تاثیر متفاوت هورمون عشق بر زن و مرد

happy young couple sitting on sofa with cups of tea or coffee

هورمون عشق همیشه مطابق با نام خود عمل نمی کند: اکسی توسین هورمون عشق است که باعث بروز رفتار دوستانه در خانم ها می شود، اما در مردان حس رقابت ایجاد می کند.

بررسی ها نشان داده اند که تفاوت های رفتاری ناشی از فرهنگ و محیط است. در هر دو جنسیت اکسی توسین توانایی شرکت در موقعیت های اجتماعی را بهبود می بخشد. برخی تحقیقات نشان داده اند اکسی توسین در تعاملات منفی، مانند حسادت، نیز آزاد می شود.

اینکه چرا مردها بیشتر رقابتی هستند و زن ها دارای روابط اجتماعی قوی می باشند، حقیقتی است که با هورمون اکسی توسین ارتباط پیدا می کند. اکسی توسین گرچه هورمون عشق نامیده می شود اما بر روی زنان و مردان تاثیر متفاوتی دارد و همیشه عشق را به دنبال نخواهد داشت.

این هورمون به مردان کمک می کند موقعیت های رقابتی را تشخیص دهند، در حالیکه در زنان باعث توانایی تشخیص روابط دوستانه می شود.

زنان بیشتر به رفتارهای جمعی و خانوادگی تمایل دارند، در حالیکه مردان بیشتر اهل رقابت و تلاش برای بهبود وضعیت اجتماعی خود هستند.

هورمون اکسی توسین در موقعیت های اجتماعی مختلف در بدن آزاد می شود و بدن نیز در تعاملات اجتماعی مثبت، مانند عاشق شدن، ارگاسم، تولد و یا شیر دادن به نوزاد این هورمون را آزاد می کند. اما همانطور که قبلا نیز با آن اشاره شد در برهی رفتارها و واکنش های منفی نیز این هورمون آزاد می شود، ماند حسادت.

در آخرین تحقیقی که در این زمینه انجام شد محققان 62 شرکت کننده مرد و زن را مورد بررسی قرار دادند که سن این افراد بین 20 تا 37 سال بود.

نیمی از این شرکت کننده ها مقداری اکسی توسین دریافت کردند، در حالیکه نیمی دیگر دارو مصرف کردند. پس از یک هفته جای این دو گروه تغییر کرد، کسانی که قبلا اکسی توسین دریافت کردند اکنون دارو مصرف می کنند و بالعکس.

در فرایند این تحقیق نیز ویدئوهایی از تعاملات و برخوردهای اجتماعی این افراد مورد بررسی قرار گرفت. برای تحلیل این روابط از شرکت کننده ها سوالاتی پرسیده شد که توجه این سوال ها بیشتر بر روی دوستی، صمیمیت و رقابت بود. از شرکت کننده ها انتظار می رفت که پاسخ های خود را براساس موارد دیگری از جمله زبان بدن، ژشت های مختلف و حالت چهره ارائه دهند.

نتایج به دست آمده نشان داد که به طور کل اکسی توسین توانایی برخوردهای اجتماعی را بهبود می بخشد. زمانی که محققان تفاوت های بین دو جنسیت را مورد بررسی قرار دادند، دریافتند که مصرف این هورمون در مردان س رقابت را افزایش می دهد.

زمانی که مردی از همسرش تعریف می کند، علت این تعریف آرایش یا مدل موی جدید خانم نیست بلکه این هورمون ترشح شده در بدن مرد است که این جملات را بیان می کند.

طی تحقیقاتی که در آلمان در این زمینه انجام شد،پی به تاثیر دیگر هورمون اکسی توسین بردند. محققان دریافتند که آزاد شدن هورمون اکسی توسین در بدن مردان باعث می شود همسر خود را جذاب تر ببینند.

یکی از متخصصین در این زمینه می گوید: اکسی توسین سیستم پاداش را در مغز مردان فعال کرده و همین امر باعث می شود مردان پارتنر خود را بسیار جذاب تر از دیگر زنان ببینند. به هرحال این هورمون در زمان بوسیدن یا در آغوش گرفتن دیگران نیز آزاد می شود اما باعث نمی شود آنها نیز جذاب تر تلقی شوند.

منبع:

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2557013/How-love-hormone-doesnt-live-Oxytocin-make-women-friendly-men-competitive.html

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

0 دیدگاه دربارهٔ «تاثیر متفاوت هورمون عشق بر زن و مرد»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *