خواب نوجوانان

خواب در نوجوانان

چه چیزی در مورد خواب نوجوانان منحصر به فرد می باشد؟

خواب نوجوانان معمولا نامنظم تر از خواب بزرگسالان و کودکان کم سن و سال می باشد. این بدین معناست که زمان خوابیدن شما در آخر هفته ها اصلا با زمان خوابیدن در شب های مدرسه یکی نیست. آخر هفته ها ممکن است خیلی دیرتز بیدار شوید. دیر خوابیدن در شب های مدرسه باعث می شود شخص خواب کافی نداشته باشد، چرا که مجبور است صبح زودتر بیدار شود. وقتی به مدرسه می روید، حداقل 8 ساعت باید بخوابید.

چه چیزی خواب نوجوانان را نامنظم می سازد؟

بیولوژی نوجوانان طوریست که باعث می شود دیرتر بخوابند، زندگی شخصی نیز در این مسئله دخیل می باشد. هرچه سن شما بالاتر می رود، بیشتر می توانید شب ها بیدار بمانید، ساعت بدن نیز با خود را با این زمان تطبیق می دهد، شب ها دیرتز احساس خواب آلودگی می کنید و صبح نیز دیرتر از خواب بیدار می شوید. به هرحال اینها تغییرات طبیعی می باشند. اما عوامل دیگری هم وجود دارند که باعث می شوند دیرتر بخوابید که عبارتند از استفاده از فن آوریهای جدید، مانند موبایل، قبل از خواب و یا کار کردن تا دیروقت، به عنوان مثال به خاطر تکالیف زیاد و یا کار پاره وقت. دیر خوابیدن در آخر هفته و دیر بیدار شدن نیز می تواند خواب شما را نامرتب کند و الگوی خواب شما را تغییر دهد.

الگوی خواب نامنظم در نوجوانان تا چه اندازه رایج می باشد؟

در آخر هفته حدود 90 درصد نوجوانان دیرتر می خوابند، این مسئله تا 2 ساعت تاخیر مشکلی ایجاد نمی کند. اما حدود 40 درصد نوجوانان آخر هفته با بیشتر از 2 ساعت تغییر می خوابند و این امر احتمال بهره بردن از کمتر از 8 ساعت خواب را در طول هفته افزایش می دهد.

الگوی خواب نوجوانان چه تاثیری بر روی آنها می گذارد؟

در حالیکه بسیاری از نوجوانان با تغییر ساعت خواب خود مقابله می کنند، برخی از نوجوانان اینطور نیستند. این امر باعث میشود که فرد اغلب دیر به مدرسه برسد، در طول روز احساس خواب آلودگی بی حوصلگی و عصبانیت کند و حتی روی نمرات وی نیز تاثیر می گذارد.

خواب نوجوانان

نوجوانان چگونه می توانند با تغییر الگوی خواب مقابله کنند؟

روش های زیادی برای منظم سازی بیشتر خواب وجود دارد. شب ها استفاده از فن آوری های جدید (موبایل و کامپیوتر) را زودتر متوقف کنید، نور فضا را زودتر کم کنید، استراحت را زودتر شروع کنید. خوابیدن راس یک ساعت مشخص نیز می تواند موثر باشد. سعی کنید صبح روز تعطیل تا دیروقت نخوابید و وقتی بیدار می شوید سعی کنید فعالیت داشته باشید و به بیرون بروید ( به عنوان مثال زودتر لباس بپوشید، زودتر صبحانه بخورید و غیره.).

چه زمانی فرد نیاز به کمک دارد؟

نوجوانان به دلایل زیادی ممکن است برای خواب خود نیاز به کمک داشته باشند. اما متداول ترین آن زمانیست که خوابیدن در شب برایشان سخت شده و روز بعد نیز به سختی می توانند بیدار شوند. اگر چنین مشکلی پیش بیاید، رفتن به مدرسه خیلی سخت می شود، یا فرد در نمرات مدرسه دچار افت می شود. این زمانیست که نوجوان نیاز به کمک دارد و بهتر است با متخصص خواب مشورت شود.

چگونه خواب نامنظم درمان می شود؟

زمان که شما می خوابید، رفته رفته دیرتر می شود. برای اکثر نوجوانان درمان این مسئله به صورت درمان معکوس آن انجام می شود، به عنوان مثال کم کم ساعت خواب خود را به ساعت های اولیه ی شب تغییر دهید، به اینصورت که هرشب 30 دقیقه زودتر بخوابید و روز بعد نیز 30 دقیقه زودتر بیدار شوید. باید اطمینان حاصل کنید که در هنگام خواب نور کم است و صبح نیز به اندازه کافی نور و روشنایی وجود دارد. نور بیرون خیلی موثر است. این روش نوردرمانی نامیده می شود.

هدف از نوردرمانی تنظیم ساعت بدن شما می باشد، طوریکه شب ها زودتر احساس خواب آلودگی کنید و صبح نیز زودتر بیدار شوید. اگر با وجود این ها، علائم شما همچنان مشاهده می شوند، دچار سندروم تاخیری خواب هستید که درمان آن بسیار پیچیده تر می باشد، اما به هرحال هدف همان تنظیم و برنامه ریزی ساعت بدن می باشد.

چه عوامل دیگری باعث وجود این نشانه ها می شوند؟

الگوهای نامنظم خواب و کمتر از 8 ساعت خوابیدن، ممکن است علائم افسردگی باشند. در برخی موارد منظم ساختن ساعت خواب می تواند باعث بهبود وضعیت روحی فرد شود. در غیر اینصورت فرد باید حتما به پزشک مراجعه کند.

نگارنده: سمیه محمدی

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

 

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *