جدیدترین درمانهای میگرن و سردرد

جدیدترین درمانهای میگرن و سردرد

جدیدترین درمانهای میگرن و سردرد

سردردهای میگرنی بعنوان یکی از رایج‌ترین بیماریهایی شناخته میشود که در ایالت متحده‌ی آمریکا بیشتر از ۳ ملیون نفر به آن گرفتار هستند.

جای تاسف است که تا به امروزدرمان قطعی و کاملی برای کاستن از علایم متعاقب از سردردهای میگرنی شناسایی نشده است.

افراد مبتلا به میگرن غالبا در برابر مصرف داروهای مسکن مقاوم هستند و مصرف دواهایی عادی که برای این بیماران تجویز میشود بطور معمول بی فایده است.

بنابراین افراد مبتلا به سردردهای میگرنی به منظور کاستن دردهای خود وادار به استفاده‌ی یکسره مقادیر فراوانی داروهای مسکن و آرام کننده می‌شوند که این موضوع در بلند مدت می‌تواند پیامدهای جانبی بسیار خطرناکی برای استفاده از کنندگان داروها داشته باشد.

به همین سبب بخش زیادی از پژوهندگان در زمینه‌ی علوم پزشکی و سردرد در بررسی‌های خود به وارسی میزان اثربخشی و پیامدهای جانبی ماشی از روشهای مختلف درمان میگرن پرداخته اند.

در پژوهشی که پژوهشگران کالج شیکاگو در ایالات متحده انجام داده اند، برآیند بیانگر آنست که بهترین نوع درمان موجود برای آنهایی که از سردردهای میگرنی رنج میبرند ، شیوه درمانی بیوفیدبک است محققان اعتقاد دارند که بکارگیری شیوه درمانی بیوفیدبک برای افراد مبتلا به میگرن علاوه بر اثربخشی درازمدت ، هیچگونه عارضه‌ی جنبی برای بیماران نخواهد داشت.

این متخصصان بیان میکنند که شیوه درمانی بیوفیدبک حتی چنانچه به مدت زیادی هم مورد استفاده‌ی بیماران قرار گیرد هی چونه پیامدهای جانبی برای اشخاص در پی نخواهد داشت.

در تحقیقات علمی متعددی که در این حیطه انجام شده انواع گوناگون بیوفیدبک علی الخصوص استفاده ازبیوفیدبک الکترومیوگرافی که بر میزان انقباض و اسپاسم ماهیچه‌ها تاثیر میگذارد و نیز بیوفیدبک حرارتی که بر کنترل درجه حرارت بدن و کنترل قطر رگ‌ها تاثیر میگذارد ، بهترین، موثرترین و تنها شیوه درمانی بدون پیامد برای مبتلایان به میگرن است.

بخصوص در مورد افرادی که بدلیل شرایط خاصی مانند حساسیت نسبت به داروهای مسکن و آرام کننده ، اشخاصی که ممنوعیت استفاده از بعضی داروها را دارند و خانمهای حامله شیوه درمانی بیوفیدبک بهترین شیوه درمانی موجود است.

 

درمان بیوفیدبک برای انواع سردرد و میگرن

بیوفیدبک تکنیکی است که میتواند با مهیا کردن اطلاعاتی (بازخورد) از انقباض‌های عضلانی، درجه حرارت پوست، امواج مغزی و دیگر فرایندهای فیزیولوژیک بدن بیماران، در جهت آموزش شیوه‌های کاستن از استرس در افراد مبتلا شده به انواع میگرن و سر درد اثربخش واقع شود در این شیوه درمانی، حسگرهای کوچک فلزی که الکترود نامیده می‌شوند، به پوست فرد بیمار متصل می‌گردند و مقادیر تنش عضلانی و یا درجه حرارت پوست فرد بیمار را مقدار گیری میکنند.

به عنوان نمونه یک جواب استرسی درجه حرارت پوست را به علت تنگ کردن رگهای خونی کاهش میدهد در حالیکه یک جواب ریلکسیشن سبب گشاد شدن رگهای خونی و بنابراین گرم شدن پوست میشود .

برآیند بررسی‌های انجام گرفته بسیاری نشان از تغییر گردش خون در مغز هنگام حمله‌های میگرن و دوره‌های محو شدن درد در بین این حملات دارد.

با بکارگیری تمرینات بیوفیدبک، فرد می‌تواند گردش خون درون مغز خود را تحت اثر گذاشته و میزان درد را مناسب‌تر کنترل نماید .

بسیاری از بررسی‌ها بیوفیدبک مشخص کرده اند که این درمان هم در بالغین و بزرگسالان و هم کودکان سبب کاهش تناوب و طول مدت حملات سردرد شده است.

بطور همگانی ، تأثیرات بیوفیدبک قابل قیاس با بخش زیادی از داروهای استفاده شده برای سردردهای مزمن بوده است و میتواند به عنوان یک مداوا با اولویت بالا به منظور بهترشدن میگرن‌های تکرار شونده باشد.

بیو فیدبک و تمرینات ریلکسیشن میتوانند در بخش زیادی از دپارتمان‌های روانشناسی و روانپزشکی کلینیکها و مراکز مداوای بیماران در دسترس باشند.

آیا نوروفیدبک مداوای صددرصد و قطعی برای میگرن بشمار می‌آید؟


بطور قطع نمی‌توان گفت ولی در بخش زیادی از بیماران اثربخش بوده است.

گهگاهی به تنهایی و گاهی توام با داروها منتج به بهتر شدن فرد بیمار شده است.

البته بایستی مرحله درمانی را تکمیل نمود و فرد بایستی سبک و شیوه زندگی خود را تغییر بدهد از این جهت در غیراینصورت احتمال بازگشت وجود دارد.

فرد بیمار بایستی از محیط اضطراب و نگرانی زا دور باشد، خوراکی‌های سالم مصرف نماید، ورزش کند و در مجاور اینها از تکنولوژی نوروفیدبک یا تحریک مغزی استفاده نماید.


چه تعداد جلسه نیاز است ؟


شمار جلسات درمانی شدیدأ میگرن و شرایط زمینه‌ای فرد بیمار وابسته است ولی بطور متداول دوازده تا ۲۴ جلسه نوروفیدبک احتیاج دارد.

 

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی

روانشناس و درمانگر تخصصی بیوفیدبک


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

0 دیدگاه دربارهٔ «جدیدترین درمانهای میگرن و سردرد»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *