چگونه از افکار خود جدا شویم؟

برگ هایی در جریان رود

این تمرین یکی از تکنیک های گسلش از افکار یا جدا شدن از افکار است.

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

در این تمرین، می خواهیم تصور کنیم که در کنار یک رود نشسته ایم، و افکاری به سراغمان می آیند، تلاش برای اینکه اجازه دهیم این افکار در رود جریان پیدا کنند به ما کمک خواهد کرد. شروع کنید به پیدا کردن یک موقعیت راحت و به خاطر داشته باشید که ما در این تمرین تلاش می کنیم تا آگاهی بیشتری از اینجا و اکنون پیدا کنیم.

اگر آماده هستید، چند نفس عمیق بکشید تا در انجام این تمرین به شما کمک کند. اجازه دهید هوا داخل شش هایتان پر شود، شکمتان برای ایجاد فضایی برای این کار منبسط شود، و سپس اجازه دهید هوا از بدنتان خارج شود.

و حالا تصور کنید که در کنار یک رود نشسته اید و به آرامی آن را دنبال می کنید. به اطراف خود نگاه کنید و اجازه دهید تخیل شما از جزئیات صحنه پر شود. به جریان رود، و همین طور درختانی که شاید در اطرافتان هستند توجه کنید. توجه خود را به برگ هایی که در رود شناورند متمرکز کنید.

می خواهیم دقایقی دیگر توجه خود را بر جریان رود متمرکز کنیم. هر زمان که فکری به ذهنتان می آید، درباره ی هرچیزی که هست، می خواهیم به آن فکر توجه کنیم، آن را در یک برگ قرار دهیم و اجازه دهیم در رود جریان پیدا کند. ما قصد داریم این کار را برای تمام افکار خود، اعم از خوشایند و ناخوشایند انجام دهیم.

به تماشای جریان رود ادامه دهید، و همین طور که این کار را انجام می دهید توجه کنید که چه افکاری به ذهنتان می آیند. وقتی چیزی به ذهنتان می آید به آن توجه کنید، آن را در یک برگ قرار دهید و اجازه دهید در رود شناور شود. ما قصد نداریم تلاش کنیم تا از شر این افکار خلاص شویم، بلکه فقط اجازه می دهیم که آن ها با سرعت خودشان در ذهن ما شناور باشند.

ممکن است در حین انجام این تمرین افکاری از قبیل اینکه  “خسته شدم”، یا “این کار را انجام نده” به سراغتان بیایند. اگر این افکار را داشتید سعی کنید فقط به آن ها توجه کنید، به آرامی و با مهربانی آن ها را در یک برگ قرار دهید و اجازه دهید در جریان رود شناور شوند.

گاهی اوقات ممکن است قبل از اینکه متوجه شوید چه اتفاقی افتاده در افکارتان گیر بیوفتید. اگر این اتفاق افتاد نگران نباشید، این اتفاق طبیعی است و اغلب رخ می دهد. وقتی متوجه شدید که این اتفاق افتاده است، فقط به افکارتان توجه کنید ، و به آرامی آن ها را در یک برگ قرار دهید و اجازه دهید که درجریان رود شناور شوند.

مهم نیست که چه مقدار فکر به سراغتان می آید، سعی کنید فقط به آن ها توجه کنید، آن ها را به آرامی در یک برگ قرار دهید و اجازه دهید در جریان رود شناور شوند.

اگر احساسی از قبیل نا امیدی یا خستگی دارید، به سادگی به آن ها توجه کنید، بگویید “یک احساس نا امیدی اینجا وجود دارد” یا “یک احساس خستگی اینجا وجود دارد”، و سپس این جملات را روی یک برگ قرار دهید و اجازه دهید در جریان رود شناور شوند.

هر زمان که افکاری به سراغتان آمد، سعی کنید فقط به آن ها توجه کنید، به آرامی و با مهربانی آن ها را در یک برگ قرار دهید و اجازه دهید در جریان رود شناور شوند.

وقتی آماده هستید، سعی کنید توجه خود را از جریان رود به سمت فضای اطرافتان برگردانید_ به صداها، احساسی که از تماس با زمین یا صندلی دارید توجه کنید_ و سپس چشم های خود را باز کنید.

سعی کنید این تمرین را مانند تمرین های توجه آگاهی به صورت مداوم انجام دهید تا تبدیل به یک عادت روزانه شود.

محقق و مترجم: فاطمه مهفر

منبع: Better Living with Illness (Group Protocol) By Linsay Brassington

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

  • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
  • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
  • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
  • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
  • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «چگونه از افکار خود جدا شویم؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *