حقایقی جالب در مورد شخصیت

حقایقی جالب در مورد شخصیت

اين شخصيت ماست که ما را بدين گونه که هستيم در آورده است. شخصيت ما تقريباً بر تمام جنبه‌هاي زندگي ما اثر می گذارد. از انتخاب هايي زندگیمان گرفته تا چگونگي تعامل با افراد خانواده و انتخاب دوست و شریک عشقی مان، همه تحت تأثیر شخصیت ما می باشند. امَا چه عواملي شخصیت مان را تحت تأثیر قرار می دهد؟ آيا مي‌توانيم شخصيت مان را تغيير بدهيم يا آن که صفات کلّي شخصيت در طول زندگي ثابت باقي مي‌مانند؟

در مورد یافته های جالب محققان در مورد شخصیت بخوانید:

ترتيب تولّد مي‌تواند بر روي شخصيت اثرگذار باشد

حقایقی جالب در مورد شخصیتاحتمالاً شنيده‌ايد که مي‌گويند بچه اول معمولاً رياست‌طلب يا مسئوليت‌پذير مي‌شود در حالي که بچه آخر فاقد حس مسئوليت و تکانشگر است. آيا اين تصورات کليشه‌اي و قالبي درست هستند؟
طی دهه های گذشته، کتاب‌هاي عاميانه روان‌شناسي به موضوع تاثيرات ترتيب تولّد بر روي شخصيت فرد پرداخته اند، امّا تا همين اواخر شواهد محکمي براي اين گفته‌ها وجود نداشت. چند مطالعه تجربي که اخيراً صورت گرفته نشان داده‌اند که چيزهايي از قبيل ترتيب تولد و تعداد اعضای خانواده، در واقع مي‌توانند بر روي شخصيت اثر گذار باشند. حتي در يک مطالعه نشان داده شده که ترتيب تولّد مي‌تواند بر روي انتخاب دوست و شريک عاطفي نيز اثر بگذارد. کساني که بچه اول خانواده هستند تمايل بيشتري براي ارتباط برقرار کردن با کساني که آن‌ها نيز بچه اول هستند نشان داده‌اند، و همین طور بچه‌هاي وسط  با بچه های وسط و بچه‌هاي آخر با بچه های آخر  ترجیح داده اند دوست باشند.

 شخصيت تقريباً در طول زندگي پايدار و ثابت است

حقایقی جالب در مورد شخصیت براساس مطالعات طولاني و مفصّلي که بر روي شخصيت صورت گرفته است، اغلب بخش‌هاي اصلي و مرکزي شخصيت در طول زندگي پايدار و ثابت مي‌ماند. سه جنبه‌اي که با افزايش سن ما تغيير مي‌کنند عبارتند از سطح اضطراب، رفتار دوستانه و اشتياق به کسب تجربه‌هاي جديد.
براساس يافته‌هاي پل کاستا جونيور، پژوهشگر حوزه شخصيت، مدارکی وجود ندارد که شخصيت کلّي ما با افزايش سن تغيير مي‌کند. به گفته وي “چيزي که در طول زندگي تغيير مي‌کند نقش و اولويت‌هاي ماست. مردم ممکن است فکر کنند که شخصيت‌شان با افزايش سن تغيير يافته است امّا اين عادت‌ها، توان جسمي، وضعيت سلامتي، مسئوليت‌ها و شرايط آن‌هاست که تغيير کرده نه شخصيت بنیادین آنها”.

 صفات شخصيتي با برخي بيماري‌ها ارتباط دارند
حقایقی جالب در مورد شخصیتدر گذشته، تعدادي از ويژگي‌هاي مختلف شخصيتي در برخي بيماري‌هاي خاص، دخيل در نظر گرفته مي‌شد. براي نمونه، کينه‌ورزي و پرخاشگري غالبا با بيماري قلبي مرتبط در نظر گرفته مي‌شدند. اشکال کار در اينجا بود که با وجودي که برخي مطالعات چنين ارتباطي را نشان مي‌داد امّا برخي مطالعات ديگر گاهي اوقات نشانگر چنين ارتباطي نبود.
اخيراً پژوهشگران از يک روش آماري به نام فراتحليل  براي ارزيابي مجدد پژوهش‌هاي قبلي در مورد ارتباط بين شخصيت و بيماري استفاده کرده‌اند. بر اساس این مطالعه، ويژگي‌هاي شخصيت نوروتيک با پنج بيماري سردرد، آسم، التهاب مفاصل ، زخم معده و بيماري های قلبي مرتبط بودند.
مطالعه ی دیگری نیز نشان داد که کمرويي ممکن است با طول عمر کوتاه‌تر ارتباط داشته باشد.

حيوانات داراي شخصيت‌هاي متفاوتي هستند
حقایقی جالب در مورد شخصیتآيا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که حيوان مورد علاقه شما داراي شخصيتي است که آن را به کلي يگانه و منحصر به فرد مي‌سازد؟ پژوهشگراني که بر روي حيوانات تحقیق مي‌کنند دريافته‌اند که تمام حيوانات (از عنکبوت گرفته تا پرندگان و فيل‌ها) داراي شخصيت خاص خود، به همراه ترجيحات، رفتارها و خصلت‌هايي هستند که در طول زندگيشان پايدار باقي مي‌ماند.

 با وجودي که انتقاداتی که بر اين گونه پژوهش‌ها وجود دارد و آن‌ها را نوعي انسان‌انگاري يا نسبت دادن ويژگي‌هاي انسان به حيوانات مي‌دانند امّا پژوهشگران شخصيت حيوانات توانسته‌اند الگوهاي رفتاري سازگار و يکنواختي را شناسايي کنند که به طور تجربي قابل اندازه‌گيري و آزمايش مي‌باشند.

پژوهش‌هاي جديد مي‌گويد که پنج ويژگي اصلي و پايه‌اي شخصيتي وجود دارد
حقایقی جالب در مورد شخصیتدر گذشته، پژوهشگران بر سر اين که چند ويژگي اصلي شخصيتي وجود دارد اختلاف نظر داشتند. پژوهشگران اوليه نظير آلپورت 4000 ويژگي شخصيتي متفاوت را پيشنهاد مي‌کردند، در حالي که پژوهشگران ديگري نظير ريموند کاتل معتقد بودند که اين تعداد برابر 16 است. امروزه، بسياري از پژوهشگران شخصيت از «نظريه پنج عاملي شخصيت» پشتيباني مي‌کنند.

اين نظريه، پنج بعد شخصيتي مختلف که تشکيل دهنده شخصيت انسان هستند را چنين توصيف مي‌کنند:
❶   برون‌گرايي
❷  خوشایندی
❸   روانرنجورخویی
❹  گشودگی به تجربه
❺  وظیفه شناسی

 شخصيت بر اولويت‌هاي شخصي تأثيرگذار است
حقایقی جالب در مورد شخصیت
ممکن است از شنيدن اين که شخصيت شما مي‌تواند تأثير کاملي بر اولويت‌هاي شخصي شما داشته باشد، زياد تعجب نکنيد امّا حتماً از فهميدن اين که ميزان اين تأثير چقدر گسترده است، شگفت‌زده خواهيد شد. شخصيت منحصر به فرد و يگانه شما، از انتخاب دوست گرفته تا علاقه‌مندي به يک نوع موسيقي خاص، تقريباً بر هر انتخابي که در زندگي روزمره‌تان مي‌کنيد تأثيرگذار است.
براي مثال، با وجودي که شما ممکن است به خود بباليد که قبل از پشتيباني از هر نامزدي در انتخابات، تمام جنبه‌هاي مختلف را به دقت در نظر مي‌گيريد، امّا پژوهش‌ها نشان مي‌دهد که شخصيت شما نقش مهمي در اولويت‌هاي سياسي دارد. براساس مطالعه‌اي که توسط پژوهشگران دانشگاه تورنتو صورت گرفته است، افرادي که خود را محافظه‌کار مي‌دانند با عنوان ويژگي‌هاي شخصيتي نظم و ترتیب بالا شناخته می شوند، در حالي که کساني که خود را ليبرال مي‌دانند از نظر همدلي بالاتر از ديگران قرار دارند.
پژوهشگران معتقدند که اين نيازهاي شخصيتي نهفته براي حفظ نظم و ترتيب يا بيان همدلي، مي‌تواند تأثيري قوي بر اولويت‌هاي سياسي فرد داشته باشد.

 مردم مي‌توانند براساس پروفایل شما در فيس‌بوک، شخصيت‌تان را به طور دقيق مورد قضاوت قرار دهند
حقایقی جالب در مورد شخصیتهنگامي که به هويت آنلاین افراد فکر مي‌کنيد، ممکن است تصوّر کنيد که اغلب مردم سعي مي‌کنند که گونه ايده‌آلي از خود واقعي‌شان را نشان دهند. واقعيت اين است که در دنياي آنلاین، افراد اطلاعاتي که مي‌خواهند منتشر سازند را با دقت و وسواس بيشتري از حالت عادي انتخاب و گزينش مي‌کنند. مثلاً شما بهترين و جذاب‌ترين عکس خودتان را براي ارسال انتخاب مي‌کنيد و يا مي‌توانيد هرگونه اظهارنظري را قبل از اعلام، ويرايش کنيد و مورد تجديد نظر قرار دهيد. با کمال تعجب، يک مطالعه نشان مي‌دهد که پروفایل های فيس‌بوک ابزار خيلي خوبي براي انتقال دادن شخصيت واقعي شما هستند.
در اين مطالعه، پژوهشگران پرونده 236 دانشجوي آمريکايي را مورد بررسي قرار دادند. شرکت‌کنندگان همچنين پرسشنامه‌اي را که براي ارزيابي ويژگي‌هاي شخصيتي شامل برون‌گرايي، خوشایندی، وظيفه‌شناسي، روان رنجورخویی و گشودگی به تجربه طراحي شده بود تکميل کردند. سپس پژوهشگران، شخصيت شرکت‌کنندگان را براساس پروفایل هایشان مورد ارزيابي قرار دادند و نتايج آن را با نتايجي که از پرسشنامه‌ها به دست آمده بود مقايسه کردند. پژوهشگران دريافتند که شخصيت افراد براساس شرح‌حال فيس‌بوک‌شان به طور دقيق قابل شناسايي بوده است.

عوامل متعددي مي‌توانند در اختلالات شخصيت نقش داشته باشند
حقایقی جالب در مورد شخصیتتخمين زده مي‌شود که 10 تا 15 درصد افراد بالغ در آمريکا، نشانه‌هايي از حداقل يکي از اختلالات شخصيت را تجربه کرده باشند. پژوهشگران تعدادي از عواملي را که مي‌توانند در بروز اختلالات مختلف شخصيت، نظير اختلال  وسواس و اختلال شخصيت مرزي نقش داشته باشند، شناسايي کرده‌اند.
اين عوامل عبارتند از:

♦  ژنتیک
♦  رابطه با هم نوعان
♦  حساسيت بالا
♦ خشونت کلامي
♦ آسيب‌هاي دوران کودکي

ويژگي‌هاي اصلي شخصيت نادرند
گوردن آلپورتگوردون آلپورت، روان‌شناس، ويژگي‌هاي اصلي شخصيت را صفاتی توصيف کرده است که بر زندگي فرد سلطه دارند به حدّي که آن فرد غالباً با آن ويژگي شناخته مي‌شود. البته اين ويژگي‌ها نادرند. در بسياري موارد، افراد آنقدر به خاطر آن ويژگي معروف مي‌شوند که اسم واقعيشان مترادف آن نوع شخصيت مي‌شود. براي نمونه، منشاء اين اصطلاحات را در نظر بگيريد: فرويدي، ماکياولي، دون‌ژوان و ….
امّا در مورد اغلب قريب به اتفاق مردم، شخصيت تشکيل شده است از ترکيبي از ويژگي‌هاي اصلي و ويژگي‌هاي ثانويه. ويژگي‌هاي اصلي آن‌هايي هستند که پايه‌هاي اصلي شخصيت را مي‌سازند، در حالي که ويژگي‌هاي ثانويه به اولويت‌ها، نگرش‌ها و رفتارهاي وضعيتي ارتباط دارند.

 

حيوان خانگیتان مي‌تواند اطلاعاتي از شخصيت شما را آشکار سازد
حقایقی جالب در مورد شخصیت آيا خودتان را بيشتر طرفدار سگ مي‌دانيد يا گربه؟ براساس يک مطالعه، پاسخ شما به اين پرسش مي‌تواند اطلاعات مهمي درباره شخصيت شما را آشکار سازد.
در مطالعه‌اي که بر روي 4500 نفر صورت گرفته است، پژوهشگران از شرکت‌کنندگان پرسيده‌اند که خود را بيشتر دوستدار سگ مي‌دانند يا گربه. اين افراد همچنين پرسشنامه‌اي را تکميل کرده‌اند که به منظور ارزيابي و اندازه‌گيري ويژگي‌هاي اصلي شخصيت نظير برون‌گرايي، خوشايندي، وظيفه‌شناسي، تهييج‌پذيري و آزاد انديشي طراحي شده بود.
پژوهشگران دريافتند که کساني که خود را دوستدار سگ معرفي کرده‌اند، بيشتر برون‌گرا و علاقه‌مند به خوشحال کردن ديگران هستند، در حالي که کساني که خود را دوستدار گربه توصيف کرده‌اند، بيشتر درون‌گرا و محتاط مي‌باشند.
بنا به  گفته سام گوسلينگ، روان‌شناس دانشگاه تگزاس، اين نتايج مي‌تواند تأثير مهمي در حوزه درمان با حیوان خانگی داشته باشد. درمانگر پس از مشخص ساختن ويژگي‌هاي شخصيتي بيمار مي‌تواند نگهداري حيواناتي که بيشتر با شخصيت او تطبيق دارند را توصيه نمايد.

منبع:

Psychology.about


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

3 دیدگاه دربارهٔ «حقایقی جالب در مورد شخصیت»

    1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات تعلیم و تربیت

      دوست عزیز با سلام و سپاس از دقت نظر شما
      عکس روانشناس ( فروید) به عنوان مثالی ملموس برای محتوای مطلب از طرف سایت مرجع انتخاب شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *