خود شیفتگی مزمّن : ده علامتی که نشان می دهد با یک نارسیست در ارتباطید

خود شیفتگی مزمّن

خود شیفتگی مزمّن :  معمولا یه هنگام توصیف یک فرد خودشیفته از این واژه استفاده می کنیم.شاید این واژه را برای فردی که قبلا با او در رابطه بودیم استفاده می کنیم که بسیار به شخص خود اهمیت می داد و تمایلات و خواسته های خود را پیش از نیازهای ما قرار می داد.

اما شخصی که به خود شیفتگی مزمّن مبتلاست،واقعا چه ظاهری دارد؟تحقیقات نشان داده است که در هر کجا ،1 الی 6 درصد از افراد ممکن است به این اختلال دچار باشند و 50 الی 75 درصد این افراد را مردان تشکیل می دهند.

خود شیفتگی مزمّن
خود شیفتگی مزمّن

چه چیز سبب خود شیفتگی مزمّن می شود؟

علت دقیق آن را نمی توان به سادگی ابراز کرد،اما هم ژنتیک و تربیت احتمالا نقش بسیار مهمی در بروز این اختلال دارند.تیم تحقیقاتی جایروس کلینیک اظهار می دارد که :” شخصیت فرد تا حد زیادی ارثی است” اما اگر شخصی در طول زندگی به شدت تحسین شده باشد و به او گفته باشند که از سایر کودکان بهتر است،احتمالا به نارسیسیسم مبتلا شود.اما از سوی دیگر برخی محققان نیز عقیده دارند که عدم توجه والدین نیز می تواند دلیلی بر این اختلال باشد.

چگونه با یک فرد نارسیست برخورد کنیم؟

بهترین کار این است که اصولا با این افراد برخوردی نداشته باشید اما اگر این شخص همکار شما باشد و یا اینکه او را می شناسید،فقط لازم است که بدون اینکه خیلی صریح رفتار کنید،تنها از آن ها دوری کنید.به هنگام صحبت با این افراد،بگذارید حرف آخر را آنها بزنند،چرا که اگر این کار را نکنید احتمالا کار به جدل برسد.

اگر فرد نارسیست یکی از اعضای خانواده شماست،احتمالا دوری کردن از او کار درستی نباشد اما به هر حال باید مرزهای مشخصی برای خود داشته باشید، اگر به طور مرتب از شما سوءاستفاده می کند و پول قرض می گیرد و دیگر باز پس نمی دهد،بهتر است که روشن و واضح اعلام کنید که دیگر بس است .

خود شیفتگی مزمّن
خود شیفتگی مزمّن

 علائم بیماری خودشیفتگی

1- شخص نارسیست عاشق این است که فقط راجع به خود صحبت کند و به شما فرصت این را نمی دهد که گفت و گویی دو نفره داشته باشید.و شما همیشه باید برای بیان نظرات و احساسات خود به سختی تلاش کنید. وقتی هم که نظری می دهید اگر با نظر فرد نارسیست موافق نباشد،احتمالا نظر شما تصحیح،فراموش و یا در نظر گرفته نمی شود.

مثال:

نظر فرد نارسیست مزمّن در مقابل عقاید شما همیشه اینگونه خواهد بود: اما…،در واقع…؛ببین مسئله بیشتر از اینه…

در واقع فرد نارسیست همیشه به گونه ای برخورد می کند که گویی بیشتر از شما می داند.

2- در حالی که بیشتر افراد عادت ندارند مکالمه ای را قطع کنند،اما نارسیست مزمّن عموما این کار را می کند و فورا تمرکز صحبت ها را بر روی خود برمی گرداند و علاقه ی بسیار کمی به صحبت های شما نشان خواهد داد.

3- نارسیست مزمّن عموما علاقه دارد که قوانین و هنجارهای اجتماعی را بشکاند،مثل عدم حرکت میان خطوط در هنگام رانندگی،شوآف های خطرناک،دزدیدن وسایل اداری ،کنسل کردن قرارهای ملاقات و یا نقض قوانین ترافیکی.

مثال:

“من افتخار می کنم که  می توانم مردم را متقاعد سازم که به هنگام رعایت قوانین برای من استثناء قائل شوند.”

4- به نظر می رسد که فرد نارسیست افکار، احساسات، اموال و حریم خصوصی دیگران را نادیده می گیرد. بدون توجه و حساسیت از دیگران سوءاستفاده می کند. از دیگران پول یا چیزهایی قرض می گیرد اما به آن ها پس نمی دهد.برای افرادی که به او توجه نمی کنند شایعه ساخته و آن ها را سرزنش می کند.

مثال:

“این تقصیر شماست که فراموش کرده ام چون به من یاد آوری نکردید”

5- بسیاری از نارسیست ها دوست دارند کارهایی ،انجام دهند تا دیگران را تحت تأثیر قرار دهند و این گونه ظاهر خوبی برای دیگران داشته باشند. این مسئله  می تواند خود را به شکل فیزیکی، عاشقانه، جنسی، اجتماعی، مذهبی، مالی، حرفه ای، علمی یا فرهنگی نشان دهد. در چنین شرایطی، فرد نارسیست از افراد، اشیا، وضعیت ها و یا دستاوردهای دیگران  برای نشان دادن خود استفاده می کند. پیام اصلی این نوع شو آف ها نمایش این عبارت است که: “من بهتر از شما هستم” یا  این که “ببینید که چگونه همه مرا تحسین و تشویق می کنند”

مثال:

“من موهای خود را رنگ کرده ام تا توجه مردان را به سمت خود جلب کنم و زنان دیگر به من حسادت کنند”

“من و نامزدم هر آخر هفته با ماشین مرسدس بنز خود به سفر می رویم”

 

خود شیفتگی مزمّن
خود شیفتگی مزمّن

6- فرد نارسیست عموما از دیگران توقع دارد که رفتاری حرفه ای داشته باشد.انتظار دارند که دیگران بلافاصله به نیازهای آن ها رسیدگی کنند و در عوض خود،توجهی به نیازهای دیگران نشان نمی دهند.در مغز فردنارسیست،دنیا بر مدار آن ها می چرخد

7- نارسیست ها می توانند بسیار جذاب و متقاعد کننده باشند. هنگامی که به شما علاقه مند می شوند (به خاطر لذت بردن از خود)، شما را بسیار ویژه و خواستنی می کنند. با این حال، به محض این که علاقه خود را نسبت به شما از دست دادند، (به احتمال زیاد پس از آن که آنچه می خواستند به دست آورده اند و یا حوصله شان سر رفته است) ممکن است بدون لحظه ای تردید شما را کنار بکذارند. تا زمانی که شما آن چه را که می خواهد به او می دهید و تمام توجهتان به او معطوف است، فرد نارسیست می تواند بسیار جذاب و اجتماعی باشد.

8- فرد نارسیست به خود به شکل یک شاهزاده،قهرمان یا شخصی خاص و ویژه نگاه می کند.برخی از نارسیست ها به شکل اغراق آمیزی خود را مهم می دانند و باور دارند که دیگران بدون حضور آن ها نمی توانند زندگی کنند.

مثال:

“من به دنبال مردی هستم که با من و دخترم به شکل یک ملکه و شاهدخت رفتار کند”

9- بسیاری از افراد مبتلا به نارسیست یا خودشیفتگی از انتقال و پراکندن احساسات منفی برای جلب توجه دیگران لذت می برند و احساس قدرت می کنند.آن ها از هر دلیل واقعی یا غیرواقعی ناراحت می شوند.اگر با دیدگاه آن ها موافق نباشید و یا انتظارات آن ها را بر آورده نسازید،ممکن است تندروی کنند.آن خا نسبت به انتقاد بسیار حساس هستند و واکنش ها نسبت به این وضعیت یا بسیار مبارزه طلبانه است و یا بسیار سرد و بی توجه.از سوی دیگر،افراد نارسیست فورا قضاوت ،انتقاد  یا خیانت می کنند و به خاطر این مسائل شما را سرزنش می کنند.برخی نارسیست ها با تحقیر شما تلاش می کنند تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند

10- نارسیست ها عموما از دیگران برای منافع خود استفاده می کنند. و جوری برای دیگران تصمیم می گیرند که به نفع نیازهای خودشان باشد.. فرد نارسیست ممکن است از شریک زندگی خود، فرزند، دوست یا همکار برای رفع نیازهای خودخواهانه وغلط ، رؤیاهای غیرقابل تحقق یا رفع نواقص و معایب خود استفاده کند .

مثال:

“اگر پسرم نتواند در آینده پزشک شود،او را طرد خواهم کرد”

لینک منبع

بیشتر بدانید 1

بیشتر بدانید 2


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *