تاثیر تنبیه فیزیکی بر سلامت روان کودکان – روانشناس کودک

تاثیر تنبیه فیزیکی بر سلامت روان کودکان

 

روانشناسان می گویند : تنبیه کودکان به عنوان یک نوع مجازات ممکن است آنها را به این نوع رفتار تهاجمی تر ،تشویق کند.

روانشناسان به خاطر تأثیری منفی و به شدت مخرب تنبیه که می تواند در سلامت روانی کودک  داشته باشند، خواستار حذف تنبیه فرزندان در خانه شدند.

 

جانا دریوایز، رئیس AEP،در کنفرانس TUC سالانه در منچستر در مورد

چگونگی تاثیر تنبیه فیزیکی بر سلامت روان کودک صحبت کرده و پیام های خفیفی را درباره تداوم خشونت عنوان کرد.

وی بیان کرد که تنبیه فیزیکی کودک منجربه تشویق وی در جهت رفتارهای تهاجمی و خشونت آمیزتر میشود.

علاوه بر این، او از چندین کشور نام برد که تنبیه فیزیکی بچه ها به طور کامل ممنوع است از جمله : سوئد، ایرلند، اسپانیا، آلمان و پرتغال .

 

تفاوت بین انضباط و مجازات فیزیکی

مجازات فیزیکی یا بدنی استفاده از زور برای ایجاد درد، اما آسیب نیست، برای اصلاح یا کنترل رفتار اشتباه است.

اگرچه محققان تلاش می کنند بین مجازات جسمی و سوء استفاده متمایز شوند، این کار بسیار سخت است و توافق عمومی در مورد خط تقارن بین مجازات جسمانی و سوء استفاده فیزیکی وجود ندارد.

برخی از والدین اغلب به طورخشونت آمیز و غیر مجرمانه از نظر جسمی فرزند خود را مجازات می کنند و اینکه آیا این مجازات فیزیکی برای اصلاح کودکان است یا دلیل دیگر ؟

نظم و انضباط، رشد اخلاقی، هدایت احساسی و جسمانی کودکان است که کودکان را قادر می سازد وقتی که آنهابزرگ تر میشوند مسئولیت خود را بر عهده بگیرند (Holden 2002، Wissow 2002).

آموزش برای شناخت مرزهای آنچه که قابل قبول است و غیر قابل قبول است  به کودکان باعث می شود آنها از ارزش ها و اقدامات قابل قبول در خانواده و جامعه خود آگاهی یابند.

نظم و انضباط می تواند مثبت باشد، برای مثال، ستایش از کودک برای انجام کاری خوب یا برای متوقف کردن کاری بر یا بی نظمی و بی انضباطی می تواند منفی باشد برای مثال، یک کودک را به خاطر اشتباه انجام دادن کاری تنبیه کردن.

نظم مثبت معمولا شامل کمک به کودکان در درک اینکه چرا رفتار خاص غیر قابل قبول است و رفتارهای دیگر قابل قبول است. انضباط انحصاری بر روی انجام دادن آنچه که گفته شد تمرکز می کند تا از چیزی غیرمعمول جلوگیری کند.

اغلب تمایز بین نظم و انضباط “قدرت قاطع” و “القایی” ایجاد می شود. روشهای انضباطی قدرتمند شامل پیگیری رفتار نامناسب کودک با پیامد منفی (تقلب، تهدید، لغو امتیازات) بدون توضیح یا توجیه است.

روش های القایی شامل تنظیم محدودیت ها، ایجاد عواقب منطقی، استدلال و توضیح است.

 

روش های مختلف مجازات فیزیکی و سایر روش های تربیتی میتواند هر کدام مشکلاتی را بهمراه داشته باشد.

 

 

در واقع خیلی دقیق نمیتوان تاثیر مجازات را بر کودکان متوجه شد زیرا :

این امکان وجود ندارد که کودکان به صورت تصادفی به گروه های مجازات وعدم مجازات اختصاص داده شوند، بنابراین ایجاد یک رابطه علی بسیار دشوار است.

مشكلات دیگر متغیرهای سردرگمی هستند (متغیرهای دیگر كه با مجازات مرتبط هستند و از جدا شدن آنها دشوار است)، محدودیتهای نتایج (مثلا گزارش های گذشته توسط والدین یا كودكان)، تعریف مجازات (و تشخیص آن از سوء استفاده فیزیکی)، و فقدان از عمومی بودن به دلیل جمعیت نمونه های محدود (به عنوان مثال نمونه های بالینی یا نمونه های اروپایی تنها).

 

بسیاری از مطالعات ارتباط مثبت بین مجازات بدنی و معیارهای مختلف رفتار کودک را نشان داده اند، اما بیشتر این مطالعات از نظر مقطعی و همبستگی طراحی شده اند.

مطالعات به سادگی همبستگی  رابطه دو یا چند متغیر را در یک نقطه مشخص در زمان نشان می دهند و توانایی آنها برای نشان دادن علیت محدود است.

با این حال، استدلال به همان اندازه قابل قبول وجود دارد که رفتار تهاجمی ممکن است متغیری علی باشد که منجر به مجازات والدین می شود، به عنوان مثال کودکان غیر سازگار مجازات بیشتری را از والدین خود می گیرند، با این حال، اکثر محققان فکر می کنند که یک اثر دو طرفه وجود دارد که هر دو متغیر هر دو باعث ایجاد و تاثیر دیگران می شوند.

 

 

 

منبع1

منبع2

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست
  • درمانگر تخصصی کودکان

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *