تاثیرات خواندن کتاب بر مغز

%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%af%d9%86-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d8%b1-%d9%85%d8%ba%d8%b2

کتاب و خواندن آن گاهی در معرض انقراض به نظر می رسند. پس از انجام یک تحقیق در سال 2006 مشخص شد افرادی که متنی را در صفحات اینترنت می خوانند، در حقیقت تنها 20 درصد محتوا را می خوانند (این افراد در هنگام خواندن محتوا به ابتدای هر خط نگاه می کنند و سپس به دنبال لغات مهم هستند.). در واقع خواندن رو به اتمام است، ما چگونگی کتاب خواندن را فراموش کرده ایم. تلفن های همراه و تبلت ها این موهبت را در ما از بین برده اند.

به یاد داشته باشید که کتاب خواندن  بر روی مغز و زندگی ما تاثیر می گذارد. کتاب خواندن باعث کاهش اضطراب، تکامل مغز و حافظه و بهبود همدلی می شود و ابزاری قدرتمند و موثر برای ما انسان ها محسوب می شود. در ادامه به 7 مزیت فوق العاده مربوط به کتاب خواندن اشاره می کنیم که محققان طی تحقیقات مختلف آنها را کشف کرده اند.

  1. خواندن کتاب اضطراب را کاهش می دهد و در این زمینه تاثیری بیشتر از موسیقی دارد.

کتابخانه شما به سلامت جسمی تان بسیار کمک می کند. در سال 2009 محققان دریافتند که اگر نیم ساعت از وقت خود را به کتاب خواندن اختصاص دهید، خیلی بیشتر از روش های سنتی، مانند نوشیدن یک فنجان چای یا گوش دادن به موسیقی، به کاهش اضطراب کمک می کند.

کتاب خواندن اضطراب را بیش از 68 درصد کاهش می دهد که درصد چشمگیری است. دانشمندان معتقدند علت آرامش ذهنی در هنگام خواندن کتاب فرار از واقعیات و تمرکز فیزیکی است. غرق شدن کامل در یک کتاب تمرکز بدن بر روی ماهیچه ها را کمتر می کند.

  1. سرعت خواندن از روی کاغذ نسبت به خواندن از صفحات الکترونیک کمتر است، اما آنچه را می خوانید بیشتر به خاطر می سپارید.

ممکن است در زمان خواندن مطلب خود از روی کتاب احساس کنید سرعت کمتری دارید و در زمان خواندن همان مطلب با تبلت خود سریع تر پیش می روید، اما بهتر است بدانید مطلبی را که با کتاب می خوانید تا مدت ها در ذهن خواهید داشت.

  1. کتاب خواندن به توسعه تدریجی مغز کمک می کند.

با شروع خواندن در سال ها پیش، مغز انسان شاهد تکامل بیشتری بود و به جذب اطلاعات متفاوت ترغیب شد. خواندن نقش بزرگی در تفکر و ژنتیک انسان داشته است.

  1. ما به استعاره های موجود در کتاب ها واکنش فیزیکی نشان می دهیم.

بررسی ها نشان داده اند که استعاره ها بسیار فیزیکی تر از آن چیزی هستند که تصور می کنیم. بررسی اسکن MRI مغز افرادی که استعارات را می شنوند در مقایسه با کسانی که جمله اصلی را می شنوند، نشان داد که در هنگام شنیدن استعاره بخشی از مغز فعال می شود که در هنگام لمس یک شی از خود واکنش نشان می دهد. در حقیقت این استعارات به وضوح درک و احساس می شوند.

  1. خواندن داستان باعث بهبود مهارت های اخلاقی می شود.

خواندن داستان باعث بهبود دیدگاه های خواننده می شود. اما اکنون محققان معتقدند علاوه بر این خواندن داستان باعث بهبود مهارت های اخلاقی و انسانی در افراد نیز می شود.

  1. خواندن در مورد شخصیت های پیچیده مغز را مجاب می کند تا در مورد آنها بنویسد.

مغز دارای روش های متعددی برای تفسیر و به خاطر سپردن نمادهای زبان می باشد. اما جذاب ترین روش های ارائه شده توسط مغز زمانی رخ می دهد که ما یک مطلب پیچیده و ناآشنا را بخوانیم. به نظر می رسد که مغز حروف را می نویسد.

  1. خواندن شعر باعث بهبود حافظه می شود.

به نظر می رسد شعر به همان روشی مغز را تحریک می کند که موسیقی این کار را انجام می دهد. شعر با نیمکره راست مغز ارتباط برقرار می کند که عواطف را تنظیم می کند. به علاوه شعر باعث تامل بیشتر و تقویت حافظه می شود.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

ارائه خدمات نوروفیدبک جهت ارتقای عملکرد ذهنی و توجه و تمرکز در تمامی شعب

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *