انعطاف پذیری مغز چیست؟!

انعطاف پذیری مغز

 

 

رشد فرآيند يادگيرى و فهم و داورى و دوران افول آن

برخی افراد تصور می کنند که آغاز دوران کودکی و ورود به دنیای بزرگسالی، زمان مناسبی برای رشد مغز است- بدلیل آنکه یک فرد جوان دائما در معرض چیزهای جدید قرار می گیرد، چیزهای جدیدی می آموزد، دست به ماجراجویی می زند، روح جستجوگر و کنجکاوی دارد و برعکس، بزرگسالی دوره ای شناخته شده است که قدرت ادراک و شناخت فرد از محیط اطراف کاهش پیدا می کند .

اشخاص بتدریج فراموشکار می شوند،تمایل کمتری به تجربه اندوزی دارند و بیشتر به دنبال این هستند که راه مشخصی برای خود تعیین کنند.

 

 

اما مطالعات اخیر نشان می دهد که تحت شرایط مشخص و درستی، قدرت انعطاف پذیری مغز می تواند به رشد ذهنی افراد بزرگسال کمک بسیار بزرگی  کند. با گذشت زمان، کارایی و توانایی برخی از بخش های مشخصی از مغز کاهش پیدا می کند. در این صورت، ما باید ذهن و مغز خود را با انجام یک سری تمرینات هدفمند، تندرست نگاه داریم. به طور مشابه، افرادی که از انواع مختلفی از بیماری های مربوطه به ادراک و شناخت  مانند، روان گسیختگی  (chemobrain) رنج می برند، ممکن است بتوانند مغز و ذهن خود را به حالت طبیعی بازگردانده و عملکرد ان را بهبود بخشند.

تنها در صورت شناخت همه جانبه مکانیزم و ساختار مغز است  که ما میتوانیم روشهایی موثر و هدفمند برای پرورش و کنترل آن بیابیم.

 

 

 

شکل پذیری سلسله اعصاب مغز و ارتباط ان با حواس پنجگانه

یکی از مهمترین یافته های متخصصان علم عصب شناسی، کشف رابطه منطقی و بسیار تنگاتنگ میان حواس پنجگانه با حافظه و ادراک است. بدلیل عملکرد مستقلانه شعور و حواس پنجگانه، وجود نقص در یکی از آنها سبب کاهش و تضعیف عملکرد در دیگر حواس می شود.

برای مثال، همه ما می دانیم که در اثر بیماری آلزایمر، بیمار بتدریج حافظه خود را از دست می دهد و یکی از علائم بروز آن کم شدن اشتهای بیمار است. می پرسید چرا؟!

کاهش دید نیز از جمله اثرات بیماری آلزایمر است. بیمار تمایلی به غذا خوردن ندارد، زیرا قادر به تشخیص غذا نیست. در واقع نمی تواند غذا را ببیند. مثال دیگری که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد، تغییرات طبیعی ست که با گذشت زمان در قدرت تشخیص فرد ایجاد می شود.

هر چه زمان می گذرد و ما وارد دوران ساخوردگی می شویم، فراموشکارتر شده و تمرکز خود را بتدریج از دست می دهیم، زیرا دیگر همانند دوران جوانی، مغز ما قادر نیست هر انچه را که می شنویم، می بینیم، احساس می کنیم و انجام می دهیم  پردازش کند.

 

در نتیجه، دیگر قابلیت و توانایی ذخیره و حفظ تصاویر و خاطرات به شفافیت و کاملی دوران گذشته را نداریم و در به یاد آوردن آنها نیز دچار مشکل خواهیم شد.

 

در ادامه:تمرینات انعطاف پذیری مغز


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *