تاثیرات یائسگی بر خانم ها

یائسگی
یائسگی

بسیاری از خانم ها در دوره یائسگی دچار اضافه وزن می شوند. این اضافه وزن گاهی به یائسگی مربوط می شود و گاهی روش های درمانی و پیامدهای آن منجر به اضافه وزن می شوند. یکی از روش های درمانی مربوط به این دوران هورمون درمانی است. با این حال شواهد علمی کافی در مورد ارتباط بین یائسگی یا هورمون درمانی و افزایش وزن در میانسالی وجود ندارد.

سن و سال و سبک زندگی افراد عوامل مهمی در افزایش وزن می باشند. بالا رفتن سن باعث کاهش سوخت و ساز بدن می شود. توده بدن با افزایش سن کاهش می باد، در حالی که در بزرگسالی چربی بدن تجمع پیدا می کند. بنابراین باید به اندازه کافی ورزش کنید تا وزن ایده آل شما زیاد تغییر نکند.

به طور کل خانم ها در سنین 40، 50 و 60 سالگی فعالیت های جسمی کمتری دارند. با بالارفتن سن کالری کمتری در بدن سوزانده می شود، چرا که فعالیت کمتر است و توده چربی و در نتیجه وزن افزایش می یابد.

آیا یائسگی بر روی شکل بدن تاثیر می گذارد؟

گرچه این فرایند به طور مستقیم باعث بالا رفتن وزن نمی شود، اما باعث بروز تغییراتی در ترکیب بدن و توزیع چربی می شود. بررسی های متعدد درباره قبل این دوران نشان داده اند که مستقل از سن، این دوره با چربی شکم و کاهش توده عضلانی بدن همراه است. این یافته ها نشان می دهند یائسگی در تغییر شکل بدن زنان نقش مهمی دارد. تا قبل از این دوره باسن و ران بزرگتر هستند و وزن بیشتر زیر کمر است (بدن به شکل گلابی است)، اما با شروع یائسگی شکم و کمر بزرگتر می شوند و وزن بیشتر در قسمت بالا تنه قرار می گیرد (بدن به شکل سیب است). با این حال در رابطه با تاثیر دقیق یائسگی بر روی شکل بدن بررسی های بیشتری لازم است.

اضافه وزن خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها، از جمله بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع 2، فشار خون بالا، آرتروز و برخی از انواع سرطان ها (از جمله سرطان پستان و روده بزرگ) را افزایش می دهد. علاوه بر تاثیر این شرایط بر روی سلامت جسمی خانم ها، یائسگی بر روی عملکرد جنسی آنها نیز تاثیر می گذارد، باعث کاهش انرژی، کاهش تحرک، تصویر ضعیف نسبت به خود و بروز مشکلات دیگر می شود.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *