برقراری ارتباط با بیماران مبتلا به زوال عقل

داشتن ارتباط

 

 

داشتن ارتباط و درک و فهم افرادی که دچار زوال عقل شده اند بسیار سخت است نکاتی که در قسمت پائین آورده شده است به شما کمک می کند تا راه های مناسب تری را برای داشتن ارتباط با این افراد پیدا کنید.

مکالمه ساده ای داشته باشید

بهتر است از کلمات ساده و جملات کوتاه استفاده کنید تا برای فرد ملموس و قابل فهم تر باشد ، از لحن وتن صدای مثبت و آرام استفاده کنید ،در یک زمان بهتر است از یک موضوع استفاده کنید نه از چندین موضوع مختلف، زیرا در غیر این صورت اتلاف وقت و انرژی است.

به جاب گفتن ” بیرون هوا سرد است ، کت و کلاهت را بپوش ” بگوئید: لطفا کتت را بپوش، حالا کلاهت را سرت کن.

صبور باشید

این به این معنی است که شاید نیاز باشد جواب بعضی سوال ها را بارها و بارها تکرار کنید زیرا این افراد حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده اند ، درست است که این کار بسیار خسته کننده است ولی باید خود را به داشتن آرامش دعوت کنید.مثلا ممکن است که آنها ساعت ملاقاتشان را فراموش کنند و نیاز است که شما بارها این مساله را تکرار کنید .

به جای گفتن ” من در حال حاضر گفتم که قرار ملاقاتت ساعت 2 است ” بگوئید: نگران نباش منم همراه تو می آیم.

 از انحراف فکر استفاده کنید

کسی را که شما دوست دارید  با این اختلال ممکن است کارهای خطرناک و نامناسبی انجام دهد در این زمان بهترین روش برای او ، انحراف فکر است و به موضوعات جدید بپردازید زیرا او فراموش خواهد کرد که در ابتدا چه کاری انجام می داده است.

به جای گفتن : ” چه کار می کنی ؟ شما در حال حاضر نمی توانید بیرون بروی! ” سعی کنید وارد یک موضوع جدید شوید مانند : به من در درست کردن شام کمک می کنی؟

 

سعی کنید موقعیت را توضیح دهید به جای اینکه سوال بپرسید

این افراد شاید نخواهند کار خاصی را انجام بدهند به جای بحث با او ، خواسته خود را با خواهش بیان کنید نه به صورت سوالی، سعی کنید به صورت چشمی به او نشان دهید مثلا حوله را نشان دهید و بگوئید می توانی کمکم کنی؟ الان موقع حمام شما است  به جای اینکه با تحکم به او بگوئید : باید الان حمام بری.

 

از بحث کردن در مورد واقعیت بپرهیزید

افرادی که دچار اختلال زوال عقل هستند نمی تواند بین مسائل گذشته و حال تفاوت قائل شوند، اگر چنین اتفاقی بیفتد شما نمی توانید روی واقعیت پافشاری کنید،در چنین شرایطی بهتر است که موضوع را عوض کنید این کار به منظور احتناب از استرس است.

باید خودتان را کنترل کنید زیرا فرد با چنین اختلالی ممکن است درک نکند و ناخواسته منجر به عصبانیت شما شود ، سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و خود را به فعالیت دیگری مشغول کنید.

به عنوان مثال اگر او سعی دارد با پدر مرده خود تماس بگیرد سعی نکیند به او بفهمانید که پدرش سالها پیش فوت شده است و به جای اصرار در این کار بگوئید: اجازه بده برم عکس های او را بیاورم تا با هم ببینیم.

کنار آمدن با تغییر در رفتار و شخصیت

افراد با اختلال زوال عقل ممکن است در زمانی کاملا طبیعی به نظر برسند و در زمان دیگر مشکوک ،عصبانی و یا نگران به نظر برسند، سعی کنید آنها را درک کنید .

اگر این شرایط تغییر ، پر از تنش باشد و تغییرات به سرعت اتفاق میفتد بهتر است با پزشک متخصص صحبت کنید .

منبع:

kramesonline


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *