سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

خواب در نوجوانان

چه چیزی در مورد خواب نوجوانان منحصر به فرد می باشد؟

خواب نوجوانان معمولا نامنظم تر از خواب بزرگسالان و کودکان کم سن و سال می باشد. این بدین معناست که زمان خوابیدن شما در آخر هفته ها اصلا با زمان خوابیدن در شب های مدرسه یکی نیست. آخر هفته ها ممکن است خیلی دیرتز بیدار شوید. دیر خوابیدن در شب های مدرسه باعث می شود شخص خواب کافی نداشته باشد، چرا که مجبور است صبح زودتر بیدار شود. وقتی به مدرسه می روید، حداقل 8 ساعت باید بخوابید.

چه چیزی خواب نوجوانان را نامنظم می سازد؟

بیولوژی نوجوانان طوریست که باعث می شود دیرتر بخوابند، زندگی شخصی نیز در این مسئله دخیل می باشد. هرچه سن شما بالاتر می رود، بیشتر می توانید شب ها بیدار بمانید، ساعت بدن نیز با خود را با این زمان تطبیق می دهد، شب ها دیرتز احساس خواب آلودگی می کنید و صبح نیز دیرتر از خواب بیدار می شوید. به هرحال اینها تغییرات طبیعی می باشند. اما عوامل دیگری هم وجود دارند که باعث می شوند دیرتر بخوابید که عبارتند از استفاده از فن آوریهای جدید، مانند موبایل، قبل از خواب و یا کار کردن تا دیروقت، به عنوان مثال به خاطر تکالیف زیاد و یا کار پاره وقت. دیر خوابیدن در آخر هفته و دیر بیدار شدن نیز می تواند خواب شما را نامرتب کند و الگوی خواب شما را تغییر دهد.

الگوی خواب نامنظم در نوجوانان تا چه اندازه رایج می باشد؟

در آخر هفته حدود 90 درصد نوجوانان دیرتر می خوابند، این مسئله تا 2 ساعت تاخیر مشکلی ایجاد نمی کند. اما حدود 40 درصد نوجوانان آخر هفته با بیشتر از 2 ساعت تغییر می خوابند و این امر احتمال بهره بردن از کمتر از 8 ساعت خواب را در طول هفته افزایش می دهد.

الگوی خواب نوجوانان چه تاثیری بر روی آنها می گذارد؟

در حالیکه بسیاری از نوجوانان با تغییر ساعت خواب خود مقابله می کنند، برخی از نوجوانان اینطور نیستند. این امر باعث میشود که فرد اغلب دیر به مدرسه برسد، در طول روز احساس خواب آلودگی بی حوصلگی و عصبانیت کند و حتی روی نمرات وی نیز تاثیر می گذارد.

خواب نوجوانان

نوجوانان چگونه می توانند با تغییر الگوی خواب مقابله کنند؟

روش های زیادی برای منظم سازی بیشتر خواب وجود دارد. شب ها استفاده از فن آوری های جدید (موبایل و کامپیوتر) را زودتر متوقف کنید، نور فضا را زودتر کم کنید، استراحت را زودتر شروع کنید. خوابیدن راس یک ساعت مشخص نیز می تواند موثر باشد. سعی کنید صبح روز تعطیل تا دیروقت نخوابید و وقتی بیدار می شوید سعی کنید فعالیت داشته باشید و به بیرون بروید ( به عنوان مثال زودتر لباس بپوشید، زودتر صبحانه بخورید و غیره.).

چه زمانی فرد نیاز به کمک دارد؟

نوجوانان به دلایل زیادی ممکن است برای خواب خود نیاز به کمک داشته باشند. اما متداول ترین آن زمانیست که خوابیدن در شب برایشان سخت شده و روز بعد نیز به سختی می توانند بیدار شوند. اگر چنین مشکلی پیش بیاید، رفتن به مدرسه خیلی سخت می شود، یا فرد در نمرات مدرسه دچار افت می شود. این زمانیست که نوجوان نیاز به کمک دارد و بهتر است با متخصص خواب مشورت شود.

چگونه خواب نامنظم درمان می شود؟

زمان که شما می خوابید، رفته رفته دیرتر می شود. برای اکثر نوجوانان درمان این مسئله به صورت درمان معکوس آن انجام می شود، به عنوان مثال کم کم ساعت خواب خود را به ساعت های اولیه ی شب تغییر دهید، به اینصورت که هرشب 30 دقیقه زودتر بخوابید و روز بعد نیز 30 دقیقه زودتر بیدار شوید. باید اطمینان حاصل کنید که در هنگام خواب نور کم است و صبح نیز به اندازه کافی نور و روشنایی وجود دارد. نور بیرون خیلی موثر است. این روش نوردرمانی نامیده می شود.

هدف از نوردرمانی تنظیم ساعت بدن شما می باشد، طوریکه شب ها زودتر احساس خواب آلودگی کنید و صبح نیز زودتر بیدار شوید. اگر با وجود این ها، علائم شما همچنان مشاهده می شوند، دچار سندروم تاخیری خواب هستید که درمان آن بسیار پیچیده تر می باشد، اما به هرحال هدف همان تنظیم و برنامه ریزی ساعت بدن می باشد.

چه عوامل دیگری باعث وجود این نشانه ها می شوند؟

الگوهای نامنظم خواب و کمتر از 8 ساعت خوابیدن، ممکن است علائم افسردگی باشند. در برخی موارد منظم ساختن ساعت خواب می تواند باعث بهبود وضعیت روحی فرد شود. در غیر اینصورت فرد باید حتما به پزشک مراجعه کند.

نگارنده: سمیه محمدی

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

 

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: