سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

جراحی مغز بدون بیهوشی

مغز

مغز

سناتور ادوارد ام کندی به دلیل تومور وخیم مغزی مورد جراحی قرار گرفت و بیشتر بخش های تومور برداشته شد .یکی از جالبترین  نکات این جراحی این بود که سناتور در بخش هایی  از روند جراحی کاملا بیدار و به هوش بود و برای بقیه افراد هم این دو سوال پیش امد .

  1. چگونه ممکن است که بیمار در طی جراحی مغز بیدار باشد ؟
  2. چرا باید بیمار در طی جراحی مغز بیدار باشد ؟

تعداد زیادی از افراد بدون بیهوشی مورد جراحی زانو و یا سزارین قرار گرفتند زیرا اندام مورد نظر در این پروسیجر ها بی حسی میشد و با تزریق ماده بیهوشی عملکرد کلی اعصاب ان منطقه مختل میشد .نمیتوان از این تکنیک برای جراحی مغز استفاده نمودزیرا باعث از کار افتادگی قلب و دیگر ارگانهای حیاتی میشود .

در جراحی مغز ابتدا فرد با دارویی قوی ارام میشود و سر وی در موقعیت مناسبی قرار داده میشود .سپس جراح از یک سرنگ و سوزن برای تزریق ماده به تمام بافت های نرم (پوست ,بافت های ارتباطی زیر پوستی و پوشش استخوان )  و به داخل منطقه مورد نظر از سر استفاده میکند .بیمار به خواب میرود و هیچ چیزی حس نمیکند .تمام این لایه ها فیبر های  سنسوری حساسی دارند .سپس ماده بیهوش کننده منطقه مورد نظر را به طور کلی بی حس میکند و پس از ان پوست برش داده شده و استخوان جمجمه باز میشود .

جراح با توجه به اسکن های مغزی از پیش تهیه شده ,محل دقیق تومور را ارزیابی کرده و و به بخش مورد نظر میرود .به محض انکه تومور از منطقه مغز جدا میشود ,فرد  با دخالت متخصص بیهوشی بیدار میشود .جریان ماده ارام بخش کاهش یافته و فرد کاملا بیدار میشود . در هر صورت بیمار هیچ دردی ندارد .

ولی چرا باید بیمار در طی جراحی بیدار باشد ؟

بافت مغزی بسیار حساس میباشد و مسئول بسیاری از  اعمال حیاتی بدن است مانند بینایی ,حافظه و دیگر موارد .هدف جراحی این است که تومور به طور کامل برداشته شود و در عین حال کمترین اسیب به غشای سالم مغز وارد شود .

جراح به خوبی میداند که هر بخش از مغز مسئول کنترل کدام فسمت است و در صورتی که خیلی به مناطق حساس نزدیک باشد جانب احتیاط را رعایت میکند و البته خود بیمار هم هیچ دردی را حس نمیکند .

زمانی که تومور برداشته شود میزان ماده بیهوشی دوباره تنظیم شده و فرد دوباره به خواب میرود و استخوان جمجمه و پوست به حالت اولیه باز میگردد.

[divider]

نگارنده :فرحناز ال احمد 

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان الومینا    


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: