخلی گفت احتنال دیسک هست و اینکه مهره های پشتم انحراف داره.یه سری دارو نوشتن که گاباپنتین 100هم جزوشون هست.الان میترسم مصرف کنم.میشه لطفا راهنمایی کنید اینکه ایا این دارو فقط باعث تسکین درد میشه یا موجب بهبودی هم میشه.ممنون

سلام
در برخی موارد هم منجر به تسکین ودر برخی موارد منجر به بهبود نیز میشود.

کامران

سلام من اخیراروی نهره5 بیرون زدگی دیسک پیدا کردم ودکترم،پیاسکلیدین 300روزی 1 عددو گاباپنتین 100 نوشته برام بتعداد تقریبا عدد روزی دوتا
سوالم اینه حالا که بعد 2 هفته مصرف دردم کم شده میتونم مصرف گاباپنتین 100 قطع کنم ؟،

سلام، دوست گرامی روند مصرف داروها تحت نظر پزشک معالج تان باید انجام شود. توصیه میشود با وی در میان بگذارید و دارو خودسرانه قطع نگردد. (بهتر است دوره درمان کامل شود)

فرزانه

کمر درد داشتم دکتر برام ناپروکسن و گاباپنتین100 نوشت دورشو کامل کردم و کمرم خوب شد والان گاهی دوباره کمرم درد می گیرد و فعلا دسترسی به دکتر ندارم گاباپنتبن 100 و سلکسیب که می خورم تادو سه روز خوبم بعد دوباره می حورم ایا مشکلی پیش میاد؟

سلام، دوست عزیز بدون معاینه شما نمیتوان نظر و تجویزی ارائه کرد. توصیه میشود به پزشک دیگری مراجعه کرده و با وی مشورت نمایید تا با توجه به شرایط جسمی و شدت اختلال دوز دارو تعیین گردد. مصرف خودسرانه دارو به هیچ وجه توصیه نمیشود.

پرویز

باسلام مادرم کف باهاش می سوزد ومقداری نیز چربی خونش بالاست دکتر برای ایشان گابانتین تجویز کرده

Zahed

سلام،حدود یک سال ونیمی میشه پشت هردوتاساق پام وقت خواب درد شدیدی میکنه مچ پا به پایین هم شبا خیلی داغ میشه کلا خواب ندارم,ام ار آی دادم ،ازمایش خونم دادم ولی مشکلی نداشتم تا این حدکه این مدت پاهام درد بکنه،الان دکتر برام گاباپنتین۳۰۰،متوکاربامول۵۰۰،تیاماکس۳۰۰،دیکلوفناک،امپول بتامتازون برام تجویز کردن،خواستم بدونم مصرف این داروها در اینده عوارضی ندارن،اگرم راجب داروها یکم توضیح بدین ممنون میشم

سلام، دوست گرامی مصرف دارو ها تحت نظر پزشک جای نگرانی ندارد زیرا طی دوره مشخص و با دوز های مشخص توسط پزشک تجویز میگردد و در صورت مشاهده هر گونه علائمی میتوانید با وی در میان بگذارید تا بررسی شود. نورونتین ( گاباپنتین ) ، دارویی برای درمان تشنج،سردرد،دردهای ناشی از صدمات عصبی و سایر انواع درد به کار می رود. همین طور داروهای دیکلوفناک و متوکاربامول و …. نیز برای درد های مفصلی تجویز گردیده اند. با مطاله مقالات سایت و هم چنین کمک گرفتن از بخش داروهای سایت سبز و سالم http://sabzosalem.com/ میتوانید با این دارو ها… Read more »

ممنون از لطفتون حالا طبق تجربه شما درد پاهای من وداغ شدن کف پام مال چی میتونه باشه

دوست عزیز نیاز به معاینه و بررسی شما است. بدون بررسی های بالینی و طبی امکان تشخیص، تجویز و تنظیم دوز مصرفی و یا راه کار مناسب نمی باشد.

علیرضا

درود آرتریت روماتویید دارم جدیدا دیسک گردن شدم متخصص جراحی مغز و اعصاب گاباپنتین صد دادن برای دو هفته، متوترکسات، سولفاسالازین، پردنیزولون مصرف میکنم، با گاباپنتین تداخل ندارد؟

بله تداخلاتی دارند ولی اگر تحت نظر پزشکتان مصرف شود منعی ندارد

لیلا

اگه گاباتیبن همراه گلوکزامین سولفات مصرف شه مشکل پیش میاد؟دکتر از هرکدوم روزی یدونه گفته خواستم بدون دوتاش باهم مصرف شه چی میشع

تحت نظر پزشکتان مشکلی ندارد

ح.حسيني

سلام من چند روزي هست اين كپسول مصرف ميكنم شب ساعت ١١ مصرف ميكنم از اواسط شب كه خواب هستم گوشم وزوز ميكنه تا صبح اين عادي هستش

سلام، دوست گرامی بله ممکن است به خاطر مصرف این دارو بوده باشد. توصیه می کنیم این حالت را با پزشک معالجتان در میان بگذارید.

Sara

سلام من بخاطر استرس و افسردگي و عدم تمركز دكتر رفتم و برام آسنترا و اين كپسولو تجويز كردن
مشكلي كه به وجود نمياد اگه اين دوتارو با هم بخورم؟
و اينكه اين كپسول باعث عدم تمركز ميشه؟؟

سلام، دوست گرامی داروها را طبق نظر پزشک معالجتان مصرف نمایید. در مورد بخش دوم صحبتتان نیز بله می تواند در برخی افراد موجب مشکلات حافظه گردد که در این مواقع باید با پزشک معالجتان در میان بگذارید.

الهه

سلام من 23سالمه سه ماه پیش بخاطر استرس و فشار عصبی دکتر برام گاباپنتین 100تجویز کرده بود هرروز 2بار مصرف میکردم که قصد دارم ترکش کنم بمدت دو هفته هرروز یدونه خوردم بعددوباره دوهفته یک روز درمیان خوردم الانم یک هفته ست دوروز درمیون میخورم میتونم دیگه کلا قطع کنم ؟چون کمش کردم؟

عاطی

سلام.دکتر به خاطر وزوز گوشم گابا نتین 300برام تجویز کرده ولی از روز مصرف زیر پلک چشمم ورم کرده همینطور وسط پیشونیمم گاهی درد میگیره فکر میکنم ضعف چشمم زیاد شده یا اثر دارو هستش

سلام دوست عزیز
نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد. ممکن است دچار عوارض دارو شده باشید.
توصیه می شود در این زمینه با پزشک معالج خود صحبت نمایید تا در صورت عوارض ایجاد شده توسط دارو، دوز دارو و یا خود دارو تغییر یابد.

مهدی

سلام شبتون بخیر.ایا میشود فقط جهت قرص خواب استفده کرد؟

سلام دوست عزیز
جهت پاسخ دقیق در این خصوص، نیاز به ارزیابی شما می باشد.

عباسپور

با سلام و عرض ادب من یه ۱۵ روزی هست که سرفه های قطاری دارم به دکتر مراجعه کردم برام تست کرونا نوشت که جواب تستم منفی بود به متخصص عفونی که مراجعه کردم برام شربت دکترموتورفان ‘مپول دگزامتازون ‘اسپری’و قرص گابانتین ۱۰۰ نوشت’میخواستم بدونم قرص گاباپنتین برای سرفه و حساسیت تجویز میشه ؟
تو گوگل که سرچ کردم هیچ ربطی به سرفه و حساسیت نداشت؟

سلام دوست عزیز
گاباپانتین یک داروی ضد صرع است که معمولا برای درمان تشنج، سردرد، دردهای ناشی از صدمات عصبی و سایر انواع درد به کار می رود.
جهت پاسخ دقیق در این خصوص، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی شما می باشد. بهتر است درباره این موضوع با پزشک معالج خود صحبت کنید.

Mahdi

سلام.وقت بخیر.برای وزوزگوش گاباپنتین خوبه؟

سلام دوست عزیز
این دارو اصولا بیشتر برای موارد ضد صرع و تشنج استفاده می شود. در این خصوص پزشک معالجتان باید پس از ارزیابی بالینی تصمیم گیرند.

علی

سلام آیا گاباپنتین با تکراکول تداخل دارد؟

سلام دوست عزیز
بستگی به ارزیابی بالینی، سایر داروهای مصرفی و … دارد.

محمد

سلام من مواد مصرف میکردم الان 10روز قطع مصرف کردم دکتر متخصص بهم گاباپنیین300 تجویز کرده و از روز 6ام مصرف میکنم دیشب مصرف نکردم تا صبح نخوابیدم بعد من میترسم به این دارو عادت کنم. به نظر شما یکی دو هفته مصرف اعتیاد میاره یا دیگه نندازم

سلام دوست عزیز
مصرف دارو با تجویز و نظارت پزشک جای نگرانی نمی باشد.
عوارض مصرف هر دارویی متناسب با دوز مصرفی و دوره مصرف، پس از مدتی برطرف خواهد شد.

نازنین

سلام، یه سوال داشتم ممکنه داروی گاباپنتین با تاثیر منفی روی کبد یا پانکراس باعث بالا رفتن کاذب عدد تومور مارکر cea بشه؟

Sana

سلام من بعداز مصرف قرص گاپاپنتین ۱۰۰ عادت ماهیانه ام شروع شد درحالی ک تازه تموم شده از اثرات همین داروعه؟

سلام دوست گرامی
معمولا این حالت ناشی از مصرف این دارو نمی باشد اما توصیه می شود با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت نمایید.

Parsa.f

سلام اگه گاباپنتین ۳۰۰رو با استامینوفن با هم مصرف بشه چه عوارضی رو نشان می دهدممنون

سلام دوست گرامی
بستگی به شرایط بالینی فرد، دوز مصرفی و طول دوره مصرف دارد.

بهزاد

سلام من دو عدد کپسول گاباپنتین خوروم وچند ساعت میگذره اشکالی نداره الان الپرازولام مصرف کنم همیشه نمیخورم گاباپتین

سلام دوست گرامی
مصرف این داروها باید با تجویز پزشک و در دوز مناسب باشد. بدون ارزیابی طبی نمی توانیم پاسخ دقیقی به شما ارائه دهیم. حتما در این خصوص با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

1 9 10 11