انواع فوبی و درمان آن

ترس و فوبی چه فرقی با هم دارند؟

ترس باعث می شود که شما از خطر احتمالی محافظت شوید، اما در فوبی خطری برای ترسیدن وجود ندارد. در واقع فوبی یک ترس غیر منطقی و شدید در یک موقعیت خاص،یا در هنگام یک فعالیت و یا هنگام روبه رو شدن با جسمی خاص است. در فوبی شما احتمالا می دانید که ترس و اضطرابتان غیر منطقی است اما توانایی جلوگیری از آن را ندارید. این ترس ها ممکن است تا جایی پیش رود که عملکرد زندگی شما را کاملا مختل کند و حتی شما را خانه نشین کند.

انواع هراس ها

انواع هراس ها:

امروزه صدها نوع از هراس ها شناسایی شده اند که شامل هراس از خود هراس هم می باشند. اما وقتی ما از فوبی به عنوان یک اختلال اضطرابی صحبت می کنیم، میبینیم که کارشناسان آن را به 3 قسمت تقسیم کرده اند:

آگروفوبیا که به معنی اضطراب شدید در مکان های عمومی است که فرار از آنها مشکل است.

هراس اجتماعی که به معنی ترس و اجتناب از موقعیت های اجتماعی است.

هراس خاص که به معنی ترس غیرمنطقی از اشیا و شرایط خاص است.

 

در مطلب زیر چند نوع از فوبی ها را با هم بررسی می کنیم:

آگروفوبیاآگروفوبیا، ترس از مکان های عمومی:

آگرو یک لغت یونانی است که در زمان های قدیم محل ملاقات و بازار بود. کسی که مبتلا به آگروفوبیا است از مکان های شلوغ هراس دارد مثل پل ها یا صف بانک. درواقع این ترس به علت این است که فرد می ترسد که اگر اضطرابش بالا برود نتواند فرار کند. آگورافوبیا در زنان دوبرابر مردان شیوع دارد. اگر راهکار درمانی صورت نگیرد، این ترس می تواند فرد را خانه نشین کند.

هراس اجتماعی

هراس اجتماعی، چیزی بیشتر از خجالتی بودن!

فردی که مبتلا به هراس اجتماعی است خجالتی نیست بلکه این فرد احساس اضطراب و ترس شدید در مورد اینکه چگونه در موقعیت های اجتماعی عمل خواهد کرد دارد. آیا اقدامات او به نظر دیگران مناسب است؟ آیا دیگران می فهمند که او مضطرب است؟ آیا زمانی که می خواهد صحبت کند کلمات را به خاطر خواهد آورد و … هراس اجتماعی اگر درمان نشود به قطع تماس های اجتماعی منجر می شود و می تواند تاثیر منفی بزرگی بر زندگی و روابط فرد بگذارد.

هراس از مکان بستههراس از مکان های بسته:

هراس از مکان های بسته یکی از فوبی های رایج است که در آن فرد نمی تواند سوار آسانسور شود و یا وارد تونل و فضاهای تنگ شود. در این نوع هراس فرد دائما به دنبال حفظ ایمنی در کارهایش است مثلا دائما پنجره ها را باز می کند، و یا نزدیک محل های خروج اتاق می نشیند. ممکن است که این رفتارها قابل تحمل باشد اما ترس را رفع نمی کند.

ترس از حیواناتترس از حیوانات

در واقع این یک اصطلاح عمومی شامل گروهی از حیوانات است که هراس از آنها زیاد دیده می شود. این هراس ها اغلب در دوران کودکی به وجود می آیند و با بزرگسالی پیشرفت می کنند.

ترس از ارتفاعترس از ارتفاع

این نوع هراس مربوط به ترس بیش از حد به ارتفاع است. در این نوع هراس فرد می تواند هنگام بالا رفتن از پله های یک نردبان و یا بالارفتن از پله ها دچار اضطراب شدید شود. گاهی اوقات ترس به حدی شدید می شود که فرد قادر به حرکت نیست.

ترس از پروازترس از پرواز

در این نوع هراس فرد از پرواز می ترسد. این نوع هراس اغلب بعد از تجربه آسیب زای هوایی پیش می آید، حتی ممکن است که دیدن یک فرد در هواپیما که دچار ترس شدید شده خودش باعث ایجاد ترس از پرواز در افراد دیگر شود. این ترس می تواند از طریق دیدن فیلم و یا سقوط هواپیماهای دیگر نیز به وجود آید. معمولا از هیپنوتیزم برای شناسایی ضربه اولیه که باعث این ترس ها شده استفاده می شود.

ترس از خون و تزریقاتترس از خون و تزریق

این نوع فوبی با غش همراه است. و شامل هراس از آسیب(ترس از خون) و ترس از اقدامات پزشکی تهاجمی (ترس از تزریق) است.

 

درمان هراس

درمان هراس:

..حساسیت زدایی:  یک فرایند تدریجی است که فرد مبتلا به هراس را به تدریج در مقابل محرک ترس آور قرار می دهند و با گذشت زمان و ایجاد اعتماد به نفس، این هراس در فرد کمتر و کمتر می شود.این روش معمولا همراه با گفتار است، به این صورت که با فرد صحبت می شود تا الگوهای فکری و طرز پاسخ دادن به موقعیت هایش را شناسایی کند و سعی در تغییر آنها داشته باشد.

 ..بیوفیدبک : پس خوراند زیستی ( بیوفیدبک) شیوه ای تکمیل کننده و جایگزین برای دارو درمانی است که در آن  شما می آموزید عملکردهای بدن از جمله ضربان قلب را با کمک ذهنتان کنترل نمایید. در بیوفیدبک شما به حسگرهای الکتریکی وصل می شوید که به شما کمک می کند اطلاعاتی درباره بدن خود را (bio) دریافت و اندازه گیری نمایید (feedback) ، حسگرهای بیوفیدبک به شما می آموزد که چگونه تغییرات ظریف و ماهرانه ای در بدن خود، مثلاً آرام کردن برخی ماهیچه ها انجام دهید تا به آنچه می خواهید ، برای مثال کاهش اضطراب، برسید.

در اصل بیوفیدبک وضعیت سلامت و عملکرد فیزیکی ، به شما قدرت استفاده از افکار برای کنترل بدن را می دهد. بیوفیدبک اغلب به عنوان یک شیوه آرمیدگی بکار می رود.

گروه درمانی : در گروه درمانی، یک گروه از مردم با تشخیص های تقریبا مشابه با هم، تحت نظر یک یا چند درمانگر کار می کنند. پایه این نوع درمان بر این اصل است که بیمار در گروه عینا الگوهای رابطه ای ناکارامدی را که از ابتدا و در خانواده آموخته است را تکرار می کند. پس از شناسایی این الگوها، بیمار می تواند برای بهبود رابطه خود با دیگران از محیط گروه استفاده کند.

 

در صورت تمایل به شرکت در گروه های درمانی و یا بیوفیدبک به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

 

فاطمه امیری فاطمه امیری –  روانشناس بالینی و نوروتراپیست

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

6 دیدگاه دربارهٔ «انواع فوبی و درمان آن»

 1. راه درمان ترس از یک شخص چیه من از هیچ چیزی نمی ترسم به جز وقتی یه نفر اونو که می بینم شدید ازش میترسم (خجالت می کشم) البته اون شخص نه آدم خشنی هست نه با من بدرفتاری میکنه ولی نمی دونم چی شد که این بلا سرم اومد (البته یه ذره ازش خوشم میاد نمی دونم این فوبیا باعث شده که این احساسو داشته باشم ولی به خاطر این ترسه میخوام سر به تنش نباشه)

 2. سلام براي شركت در گروه درماني چه بايد كرد آيا مشكل فوبي اجتماعي قابله درمان هست واقعا جلوي پيشرفت كاريم رو گرفته.ممنون

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   نیاز است که در ابتدا جلسه اول درمان با جناب دکتر قاسمی به صورت خصوصی داشته باشید تا ایشان شما را راهنمایی کنند.

 3. سلام ممنون از راهنمائي هاتون من 28 سالمه متاهلم و يه فرزند دارم و دچار فوبياي اجتماعي هستم لطفا يه راهكار به من پيشنهاد كنين. بازم ممنون

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   کلمه فوبی را در سایت جستجو نمایید،توصیه های فراوانی در سایت پیدا خواهید نمود
   سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *