تاثیر مدیتیشن مغز بر روی روابط

مدیتیشن و روابط

همه ما می دانیم که دوران کودکی تاثیرات قابل توجهی بر روی مغز انسان و روابط وی دارد. اما آیا دیگر نمی توان تاثیرات دوران کودکی بر روی مغز را تغییر داد؟

در حال حاضر شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهند تمرینات مدیتیشن با تمرکز حواس می تواند سیستم مغزی را بازسازی کند. در بخش های کلیدی می توان اتصالات عصبی را که از روابط بهتر حمایت می کنند، تقویت کرد. به 9 روش مختلف مغز می تواند طوری رشد کند که بداند چگونه و به شکلی پایدار دوست بدارد و دوست داشته شود.

همانطور که یک روانشناس به بیمار خود کمک می کند تا راه های رسیدن به احساس خوب را بشناسند، مهم ترین مزایای مدیتیشن با تمرکز حواس مجموعه ای 9 تایی است که در ادامه به آنها می پردازیم. حداقل 7 مورد از موارد نامبرده شباهت قابل توجهی به افرادی دارد که در شرایط سالم رشد کرده اند.

بنابراین اگر بتوانیم مغز خود را طوری تغییر دهیم که مانند افرادی با دستاوردهای سالم کار کند، مغزی خواهیم داشت مانند فردی که دوران کودکی شادی داشته است.

اکنون به این 9 مورد می پردازیم:

 1. مدیریت بهتر واکنش بدن

اضطراب و عصبانیت تاثیر خود را به سرعت و به راحتی بر روی بدن می گذارند. وقتی پس از یک روز سخت از محل کار به خانه می آیید، تنش و سرخوردگی در بدن شما نیست بنابراین با صحبت های اطرافیان بلافاصله عصبانی نمی شوید.

در واقع دکمه هشدار بدن شما مجددا تنظیم شده است. موارد مهم و حیاتی در روابط شما عبارت است از توانایی شما برای 1) تشخیص آنچه در حال رخ دادن است و 2) درک آنچه در مغز و بدن شما رخ می دهد که شما را در این موقعیت حفظ کرده و 3) دکمه هشدار خود را دریابید.

 1. تحمل عاطفی

توانایی برای اصلاح هر چه سریعتر حالات ناخوشایند، بدون نادیده گرفتن آنها به دلیل خشم، باعث می شود اضطراب و ناراحتی کمتری داشته باشید و بیشتر در معرض مسائل خوشایند قرار بگیرید.

تنظیم احساسات به معنای نادیده گرفتن یا انکار آنها نیست. مهم این است که قادر باشید با سهولت نسبی و اثر بخشی به عقب بازگشته و با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنید.

 1. دلبستگی بیشتر در تنظیم ارتباط بهتر

پژوهش های انجام شده در زمینه دلبستگی و رشد سالم مغز نشان می دهد که وجود شخصی که به وی دلبستگی دارید – کسی که به شما گوش می دهد – یکی از مهم ترین راه هایی است که مغز در مسیر رسیدن به رفاه تنظیم می شود.

در دوران کودکی و بزرگسالی همچنان افراد در حال یادگیری هستند. مدیتیشن با تمرکز حواس به شما کمک می کند تا یک ارتباط هماهنگ تر داشته باشید. شواهد جدید نشان می دهند که هر چه بیشتر ارتباط از نوع دلبستگی را تمرین کنید، احتمال بهتر شدن مسائل دیگر نیز وجود دارد.

 1. انعطاف پذیری در پاسخ

ما اغلب مجموعه نسبتا محدودی از چگونگی پاسخ گویی به موقعیت های مختلف داریم. برخی افراد زمانی که احساس شرم می کنند، سرزنش می کنند یا فریاد می زنند. برخی دیگر در صورتی که مورد انتقاد قرار بگیرند، حتی انتقاد مثبت و سازنده، گریه می کنند.

عادت های سیستم عصبی ما مانند موج الکتریکی به نظر می رسند، که باعث آسیب پذیری ما می شود. داشتن یک مدار عاطفی یک تفاوت اساسی ایجاد می کند – فضایی را ایجاد می کند تا یک پاسخ آگاهانه تر و با تمرکز حواس بیشتری ارائه دهید. مدیتیشن با تمرکز حواس میزان انعطاف پذیری ما را در واکنش هایمان افزایش می دهد.

 1. بهبود همدلی

تصورات غلطی در مورد همدلی وجود دارد. همدل بودن به معنای خواندن ذهن دیگران نیست. این مسئله ربطی به ترس نیز ندارد (به این معنا که به خاطر ترس از آسیب دیدن و عصبانی شدن فرد مقابل، وی را درک کنیم).

توانایی برای درک روحیات و ذهنیات فرد مقابل برای داشتن روابط سالم ضروریست، اما توانایی در انجام این کار بدون اینکه آگاهی خود را از حالت ذهنی خود از دست بدهید، بسیار مهم است. توانایی ذهن برای درک دیگران، بدون از دست دادن ذهنیات خود مسئله ای است که از طریق مدیتیشن با تمرکز حواس به خوبی انجام می شود.

 1. بهبود بینش

شناخت خود به یک شکل حقیقی و در یک چارچوب منسجم باعث کاهش میزان تحریک پذیری و حساسیت در برقراری ارتباط با دیگران می شود.

زمانی که مدیتیشن به طور منظم انجام می شود، توانایی برای توجه به آنچه به مغز مربوط می شود – افکار و احساسات ما چگونه هستند – افزایش می یابد. در این شرایط به طور فزاینده ای قادریم تفاوت بین وقایع گذرا و در حال تغییر را درک کرده و خود واقعی مان را بشناسیم. از طریق تمرین مدیتیشن مغز مجددا تنظیم شده و بیشتر و آسانتر خود واقعی تان را به خاطر می آورد.

حرکت اول یوگا

 1. انعطاف پذیری بیشتر در مقابل ترس

اگر قادرید با مسائلی که زمانی شما را می ترساند، راحت تر برخورد کنید و واکنشی احساسی نشان ندهید، تجربه خود را در یک رابطه بزرگسال با بزرگسال تغییر داده اید.

در روابط بسیار مهم است که زمانی که احساس ترس می کنید، قادر باشید آرامش خود را حفظ کنید. به این ترتیب واکنش ها و تعاملات شما تحت تاثیر هیجان و سردی ناشی از ترس قرار نمی گیرد. تحقیقات قانع کننده ای در مورد مکانیسم مغز وجود دارد که بر کنترل انعطاف پذیری مغز تاکید می کند و این بخش ها بسیار مشابه بخش هایی از مغز هستند که در واکنش به مدیتیشن با تمرکز حواس تغییر می کنند.

 1. افزایش شهود

شواهد شیمیایی و سلولی عصب به طور فزاینده ای حاکی از وجود مغز دوم در روده ما هستند. بسیاری از ما بروز احساساتمان در روده هایمان آشنا هستیم.

امعا و احشا و بقیه بدنمان – عضلاتمان، چشم، گوش، پوست و غیره – در حال حرف زدن با ما هستند. اکثر اوقات این پیغام ها را نادیده می گیریم، اما تمرکز حواس و آگاهی نسبت به آنچه بدن به شما می گوید، توانایی شما برای شناخت خودتان و آنچه در ناخودآگاه شماست را افزایش می دهد – در حقیقت آنچه که ما به آن شهود می گوییم.

آگاهی پیدا کردن و دقیق تر شدن – با استفاده از اطلاعات از بخش هایی غیر از مغز – توانایی شما را برای برقراری روابط آگاهانه با خودتان و دیگران را افزایش می دهد.

 1. افزایش اخلاقیات

تحقیقات مربوط به تمرکز حواس نشان داده اند که وقتی افراد مدیتیشن را یاد گرفته و به طور منظم تمرین می کنند، ادراک آنها از موقعیت خود در جهان تغییر می کند – چیزی که توسط اعضای خانواده تایید شده است. این افراد دلسوزتر می شوند، به بهترین شکل و با بهترین اصول کار خود را انجام می دهند و علاقه بیشتری به کارهای خوب اجتماعی نشان می دهند. این تغییرات بدین معناست که با کل جامعه یک رابطه سالم داشته باشید و نه فقط با نزدیکان خود.

لیست ارائه شده لیست مهمی است و نیاز به تمرین دارد و تمرین ساده است اما آسان نیست. محققان نشان داده اند که با 12 دقیقه تمرین هر مورد در روز می توان تغییراتی هر چند کوچک مشاهده کرد. بنابراین بهتر است این تکنیک ها را امتحان کنید.

منبع:
https://www.psychologytoday.com/blog/rewire-your-brain-love/200911/nine-ways-meditating-brain-creates-better-relationships

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

 • مریم عبداللهی 
 • روانشناس و نوروتراپیست 

ارائه خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک در شعبه کرج

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *