بی خوابی منجر به تغییرات ژنتیکی میشود یا بلعکس؟

 

بی خوابی

خواب ناکافی منجر به طیف وسیعی از مشکلات خواب میشود از جمله : دیابت ، بیماری های قلبی – عروقی ، افسردگی ،عملکرد  ضعیف سیستم ایمنی و زوال شناختی .

همه ما در مورد خطرات مرتبط با خواب آگاهی هایی داریم اما اینکه چرا بی خوابی و مشکلات مربوط به خواب چنین مشکلاتی را ایجاد  می کند اطلاعات کمی در دسترس است.

تحقیقات جدید ممکن است برخی از بینش های مهمی  را در مورد چگونگی تاثیر خواب  برسلامت  ارائه دهد ، یک مطالعه جدید نشان می دهد که خواب به طور قابل توجهی می تواند فعالیت ژن های طبیعی  را مختل و مهار کند از جمله ژن هایی که با استرس، سیستم ایمنی بدن ، التهاب، سوخت و ساز بدن  و ضرباهنگ شبانه روزی مرتبط است و آنها را  تحت تاثیر قرار می دهد . گروهی از محققان به رهبری دانشمندان در دانشگاه انگلستان سوری تاثیر خواب بر عملکرد ژن را مورد بررسی قرار  دادند و متوجه شدند که:

 یک هفته خواب کم ، فعالیت بیش از 700 ژن را تغییر داده است ، در این مطالعه تلاش های مشترک در میان افراد متخصص در علم خواب، ژنتیک ، فیزیولوژی و بیو انفورماتیک بوده است.

در این مطالعه بر روی 26 بزرگسالی که در هفته اول : کمتر از 6 ساعت ، در هفته دوم : 8.5 ساعت ، آزمایش انجام شد.

محققان نمونه های خونی این افراد را مورد بررسی قرار گرفتند و مورد تجزی تحلیل قرار دادند و هرگونه تغییرات ژنتیکی را ثبت کردند نتایج نشان داد که قرار گرفتن در معرض نور و مواد غذایی می تواند بر فعالیت ژن هایی که در خواب موثر هستند تاثیر گذار باشد وبا خواب کم دامنه  ظهور برخی از این ژن ها کاهش می یابد و با خواب کافی آنها افزایش می یابند.

که این ژن ها می توانند با کمبود خواب بر روی امراضی که در بالا گفته شد تاثیر گذارند.

خوب بخوابید و اگر نمی توانید خواب کافی داشته باشید بهتر است با یک پزشک متخصص مغزو اعصاب ملاقاتی داشته باشید.

منبع :

Psychologytoday

[divider]

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ، روانشناس و نوروتراپیست و درمانگر اختلال خواب


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *