تاثیر تروما بر زندگی و شخیصت افراد

%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%85%d8%a7-%d8%a8%d8%b1-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c

به یاد دارم زمانی را که به عنوان دانشجوی سال دوم در کلاس روانشناسی شخصیت نشسته بودم و از استاد پرسیدم که آیا سختی ها می توانند افراد را تغییر دهند. او سرش را تکان داد و سپس توضیح داد که چگونه درگیری های شدید خانوادگی می تواند اثرات روانی بر روی فرد بگذارند.

در آن زمان شخصی را می شناختم که تغییرات زیادی کرده بود. این شخص غریبه بود، اما می دانستم که اخیرا مشکلات زیادی را تحمل کرده است. از آن زمان همیشه به این فکر می کردم که آیا تنش و اضطراب باعث تغییر افراد می شود یا خیر.

استفان جوزف و همکارانش پرسشنامه ای را منتشر کردند تا تغییرات مثبت ناشی از سوانح و تروماها را ارزیابی کنند. برخی جنبه های مثبت مربوط به رویدادهای ناگوار عبارتند از افزایش اعتماد به نفس، ارزش نهادن به خود، کنترل بیشتر امور، تعیین هدف و برقراری رابطه نزدیک با دیگران. به هرحال اگر امتیاز شخصی در این پرسشنامه کم شود، تکلیف چیست؟

اگر شما در بیشتر موارد نمره کمتر از 3 دریافت کنید، آیا این مسئله باعث بروز مشکلات قابل توجه می شود؟ آیا این مسائل منجر به بروز مشکل با خانواده، دوستان و یا همکاران می شود؟ آیا سعی کرده اید با مشکلات مقابله کنید؟

با توجه به بررسی های انجام شده واکنش های معمول به تروما عبارتند از غم و اندوه و افسردگی، علائق افراد به فعالیت های مختلف کاهش پیدا می کند و فرد به برنامه های آینده بی تفاوت می شود و یا احساس ناامیدی آشکار خواهد داشت.

به علاوه تروما دیدگاه فرد را نسبت به دنیا و خودش تغییر می دهد. بدبینی افزایش و توانایی فرد برای اعتماد به دیگران کاهش پیدا می کند. اگر فرد قبلا دنیا را به عنوان مکانی امن تلقی می کرد، پس از تروما دنیا برایش به مکانی خطرناک تبدیل می شود. متاسفانه برخی افراد برای مقابله با اضطراب ناشی از تروما به راه حل های ناسالم (مانند مواد مخدر یا الکل) رو می آورند که به درگیری و استرس بیشتر منجر می شود.

با این حال اگر احساس فقدان می کنید، می توانید مسیر بازگشت را پیدا کنید. مقابله با شرایط و یادگیری از سختی ها منجر به رشد شخصیتی می شود، اما پیشنهاد می شود برای مقابله با تروما به بیش از تکنیک های مقابله شناختی بپردازید.

برقراری یک برنامه منظم و آشنا اضطراب را کاهش می دهد، ذهن را مشغول به انجام فعالیت ها نگه می دارد (مانند خواندن کتاب یا تماشای فیلم) و انرژی را به چارچوب تعیین شده هدایت می کند. برقراری ارتباط با دیگران می تواند به ارتباط بیشتر شما با زندگی کمک کند. خانواده، دوستان و عزیزان می توانند حامیان خوبی باشند.

احساس درماندگی را با کمک کردن به دیگران به چالش بکشانید و به این ترتیب نگرانی ها و ناامنی هایتان دیگر مرکز توجه نخواهند بود. برخی از این فعالیت ها عبارتند از کمک های داوطلبانه، اهدای خون یا آرام کردن یک دوست. اگر همچنان در این باره دچار مشکل هستید، بهتر است به مشاور مراجعه کنید.

اگر بخواهم به سال دوم دانشجویی خود برگردم بهتر است بگویم آن شخص نامبرده همان کسی بود که تا حدی می شناختم، اما به ظاهر تغییراتی کرده بود. به همین دلیل عمیقا اعتقاد دارم که تروما باعث تغییر افراد می شود.

منبع:

http://psychcentral.com/blog/archives/2013/10/21/how-trauma-transforms-what-you-can-do-to-help/

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *