بهترین راه مقابله با افکار منفی چیست؟

گسلش شناختی

راه حل آمیختگی شناختی، گسلش شناختی است. گسلش شناختی فرآیندی است که در آن افراد، افکار را فقط به صورت افکار تجربه می کنند_ یعنی به صورت رویداد زودگذری که نیاز به پاسخ مستقیم، چالش، یا کنترل ندارند. برای مثال، تصور کنید شما این فکر را دارید که همسر من خیانتکار است. آمیختگی با این فکر باعث می شود که با آن مثل یک حقیقت مطلق رفتار کنید و بر این اساس با شروع یک دعوا به این فکر پاسخ دهید. اما از طرف دیگر گسلش، باعث می شود به این فکر به عنوان یک رویداد کلامی گذرا نگاه کنید نه به عنوان یک حقیقت و در نتیجه ضرورتی برای پاسخ دادن به آن نبینید.

تکنیک های گسلش

انسان ها، با سابقه ی غرق شدن در زبان و پاسخ دادن مطابق با زبان، بسیار مستعد آمیختگی هستند و زیاد در گسلش خود به خودی درگیر نیستند. اما، ACT گسلش را به عنوان یک مهارت مهم که افراد می توانند در جهت حفظ سلامت روانشناختی خود بیاموزند می بیند، و متخصصان ACT تعدادی تکنیک به منظور تسهیل گسلش آموزش می دهند. یکی از این تکنیک ها تجسم یا مراقبه ی “برگ هایی در جریان رود” است، که در طی آن، فرد تصور می کند که هر یک از افکارش را داخل برگ هایی که در داخل یک رود شناور هستند قرار می دهد. این کار به فرد اجازه می دهد تا افکار را فقط به عنوان افکار ببیند، به جای اینکه در آن ها “گرفتار شده” و به آن ها پاسخ دهد. برای اطلاعات کامل تر در مورد تمرین “برگ هایی در جریان رود” اینجا کلیک کنید.

تکنیک دیگر تکرار کلمات یا عبارات است تا زمانی که معنی تحت اللفظی شان را از دست بدهند. مثال معمول این تمرین استفاده از کلمه ی “شیر” است. با تکرار مکرر این کلمه با صدای بلند (شیر، شیر، شیر،…)، فرد شروع به تجربه ی این کلمه به صورت یک صدا می کند نه به صورت یک کلمه ی معنی دار، و بنابراین معنای تحت اللفظی کلمه از بین می رود. هردوی این تکنیک ها می توانند برای هر فکری استفاده شوند، اما، به طور ویژه زمانی به عنوان تکنیک های درمانی موثر هستند که برای افکار منفی و نگران کننده استفاده شوند. از طریق گسلش شناختی، برای مثال، این فکر که  من دوست داشتنی نیستم، ممکن است فقط به عنوان یک فکر پاسخ داده شود و بنابراین به احتمال کمتری ممکن است باعث اجتناب ناکارآمد شود.

رابطه ی گسلش و پذیرش

گسلش در کنار پذیرش کار می کند. همان طور که در بالا اشاره شد، پذیرش به معنی پذیرفتن رویدادهای روانشناختی همان گونه که هستند و بدون تلاش برای اجتناب از آن ها یا تغییر آن ها است. بعلاوه، مهم نیست که هر تجربه ی درونی ممکن است چقدر منفی به نظر برسد، این فقط زمانی است که فردی این محتوای ذهنی را در یک مفهوم مشخص که از نظر روانشناختی مضر خواهد بود حفظ کند. این مفهوم یک آمیختگی شناختی است، که همان طور که توضیح داده شد، زمانی به وجود می آید که افراد به محرک ها براساس معنای تحت اللفظی چارچوب های ارتباطی خود پاسخ می دهند (به عبارتی به افکار خود می چسبند). از طرف دیگر، گسلش، به معنی پاسخ به تجربه ی بیرونی محرک هاست یعنی همانگونه که هستند نه پاسخ دادن به برداشت خودمان از محرک ها و تصویر ذهنی ای که از آن ها داریم.

تصور افکار به صورت برگهایی که در جریان رود شناورند و شنیدن این افکار که بارها و بارها با صدای بلند تکرار می شوند هردو مثال هایی از مفاهیم هستند که ممکن است در آن ها تبدیل کارکردها کمتر باشد و بنابراین احتمال پاسخ دهی مشکل ساز نیز کمتر است.

بنابراین، تکنیک های گسلش شناختی به جای تغییر شکل افکار، فراوانی آن ها، یا مفاهیمی که به وجود می آورند، به وسیله ی تغییر کارکردهای نامطلوب افکار کار می کنند. هدف این تکنیک ها کاهش غلبه ی کارکردهای تحت اللفظی تجربیات درونی به وسیله ی ایجاد یا تقویت پاسخ های جایگزین به چنین تجربیاتی است. نتیجه ی تمرین های گسلش معمولا کاهش باورپذیری یا وابستگی به افکار یا سایر رویدادهای درونی، به جای تغییر فوری در فراوانی آن ها می باشد. برای مثال، فردی را تصور کنید که اغلب تصور می کند که همسرش در حال خیانت به او است. بعد از تمرین های گسلش از افکار خیانت همسرش، او همچنان این افکار را دارد، اما باورپذیری این افکار و احتمال پاسخ دادن به آن ها کاهش می یابد. هنگامی که او قادر به تشخیص چنین افکاری فقط به عنوان افکار می شود، زمان کمتری را برای مقابله با آن ها صرف می کند و زمان و انرژی بیشتری برای حرکت در جهت ارزش های خود می گذارد_ هم ارزش هایی که حول رابطه هستند و هم ارزش های دیگر. در حقیقت، ارزش ها و اقداماتی که آن ها را به این سمت هدایت می کنند ستون های اصلی ACT هستند، بنابراین در مقالات بعدی به آن ها خواهیم پرداخت.

محقق و مترجم: ندا مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *