تحریک حس بویایی و درمان بیماری فراموشی

تحریک حسی

فقدان حس بویایی به دلیل فقر زینک در بدن میباشد و در صورتی که میخواهید میزان بیشتری از زینک به بدنتان برسد میتوانید از مواد غذایی مانند میگو ,تخم افتابگردان ,گردوی آمریکایی و یا قرص های زینک استفاده نمایید .

همچنین میتوان از یک مرطوب کننده استفاده نمود تا حس بویایی  شمابهتر شود .میتوانید کلکسیونی از انواع بوهای تند مانند ادویه ها و دارو های گیاهی تهیه کنید .سپس هر کدام را بو کنید و در حالی که چشمان خود را بسته اید جنس انها را تشخیص دهید و درباره خاطراتی مرتبط با ان بوها صحبت نمایید .این فعالیت بسیار لذت بخش است .

رایحه درمانی 

بیشتر روغن هایی که در بو درمانی مورد استفاده قرار میگیرند ,بوهای لذت بخشی دارند و تعدادی از انها مانند رزماری ,اسطوخودوس و نعناع بو های اشنایی دارند .

بو درمانی به مدتهای پیش باز میگردد ولی روش خای عصاره گیری انها در سالهای اخیر بسیار تغییر کرده است .تعدادی از عصاه هایی که برای درمان فراموشی موثرند شامل این موارد میباشند :

  • اسطوخودوس :این گیاه ارامش بخش میباشد و احساسات را متعادل میکند .همچنین ضد افسردگی بوده و برای درمان بیخوابی هم به کار میرود .میتوانید ان را در هنگام بعد از ظهر استفاده کنید تا خواب بهتری داشته باشید .
  • بادرنجبویه : این گیاه بیشترین تاثیر را بر بیماران آلزایمری دارد ولی هزینه بالاتری هم دارد 
  • نعناع :برای تحریک مغز و ارام سازی اعصاب به کار برده میشود .
  • رزماری :تحریک کننده و شادی بخش ,مغز و بدن را تحریک میکند و توانایی های شناختی و وضعیت روحی فرد را بهبود میبخشد 
  • ترنج :ارام بخش و بهبود دهنده احساسات .استرس را کاهش میدهد و بیخوابی را از بین میبرد .
  • دارو های ارام بخش و تحریک کننده گزینه خوبی برای درمان بیماری آلزایمر میباشند .همچنین ترکیباتی از این مواد تاثیر بیشتری بر درمان آلزایمر خواهد داشت .

دیگر روش های رایحه درمانی 

حتی بو ی حاصل از طبخ غذاهای لذیذ میتواند نوعی تحریک بویایی برای بیماران آلزایمری باشد و خاطرات دورشان را به انها یاداوری نماید .رایحه عطر ها هم کاملا مشخص است چقدر میتواند بیمار را به یاد فردی خاص و یا رخدادی بیندازد .میتوانید از گل های خوشبو در دکوراسیون خود استفاده نمایید تا ضمن زیبایی به بهبود رایحه فضای خانه شما کمک کنند .

[divider]

نگارنده :فرحناز ال احمد 

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان الومینا     

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *