بیوفیدبک و درمان سردرد

سردرد و بیوفیدبک

بیوفیدبک یک روش درمانی برای کودکان – یا هر فرد بیماری – است که به دنبال یک روش کنترل طولانی مدت برای سردرد بدون نیاز به دارو می باشد. پزشکان بیوفیدبک را برای درمان سردردهای میگرنی پیشنهاد می دهند تا به بیمار کمک کنند بین درمان های پزشکی، روش های جایگزین و تغییرات در سبک زندگی به تعادل برسند. در روش بیوفیدبک بیمار نقش مهمی در رسیدن به سلامت جسمی خود دارد.

بیوفیدبک چیست؟

در 35 سال گذشته تحقیقات مداوم نشان داده اند که بیوفیدبک یک ابزار درمانی مناسب است برای درمان بسیاری از اختلالات، از جمله سردرد، فشار خون بالا، بیماری رینود، گرفتگی عضلات، اضطراب مزمن، اختلال در عملکرد عضبی – عضلانی، صرع، بی خوابی، آسم و بیماری های دیگر.

بیوفیدبک برای میگرن به عنوان یک روش درمانی علمی و غیردارویی برای میگرن اثبات شده است که بیماران هر روزه برای کنترل علائم سردرد و کاهش تعداد دفعات بروز سردرد استفاده می کنند. این روش یک مهارت اکتسابی است که می تواند برخی واکنش های بدن را در مقابل درد تغییر داده و درد را کاهش دهد یا حتی از بین ببرد.

بیوفیدبک چگونگی کنترل عملکردهای بدن را به شما آموزش می دهد، عملکردهایی مانند ضربان قلب، فشار خون و تنش عضلانی که تصور می شود خارج از کنترل می باشند. تحقیقات بسیاری در این زمینه نشان داده اند که با تمرین روزانه می توان کنترل این عملکردها و چگونگی استفاده موثر از آنها را به بیماران آموزش داد. در واقع این تحقیقات نشان داده اند که 85 درصد بزرگسالان و 90 درصد کودکان که تکنینک های دما و الکترومیوگرافیک (ENG) را در بیوفیدبک فرا می گیرند، کاهش قابل توجهی در شدت، مدت و دفعات سردرد مشاهده می کنند.

بیوفیدبک چگونه به بهبود میگرن کمک می کند؟

درچه حرارت بدن و تنش عضلانی تحت تاثیر استرس و فشار قرار می گیرند. آموزش بیوفیدبک در مورد چگونگی انجام این فرایندهای غیرارادی و پاسخ آنها به استرس به شما اطلاعاتی ارائه می دهد. با دنبال کردن این واکنش ها می وتوانید واکنش بدن خود را به استرس کنترل کرده یا حتی آن را تغییر دهید. به ویژه بیمارانی که قادر به تشخیص و کاهش تنش عضلانی یا گرمای دست خود هستند، سردردهای کمتر و خفیف تری تجربه می کنند.

زمانی که بیمار تلاش می کند واکنش بدن خود را تحت تاثیر قرار دهد، ابزار مختلفی واکنش بدن را کنترل می کنند – واکنش هایی مانند تنش عضلانی یا دمای پوست. با تلاش و تمرین کافی و با کمک متخصصان حرفه ای و آموزش دیده، بیمار به تدریج حواس فیزیولوژیکی و نشانه های بدن را می آموزد که پس از آن می توان ابزار را برداشت. زمانی که این اتفاق می افتد، می توانید از این تکنیک هر زمان و در هر مکانی استفاده کنید.

اثر بخشی بیوفیدبک بر روی میگرن چگونه است؟

زمانی که بیمار این نوع درمان را به خوبی می پذیرد و قادر است این روش را به به طور منظم مورد استفاده قرار دهد، نتیجه آن بارز خواهد بود. در برخی موارد بیماران به میزان 45 تا 60 درصد کاهش سردردهای میگرنی و تنشی را تجربه کرده اند – که این میزان معادل تاثیر برخی داروهاست. بهترین حالت درمان زمانی است که روش بیوفیدبک با مصرف دارو ترکیب شود.

در کلینیک ما آزمایشگاه هایی به انجام درمان بیوفیدبک اختصاص داده شده اند و متخصصان حرفه و آموزش دیده ای حضور دارند که در فرایند درمانی گام به گام همراه شما هستند.

انجام روش بیوفیدبک برای درمان سردردهای شما بدون دارو در شعبه شریعتی و کرج انجام میپذیرد.

منبع:

https://www.diamondheadache.com/treatments/biofeedback

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست

جهت انجام بیوفیدبک برای سردردهای میگرنی با ایشان در شعبه شریعتی و کرج اینجا کلیک کنید

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

4 دیدگاه دربارهٔ «بیوفیدبک و درمان سردرد»

    1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

      سلام
      بله البته به میزان و شدت آن نیز بستگی دارد .نیازاست یک جلسه تست انجام شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *