ایده هایی برای مقابله با بیش فعالی/ کم توجهی در بزرگسالان

این ایده ها به ما کمک می کند که یک زندگی پرمشغله را نظم دهیم و تحت کنترل دربیاوریم:

بیش فعال بزرگسال

برنامه تان را سه بار در روز چک کنید:

آیا شما فقط بیش فعال هستید یا اینکه نیاز دارید تا همه چیز به شما یادآوری شود؟ درواقع سازماندهی و مرور فعالیت هایمان به ما کمک می کند تا کارهایمان را بهتر مدیریت کنیم. فرقی نمی کند که برنامه تان در یک گوشی ذخیره شده باشد و یا یک تقویم ساده رومیزی، مهم این است که شما هر روز 3 بار آن را مرور کنید تا چیزی از قلم نیفتد. خودتان را عات دهید که هربار که فعالیتی را انجام میدهید در کنار آن یک تیک بزنید.

هر روز یک لیست جدید داشته باشید!

هر روز صبح یک لیست از کارهایی که می خواهید انجام بدهید را داشته باشید. سعی کنید لیست را واقع بینانه تهیه کنید و به ترتیب اهمیت وظایف لیست را بچینید.

نظم دهی

شروع سازماندهی کردن با مرتب کردن اتاق تان!

از اتاق منزلتان شروع کنید و چیزهایی را که نمی خواهید دور بیندازید. اگر در مورد بعضی وسایلتان تردید دارید می توانید یک جعبه جداگانه برایشان در نظر بگیرید و آنها را داخل آن بیاندازید تا بعدا راجع به آنها تصمیم بگیرید. نکته ای که اهمیت دارد نظم داشتن اتاق شماست.

نظم دهی را تبدیل به یک عادت روزانه برای خود کنید:

اگر برای هر چیزی جای مناسبی تعبیه کنید، نظم دادن روزانه به اتاقتان فقط 10 دقیقه از وقتتان را خواهد گرفت.

چیزهای کوچک را با هم یک جا بگذارید:

یک میز با قفسه کوچک و یا حتی بک سبد کوچک در اتاقتان برای نگهداری وسایلی مثل کلید، کیف پول،ساعت،عینک شما خیلی به کار می آید.

پول هایی را که خرج می کنید را یادداشت کنید:

مدیریت پول برای مبتلایان به بیش فعالی می تواند مشکل باشد. خرج هایتان را حتی کوچک یادداشت کنید و ببینید که در ماه چقدر پول را یکدفعه ای و الکی صرف کردید. این کار کمک می کند کمی بهتر پول های خودتان را مدیریت کنید.

از یک یادآور الکترونیکی استفاده کنید:

جلسات،داروها و یا سایر مسئولیت هایی که برایتان مهم است و اغلب فراموش می شود را به کمک این یادآور به خاطر بسپارید.

حواسپرتی

مراقب حواس پرتی های خود باشید!

بزرگسالان بیش فعال معمولا نسبت به محرک های اطراف بسیار حساس هستند و با کوچکترین چیزهایی حواسشان پرت می شود. سعی کنید در محل کارتان صندلی تان را طوری انتخاب کنید که از صداهای دیگر همکارانتان دور باشید. یا اینکه یک آهنگ بی کلام آرام در گوشتان بگذارید تا بهتر تمرکز کنید. و همچینین دقت کنید که در هر زمان فقط یک کار انجام دهید و از انجام همزمان چندیدن کار با هم بپرهیزید.

مبارزه با کسالت:

بسیاری از افراد بیش فعال خیلی زود خسته می شوند. برای اینکه شادابی خود را در محل کار حفظ کنید نیاز است که چند نکته را رعایت کنید:

کارهای بزرگ را به کارهای کوچک تقسیم کنید.

بین کارها و وظایف تان یک پیاده روی کوتاه داشته باشید.

در جلسات حتما یادداشت برداری داشته باشید.

 

بیشتر ورزش کنید:

ورزش منظم به کنترل علایم بیش فعالی/ کم توجهی کمک می کند. عضو یک تیم ورزشی شوید و یا اینکه در یک باشگاه ثبت نام کنید. فعالیت هایی مانند یوگا و کاراته می تواند برای بیش فعالی مفید باشد چون علاوه بر تحرک، فکر را هم برای یادآوری حرکات راه می اندازد.

تایمر

استفاده از تایمر 15 دقیقه ای!

وقتی که وظیفه ای به شما محول میشود این تمرین را انجام دهید: یک تایمر 15 دقیقه ای تنظیم کنید، در آن 15 دقیقه فقط روی آن وظیفه تمرکز کنید. وقتی 15 دقیقه تمام شد شما می توانید تصمیم بگیرید که می خواهید ادامه دهید یا نه. این تمرین تا جایی ادامه دهید که واقعا خسته شوید و دیگه حوصله کار روی آن مسئولیت را ندارید.

از رنگ ها استفاده کنید!

از فایل ها و پوشه های مختلف رنگی برای پیگیری انواع هزینه ها و صورت حساب ها استفاده کنید. و یا حتی می توانید از قلم های رنگی نیز استفاده کنید، مثلا هایلایت های سبز برای کارهای خانوادگی و هایلات نارنجی برای وظایف کاری.

فاطمه امیری فاطمه امیری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و نوروتراپیست


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *